690 680 960

Nowe świadczenie dla rodzin z dziećmi. Maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko (wideo)

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i przewidują wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest częścią „Polskiego Ładu”, szeregu reform, które mają stanowić impuls rozwojowy dla Polski po okresie walki z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

– To bardzo ważny temat dla polskich rodzin. Łączenie życia zawodowego i rodzinami to często wyzwanie, zwłaszcza dla młodych rodziców. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy powstał po to, by wspierać rodziny. Wykonujemy ważny krok na drodze do umocnienia polskich rodzin – mówił podczas wtorkowego spotkania z rodzinami w Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki.

– Wsparcie polskiego państwa powinno służyć rodzinom. Z tej drogi nigdy nie zejdziemy. Budujemy Polskę szczęśliwych rodzin. Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie służą polskich rodzinom – dodaje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia, w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez rok.

Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Ze świadczenia skorzystają też rodziny, które będą posiadały drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca w dniu wejścia w życie ustawy. Osoby te będą mogły otrzymać wsparcie proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 roku do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

– Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami związanym z niekorzystnymi trendami demograficznymi. Odpowiedzią rządu na te wyzwania jest aktywna polityka prorodzinna, która obok takich programów, jak „Rodzina 500+”, „Dobry Start” czy „Maluch+”, będzie oferowała Polakom nowe wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Proponowane wsparcie będzie zachętą do posiadania większej liczby dzieci oraz stworzy lepsze warunki dla ich wychowania – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Projektowane przepisy przewidują również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wprowadzone zostanie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Szacuje się, że w 2022 roku z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, natomiast dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna obejmie kolejne 110 tys. dzieci.

(fot. MRiPS)

69 komentarzy

 1. Pis ma wygraną w kieszeni przy następnych wyborach brawo.

  • To już patologia z tym rozdawnictwem. Jaki to sort dzieci rośnie kim one będą ??? Tylko patologia będzie rodziła dla pieniędzy. To wszystko idzie w złą stronę. Jak lubię PiS to jak ja i inni moi znajomi widzą jak sobie robią podwyżki po 6000 zł a ludziom dają 500 zł to już nie jest normalne. Tylko nie ma na kogo głosować brak jest normalnej opozycji która by mogła stanąć na czele.

 2. tak się kupuje wyborców

 3. Im bardziej PiSowi spada w sondażach tym więcej obiecują rozdawać nierobom.
  A ty zap…aj za miskę ryżu.

 4. Jak zwykledrugie i kolejne A jak się ma jedno to co ono gorsze ? Tak samo trzeba je wychować jak drugie i kolejne

  • Bo to powinno być na rodzinę normalną a nie patologię, tak aby patole wzięli się za robotę a nie że samo przyjdzie.

   • Każdy kto ma dzieci i rodzinę jest normalny reszta to patologia która powinna płacić bykowe jak stare panny i kawalerzy.

    • Normalny to jest ten co pracuje i ma dzieci a nie ten co ma dzieci i żyje za cudze. Jakoś nasi rodzice nie dostawali i nas wychowali bez danin i żyjemy i się dobrze mamy.

 5. PiS najlepsza partia jaka była I jest w Polsce brawo oby tak dalej.

 6. Znaczy się nowa publiczna łapówka dla niesamodzielnie myślących obywateli wchodzi do gry…

 7. ***** *** czyli BRAWO PIS

 8. Społeczeństwo ma już dość rozdawnictwa i dotowania nierobów co żyją z zasiłków i programów socjalnych. Akurat tym programem rządzący zniechęcili do głosowania w wyborach na nich, bo niewiele wnosi, a jest typową populistyczną ustawką.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin