690 680 960

Miasto przygotowuje przyszłoroczny budżet, będzie mniej inwestycji i wyższe podatki. „Przed nami niezwykle trudny rok”

Miejscy urzędnicy przygotowują plany związane z budżetem Lublina na przyszły rok. Nie ukrywają, że mieszkańców czekają podwyżki, będzie też mniej inwestycji.

W lubelskim ratuszu trwa opracowywanie założeń do projektu uchwały budżetowej na przyszły rok. Władze miasta nie ukrywają, że będzie to jeden z najtrudniejszych budżetów Lublina w ostatnich latach. Powodem takiej sytuacji mają być niekorzystne dla finansów samorządowych zmiany w systemie podatkowym, a dokładnie planowane przez rząd zmiany ujęte w Polskim Ładzie. Jak wyjaśnia Lucyna Sternik, Skarbnik Miasta Lublin, oznaczają one ubytek dochodów wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w 2022 r. w wysokości 15,4 mld zł. Jeżeli chodzi o Lublin, oszacowano zmniejszenie dochodów własnych o około 147 mln zł w skali roku.

Dlatego też środki w przyszłorocznym budżecie mają trafić przede wszystkim na kontynuację i dokończenie realizowanych już inwestycji. Najważniejszą z nich jest tutaj Dworzec Metropolitalny, którego budowa ma się zakończyć właśnie w przyszłym roku. Wśród inwestycji ujęto również przebudowę ul. Żeglarskiej wraz z mostem na Bystrzycy. Będą też inwestycje oświatowe, takie jak dokończenie boiska przy I LO im. St. Staszica oraz budynku szatniowo-szkoleniowego przy ul. Magnoliowej, jak też rozbudowa szkół na Felinie i Sławinie. Do tego dochodzą dalsze zakupy autobusów elektrycznych, oraz budowa budynku Urzędu Miasta przy ul. Leszczyńskiego.

Jeżeli uda się pozyskać dodatkowe, zewnętrzne źródła finansowania, to w planie jest również rewitalizacja Błoni pod Zamkiem, budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ronda Represjonowanych Żołnierzy Górników oraz ul. Węglarza. Do tego dochodzi budowa ul. Bliskiej, Skowronkowej, Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta, Kuncewiczowej, a także drogi pomiędzy ul. Milenijną a Szeligowskiego.

– Przed nami niezwykle trudny rok budżetowy. Decyzje rządu nie ułatwiają pracy, a na kondycję finansów miasta dodatkowo wpływa galopująca inflacja. Cały czas odczuwamy również negatywne skutki pandemii Covid-19. Projektowane przez rząd zmiany w ramach Polskiego Ładu wiążą się z realnym ryzykiem pogorszenia kondycji finansowej samorządów na niespotykaną dotąd skalę i zmniejszeniem ich samodzielności finansowej. Tymczasem to z budżetu samorządów finansowane są usługi dla mieszkańców, przedszkola, żłobki, miejska komunikacja, sport czy kultura. Zmiany związane z Polskim Ładem dla budżetu Lublina w najbliższej dekadzie oznaczają ubytek dochodów o 1,1 mld zł – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Mimo trudnej sytuacji nie zrezygnowano jednak z realizacji inwestycji w dzielnicach, będzie także kontynuowany Zielony Budżet. Pełna pula środków wróci również do Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania 15 mln zł. W przypadku Zielonego Budżetu przewidziano kwotę 2 mln zł, zarezerwowano też 4 mln zł w ramach tzw. rezerwy celowej dla Rad Dzielnic.

Urzędnicy nie ukrywają, że mieszkańców czekają również podwyżki podatków. Wpływ na to ma również galopująca inflacja. Dlatego też w celu utrzymania stabilności finansów postanowiono skorygować niektóre opłaty o wskaźnik obecnej inflacji. Mowa tu m.in. o podatku od środków transportu, z wyjątkiem autobusów, oraz o podatku od nieruchomości. Wzrośnie też opłata za pobyt dzieci w żłobku, w tym przypadku związana jest ona z planowanym zwiększeniem stawki minimalnego wynagrodzenia do 3010 zł.

O 5 zł miesięcznie wzrośnie opłata za pobyt w bursie. Stawki opłat obowiązujących na cmentarzach komunalnych wzrosną o 3,3%, czyli również o prognozowany średnioroczny poziom wzrostu cen towarów i usług. Podobnie zmieni się stawka bazowa czynszu w mieszkaniach komunalnych, która aktualnie wynosi 6,35 zł/m2. W 2022 r. przestaną obowiązywać preferencyjne stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego, obniżane w tym roku w związku z sytuacją wywołaną pandemią Covid-19.

Na dotychczasowym poziomie pozostaną za to ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, opłaty za gospodarowanie odpadami, opłaty za pobyt w przedszkolu oraz opłaty za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych. Miasto nadal nie będzie pobierać również opłaty targowej oraz opłaty za posiadanie psów.

(fot. lublin112)

20 komentarzy

 1. Krystian Cynglowski

  Urzędasów też czekają podwyżki, tyle że zarobków. Mordo ty moja, by żyło się lepiej!

 2. PiSuary okradają samorządy żeby napychać kieszenie swoich, był czas przywyknąć…

 3. ,, Powodem takiej sytuacji mają być niekorzystne dla finansów samorządowych zmiany w systemie podatkowym, a dokładnie planowane przez rząd zmiany ujęte w Polskim Ładzie.” – czyli np: podniesienie 10X kwoty wolnej od POdatku !
  Tego od miasta albo gówbiorczej nie dostaliście do POwielenia ,,wolne” redahtory?

  • do tubylec – ale w tvp info nie powiedzieli, że również wzrośnie ci składka zdrowotna i goowno zobaczysz z podniesionej kwoty wolnej od podatku?

 4. Oj tam,na nadgrody i premie zawsze się coś znajdzie.Nie traćcie ducha i bądźcie ufni,dobry czas dla was trwać będzie.amenn

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas