Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin/Zamość. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości (wideo)

Wczoraj w całym kraju odbyły się obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ulicami miast przeszły biało-czerwone marsze. Otrzymaliśmy od naszych Czytelników dwa nagrania z uroczystości w Lublinie i Zamościu.

Lubelskie uroczystości rozpoczęły się na Placu Zamkowym, a następnie przeniosły się w rejon ronda im. Romana Dmowskiego, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie Masztu Niepodległości. Lubelskie świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbyło się w oprawie wojskowej z udziałem kilkunastu tysięcy mieszkańców miasta, przedstawicieli władz, służb mundurowych i zaproszonych gości.

 

Zamojskie uroczystości w dniu 11 listopada 2018 rozpoczęły się barwnym pochodem od nowego pomnika Józefa Piłsudskiego do katedry na Starym Mieście. Uczestniczyła w nim wyjątkowo duża liczba mieszkańców miasta i okolic. Spektakularnym akcentem były kolorowe race oraz defilada wojskowa na Rynku Wielkim z udziałem szwadronu kawalerii.

 

(fot. lublin112.pl, wideo nadesłane Michał Zdunek, Ryszard Molas – dziękujemy!)

3 komentarze

 1. Jeżeli oceniać same wczorajsze uroczystości z zapleczem wojskowym to było w porządku.
  Natomiast spodziewałem się więcej imprez plenerowych przed samym świętem i w dogodnych miejscach.
  Pochowane koncerty, „odrobina sprzętu” sporadyczne rekonstrukcje.
  Na pikniku „pasje ludzi pozytywnie zakręconych” zwykle było więcej do oglądania.
  Zobaczcie na YouTube rekonstrukcję z 2014 roku, wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie gdzie ZOMO łapało przechodniów na deptaku a Na litewskim zainscenizowano starcie (mogło być ostrzejsze).
  Setna rocznica niewiele różniła się od 99 i 101 będzie podobna.

 2. Wczorajsze wojskowe uroczystości było ok ale za mało imprez plenerowych. Więcej się dzieje na pikniku „pasje ludzi pozytywnie zakręconych” a rekonstrukcję to w 2014 roku zrobiono porządną i było to wprowadzenie stanu wojennego gdzie ZOMO łapało przechodniów na deptaku.
  Obecne obchody były marne w porównaniu z dotychczasowymi imprezami.

 3. .. spartaczona robota . wystarczyło dodać usztywnienie flagi na górze i zawsze nawet mimo braku wiatru byłaby w pełni widoczna !!!