690 680 960

Lubelscy terytorialsi ćwiczą na poligonie w Nowej Dębie

Wczoraj żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli ćwiczenia zintegrowane na poligonie w Nowej Dębie. W dwóch, trwających po dwa tygodnie szkoleniach, weźmie udział łącznie około 700 żołnierzy z naszego regionu.

W poniedziałek, 30 lipca br. grupa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” wyruszyła do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie w województwie podkarpackim. Terytorialsi z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina, 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma i 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa wezmą udział w zintegrowanym szkoleniu poligonowym, które potrwa dwa tygodnie i zakończy się 12 sierpnia.

Na zajęciach, trwających po kilkanaście godzin dziennie, żołnierze będą doskonalić umiejętności nabyte w pierwszym roku, podczas szkoleń indywidualnych, m.in. z taktyki, topografii, łączności, strzelectwa oraz ratownictwa pola walki. Będą szkolić się w określonych sytuacjach taktycznych, jak pokonywanie terenu różnymi sposobami i prowadzenie działań nieregularnych z wykorzystaniem specyficznych uwarunkowań terenu. Szczególny nacisk będzie położony na naukę bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Przez cały czas trwania poligonu, żołnierze nie będą się z nią rozstawać, aby nabyć żołnierskich nawyków związanych z jej obsługą i użytkowaniem.

Jest to już drugie szkolenie poligonowe realizowane w lubelskiej brygadzie. Na przełomie stycznia i lutego br. żołnierze ćwiczyli w Wędrzynie w województwie lubuskim. Tym razem wybór padł na poligon w Nowej Dębie.

– To sprzyjający teren i obiekty, które pozwalają na jednoczesne ćwiczenie pododdziałów w tym samym czasie na różnych kierunkach. Nie bez znaczenia jest fakt, że ukształtowanie terenu w Nowej Dębie jest podobne do tego na Lubelszczyźnie. Mamy tu obszary pagórkowate, lasy, cieki wodne i tereny piaszczyste. Ponadto poligon położony jest blisko, a to oszczędność czasu i środków finansowych związana z przemieszczaniem się wojska – ocenia dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.

Istotnym elementem szkolenia poligonowego jest zgranie ze sobą żołnierzy tak, aby w przyszłości potrafili skutecznie współdziałać w warunkach bojowych lub sytuacjach kryzysowych. Wspólne przebywanie i dzielenie trudów dwutygodniowego poligonu pozwala osiągnąć te cele. Szkolenia poligonowe, obok podstawowych, wyrównawczych i rotacyjnych, są jedną z form podnoszenia umiejętności indywidualnych i zespołowych żołnierzy OT. Obowiązkiem każdego żołnierza jest uczestniczyć raz w roku w takim szkoleniu.

W sobotę 18 sierpnia rozpocznie się druga tura poligonowych ćwiczeń żołnierzy Obrony Terytorialnej z naszego regionu. Tym razem wezmą w nich udział żołnierze z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina i 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. W sumie szkolenie poligonowe przejdzie około 700 żołnierzy OT z województwa lubelskiego.

60

61

62

64

(fot. 2LBOT)
2018-07-31 19:51:12

9 komentarzy

 1. …bojówki antoniego szkolą się.

 2. LIPA!, zdjęcia pochodzą z poligonu ale nie z Nowej Dęby, tylko z Wędrzyna, Nowy Mur. „L I P A”.

  • No właśnie też się zastanawiam, skąd te zdjęcia? Przecież w ND są same wrzosowiska, piach (i to całkiem porządny, tak apropos) i trochę drzew. SKUCHA!

 3. Dno… Partyzantka XXI wieku…

 4. Malleusmaleficarum

  Pajace. Może lepiej ewakuacje ludności i pomoc podczas klęsk żywiołowych ćwiczyć? Pieniądze w błoto.

 5. banda neptyków bawiących się za publiczny pieniądz…

 6. Dzieciaki, ach dzieciaki…

 7. Lubelski Koziołek

  Ale negatywne komentarze. Haha ha.

 8. Maciarowe wojsko do straszenia szpaków, wróbli i okolicznych mieszkańców. Szkoda pieniędzy i młodych ludzi. Jak przyjdzie Wania to z nich zostaną tylko troczki od kalesonów.

Kursy walut

 • USD 4.476zł -0.17%
 • GBP 5.4484zł 0.19%
 • EUR 4.6976zł 0.02%
 • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bal Sylwestrowy w Wilkołazie
Miejski Urząd Pracy w Lublinie serdecznie zaprasza na „Polsko-Ukraińskie Spotkanie dla Pracy”!
Zaproszenie na wspólne ubieranie osiedlowej choinki
X Turniej o Puchar Świętego Mikołaja w Karate Tradycyjnym w Zamościu
Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy