Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne zjawiska pogodowe w regionie. Obfite opady deszczu, połamane drzewa, zerwane dachy

Niebezpieczne popołudnie w regionie z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych. W kilku powiatach intensywnie pada, wichura połamała drzewa i zerwała dachy.

Dzisiaj nasz region znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, w bardzo ciepłej i gorącej masie powietrza zwrotnikowego. Na lokalnych strefach zbieżności wiatru formują się burze. Przeważnie są to pojedyncze komórki burzowe, miejscami formują się chmury burzowe łączące się w większe klastry konwekcyjne, nawet w formie liniowej. Prędkość przemieszczania się chmur burzowych jest mała.

Obecne zobrazowania satelitarne, radarowe i dane z detektor wyładowań wskazują na występowanie burz na obszarze województwa lubelskiego. Grzmi m.in w rejonie Piask, Kraśnika, Janowa Lubelskiego i Opola Lubelskiego. Wyładowania odnotowane są także w okolicach Bychawy, Wysokiego, koło Hrubieszowa oraz Krasnegostawu.

W pasie od województwa małopolskiego przez Podkarpacie i częściowo Ziemię Świętokrzyską aż po województwo lubelskie rozpościera się rozległa strefa burzowa. Jego podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień. Groźny jest także wiatr do 80-90 km/h, miejscami prowadząc do szkód.

Tak stało się m.in. pod Piaskami w Woli Gardzienickiej. Z relacji naszego Czytelnika wynika, że w jednej chwili pojawił się silny wiatr, który łamał drzewa jak zapałki. Jedno z nich upadło na samochód. Na miejscu interweniowała straż pożarna. Na szczęście okazało się, że kierowca nie ucierpiał w zdarzeniu. Nawałnica w kilku powiatach uszkodziła dachy i zerwała linie energetyczne. Jak nam przekazano strażacy usuwają powalone drzewa i połamane konary.

Obfite opady deszczu występują w rejonie Kraśnika, Krasnegostawu i Janowa Lubelskiego. Sytuację pogodową, która tam panuje otrzymaliśmy na nagraniach wideo.

 

 

 

 

 

W kolejnych godzinach burzowa aura utrzyma się nad regionem. Potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie malał, ale podstawowym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu do 25 mm, jak i też wyładowania atmosferyczne. Miejscami może być być ich dużo. Wiatr w porywach do 65 km/h.

Burzowa aura lokalnie utrzyma się przynajmniej do drugiej części nocy, chociaż chwiejne powietrze utrzyma się nawet do godzin porannych, zatem nie można wykluczyć kolejnych burz.

Zalecamy śledzić bieżące dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań pod adresem poniżej.
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

Podsumowanie sytuacji w regionie

Groźne nawałnice przetoczyły się przez powiat kraśnicki, zamojski i janowski. W powiecie zamojskim silny wiatr zerwał kilka dachów. Z kolei w miejscowości Kosin w powiecie kraśnickim strażacy walczą z pożarem stodoły, która zapaliła się od uderzenia pioruna. Z pożarem walczą też strażacy w Janowie Lubelskim (Zaolszynie), tam na jednej z posesji pali się poddasze domu. W powiecie krasnostawskim wichura połamała drzewa, lokalnie doszło do podtopień.

W powiecie lubelskim na chwilę obecną spokojnie. Strażacy interweniowali do połamanych konarów w rejonie Bełżyc.

2018-07-31 19:25:06
(fot. wideo nadesłane Łukasz, Paulina, Bartłomiej, Piotr)

5 komentarzy

  1. W gminie turobin dachy pokrywane stodoły pozawalane drzewa połamane conajmniej kilka jednostek straży pracuje droga była odcięta przez połamane drzewa

  2. u nas w Łęcznej czasami deszczyk popada, lato w pełni

  3. Wielkie mi halo, burza, jak by nigdy nie było na naszej płaskiej ziemi burz. To wszystko wina chemitrials i Reptilian.

Z kraju