690 680 960

Miał za szybą w ciężarówce banderowską flagę. Po wizycie policjantów schował ją (zdjęcia)

Kierowca ukraińskiej ciężarówki parkującej przy ul. Diamentowej w Lublinie miał za szybą czerwono-czarną flagę OUN-UPA. Na fakt ten uwagę zwróciła nasza Czytelniczka. O wszystkim została powiadomiona policja.

Wczoraj na parkingu przy ul. Diamentowej w Lublinie stała zaparkowana ciężarówka marki Iveco na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Za przednią szybą pojazdu znajdowały się dwie flagi – ukraińska oraz banderowska flaga OUN-B w czarno-czerwonych barwach z ukraińskich herbem w górnym rogu. Ta druga flaga prezentowała barwy ukraińskich nacjonalistów, odpowiedzialnych m.in. za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie.

Nie dziwi więc fakt, że Czytelniczka zwróciła na tę flagę uwagę. O sprawie została powiadomiona policja. Na miejscu interweniowali mundurowi, którzy pouczyli mężczyznę i nakazali mu zdjąć z szyby czołowej wspominaną flagę, co też niezwłocznie zrobił.

Udało nam się dzisiaj porozmawiać z kierowcą ciężarówki. Zapytany, dlaczego umieścił za szybą flagę w tych kolorach tłumaczył, że nie widział, iż w Polsce jest to zakazane. Potwierdził, że na miejscu byli policjanci i od razu ją schował. Przekazał również, iż nie będzie jej już umieszczał.

Nikt obecnie nie ma wątpliwości, że czerwono-czarna flaga jest w Polsce jednoznacznie identyfikowana z OUN i UPA, zaś jej prezentowanie w naszym kraju w przestrzeni publicznej jest co najmniej niewłaściwe.

Flaga Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Banderowców

Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę flaga wykorzystywana była przez organizacje i partie nacjonalistyczne, m.in. Kongres Ukraińskich Nacjonalistów і Prawy Sektor (dawniej UNA-UNSO). Stanowi prostokątny płat tkaniny o proporcji 2,5:6, podzielony na dwa poziome, równoległe pasy tej samej szerokości, z których górny jest koloru czerwonego, a dolny koloru czarnego. Kolor czarny symbolizuje ukraińską ziemię, a czerwony krew przelaną za Ukrainę. Flaga była wykorzystywana przez członków OUN-B i Ukraińskiej Powstańczej Armii w czasie swojej działalności od 1942 roku do połowy lat 50. Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna wraz z OUN-B za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej.

(fot. nadesłane Czytelniczka, lublin112.pl)

34 komentarze

 1. Prawie każdy Ukrainiec w Lublinie ma taką flagę w domu. Dla nich to symbol walki z Lachami. Więc o co kaman.

  • Że ludzie popierają imigrację ze wschodu, nie rozumiejąc że Wołyń bis i podobne się szykują. I jeszcze czystki etniczne na białych za rasizm wobec czarnych, już Krytyczną Teorię Ras wykładają.

 2. Chce wrócić do domu nogami do przodu najwyrażniej

 3. nie miał kto mu pospuszczać powietrza z wszystkich kół ?

 4. Przecież nasz rząd swoimi działaniami robi to samo z ludźmi co ukrainscy nacjonaliści trochę inaczej ale efekt będzie taki sam

 5. Wyrok wykonać na miejscu

 6. Jeśli ten banderowiec jeździ u Polaka,to za jeden dzień ZUS-u ma juz polską emeryturę!!!!
  Dopłaty do mieszkań po 1 tys,13, 500 kiedy oni zarobią na to?Jak żerują na Polsce,a teraz na studia pierwsze miejsca na listach,to Ukraińcy z sfałszowanymi maturami i kartami Polaka!

 7. Hehe teraz to by te kobiete zamkneli za sianie nienawisci, a kierowce przeprosili. Niecaly rok minal, a tak sie pozmienialo.

Kursy walut

 • USD 4.3254zł -0.52%
 • GBP 5.3279zł -0.59%
 • EUR 4.708zł -0.02%
 • CHF 4.7222zł 0.65%

Polub nas