Mateusz Morawiecki: Kolejne ograniczenia w handlu. Dodatkowe wymogi w zakładach pracy (wideo)

Podczas wtorkowego Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadły decyzje o wprowadzenia kolejnych ograniczeń w Polsce związanych z pandemią koronawirusa. O zmianach poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższym miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, do wprowadzenia odpowiednich reguł, procedur w służbie zdrowia, zasad izolacji, kwarantanny. Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale to już dzisiaj to za mało, żeby wyłapywać osoby zarażone, ponieważ transmisja zarażeń odbywa się już w sposób horyzontalny. Za dużo wciąż jest spacerów, kontaktów pomiędzy ludźmi – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Zmiany, które ograniczeń dotyczą:

– Najważniejsza jest zasada dystansowania. To 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem kiedy rodzic opiekuje się dzieckiem na spacerze, albo gdy opiekujemy się osoba z niepełnosprawnościami.
– Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
– Ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż. Wprowadzony zostaje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.
– Na czas pandemii odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne
– Nowe ograniczenia dotyczą punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu etc.
– Ograniczenia w liczbie klientów:

  • sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
  • targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
  • placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

– Limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.
– W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Otwarte zostaną, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki.
– Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzone zostaną ograniczenie – 3 osoby do jednego straganu.
– Wprowadzony zostaje obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach. Wprowadzone zostają godziny dla seniora w sklepach i punktach usługowych (10-12)
– Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki – od godz. 10 do 12 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia.
– Ograniczona zostanie działalność hoteli i obiektów noclegowych. Wyjątkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub przez osoby w celach zawodowych, np. przez pracowników firm budowlanych.

– Obecnie codziennie mamy 200-250 nowych zakażeń. Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów. Musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 proc. tylko o 80-90 proc.- zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

(fot. wideo KPRM)

Zobacz również

75 komentarzy

 1. idźcie glosowqć bo polska bez pisu zginie

  • NIe będziesz musiał iść, jak masz 60+ albo siedzisz w izolacie czy kwarantannie to zaglosujesz korespondencyjnie. Nowy pomysł Jarka.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika