Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin podpisało umowę na budowę nowych dróg. Koszt prac to niemal 5 mln złotych

Miasto Lublin poinformowało we wtorek, że ulice Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z Kuncewiczowej, a także droga pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego, to nowe elementy infrastruktury, które jeszcze w tym roku powstaną na terenie miasta. Wartość robót drogowych to ponad 4,9 mln zł.

Nowe inwestycje dotyczą budowy dróg gminnych w rejonie trzech dzielnic Lublina: Czechów Południowy, Wrotków i Dziesiąta. Zakres umowy dotyczy budowy ulic: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z ul. Kuncewiczowej oraz drogi pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Budowa ul. Wapowskiego będzie miała znaczący efekt w postaci utworzenia ostatniego brakującego elementu połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków.

Powstanie nowa ulica na odcinku od skrzyżowania z ul. Samsonowicza do skrzyżowania z ul. Domeyki, o szerokości 6 m i długości około 135 m. Zakres zadania obejmuje również budowę 24 miejsc postojowych, obustronnych chodników, oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz kanału technologicznego. Wykonawca zabezpieczy istniejące sieci elektroenergetyczne, teletechniczne i gazowe.

– Posiadana pełna dokumentacja projektowa, jeszcze w ubiegłym roku pozwoliła rozpocząć postępowanie na budowę nowych dróg osiedlowych. W tym roku podpisaliśmy promesę o dofinansowaniu, co umożliwiło zawarcie umowy z wykonawcą. Zakończona procedura przetargowa daje początek realizacji prac budowlanych w terenie, do których wykonawca przystąpi w najbliższym czasie. Zgodnie z zapowiedzią, w ramach nowego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych, powtórzymy zgłoszenie projektów, które w poprzedniej edycji nie zostały objęte finansowaniem, czyli przedłużenie ul. Węglarza oraz Lubelskiego Lipca ’80. Kolejny wniosek będzie dotyczył przebudowy ul. Raszyńskiej. Dla każdej z tych inwestycji, podobnie jak poprzednio, posiadamy dokumentację ze stosownymi pozwoleniami – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ulice Oczki, Brata Alberta i Kuncewiczowej zapewnią możliwość rozbudowy w kierunku wschodnim osiedli mieszkaniowych dzielnicy Dziesiąta. Budowa ul. Oczki obejmie odcinek o długości 110 m od ul. Kochanowskiego do ul. Kunickiego. Budowa nowej drogi przewiduje również wykonanie kanalizacji deszczowej, brakujących przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej oraz usunięcie kolizji z siecią gazową. Poza jezdnią i chodnikami, powstaną także miejsca postojowe i zjazdy do posesji.

Nowo wybudowana ul. Brata Alberta będzie miała długość około 250 m, a nowy odcinek ul. Kuncewiczowej około 65 m. Ulice budowane będą wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem, wodociągiem i kanalizacją sanitarną. Wykonana zostanie jezdnia oraz chodniki i zjazdy do nieruchomości. Dodatkowo w ramach zadania przewiduje się usunięcie kolizji z siecią gazową oraz sieciami elektroenergetycznymi.

Natomiast budowa nowej drogi łączącej jedną z głównych ulic dzielnicy Czechów Południowy – ul. Szeligowskiego z obsługującą duże osiedle bloków wielorodzinnych ul. Milenijną, znacząco poprawi dostępność komunikacyjną osiedla. Nowa droga będzie stanowiła przedłużenie ul. Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków uczelni medycznej. Drogowcy zbudują drogę między ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego o nawierzchni bitumicznej, szerokości 6 m i długości około 80 m. Ponadto, zakres zadania obejmuje budowę zatok postojowych do parkowania samochodów osobowych: łącznie 8 miejsc postojowych, obustronnych chodników, oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz zabezpieczenie istniejącej sieci sanitarnej i gazowej.

Wykonawcą robót, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, jest konsorcjum firma KPRD Lublin oraz PRD Lubartów. Koszt inwestycji to ponad 4,9 mln zł, a termin na realizację zadania to 9 miesięcy od daty podpisania umowy.

Nowe drogi powstaną również w dzielnicach Szerokie oraz Sławin. W toku jest postępowanie na budowę ulic Bliskiej oraz Skowronkowej. Otwarcie ofert zaplanowano na 18 lutego.

Dofinansowanie zadań drogowych pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych.

(fot. UM Lublin)

22 komentarze

  1. Niech oni nie budują już nic,niech wyremontują to co jest teraz bo to katastrofa !!!

  2. A na centralnej drodze miasta stołecznego, trasie W-Z, ograniczenia do 40 km/h bo dziura na dziurze i łata na łacie. Ale największy przyjaciel deweloperów buduje drogi kolegom – bogaczom. Motłoch niech zasuwa po kocich łbach.

  3. Najważniejsze żeby na stadion żużlowy starczyło. Igrzysk trzeba pospólstwu a nie remontów.

  4. A może by tak Pan Żuk zainteresował się ul, Zadębie gdzie daje pozwolenia na budowę coraz to większych hal produkcyjno magazynowych a dojazdu tam praktycznie nie ma jedynie dróżka o szer 2,5 m .

Z kraju