Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Linie lotnicze chcą konkurować z PKP. Samolotem z Lublina nad morze za 49 zł

Na podwyżkę cen biletów kolejowych zareagowały tanie linie lotnicze. Ryanair na liniach krajowych oferuje połączenia w cenie od 49 zł.

Wprowadzone niedawno zmiany cen biletów kolejowych sprawiły, że podróże na wielu, zwłaszcza dalekobieżnych trasach, stały się znacznie droższe. Choć oficjalnie podwyżka, w zależności od kategorii pociągu, wyniosła średnio od 11,8 do 17,8 proc., to jednak na niektórych liniach trzeba zapłacić o wiele więcej.

Okazuje się, że obecnie taniej można podróżować samolotem niż koleją. Sprawdziliśmy to na przykładzie jedynego krajowego połączenia, jakie oferowane jest z lubelskiego lotniska. Ze Świdnika do Gdańska można dostać się samolotem tanich linii lotniczych Ryanair. Bilet na lot można zakupić w cenie 49 zł. Taka oferta jest m.in. na lot w dniu 6 lutego.

Jeżeli chodzi zaś o pociąg, to nie ma bezpośredniego połączenia Lublina z Gdańskiem, jednak bez większego problemu można dotrzeć nad morze z jedną przesiadką np. w Warszawie. W tym przypadku za najtańszy bilet trzeba zapłacić 80,30 zł. Dotyczy to składu wyjeżdżającego z Lublina o godz. 15:18.

Oczywiście zarówno ceny biletów kolejowych, jak też lotniczych, są różne. W przypadku lotów to patrząc na cały miesiąc luty, są one w cenach od 49 poprzez 88,62, 90,30 a za najdroższy trzeba zapłacić 101 zł. Natomiast przejazd pociągiem to najczęściej cena biletu waha się w przedziale 97 – 149 zł. Najdroższe są w cenie 209 zł.

Przy czym zaznaczyć trzeba, iż podane ceny dotyczą podróży w drugiej klasie. Przejazd pierwszą jest jeszcze droższy. Nie bez znaczenia jest także czas podróży. Samolotem wynosi on godzinę i pięć minut, pociągiem od 4 godzin 51 minut do aż 11 godzin i 33 minut.

Pamiętajmy, że ceny biletów linii lotniczych Ryanair są obecnie obniżone, stąd też tak tanie oferty. Wyprzedaż obejmuje najbardziej popularne trasy krajowe i przewoźnik nie ukrywa, iż w ten sposób chce zachęcić do latania pasażerów, którzy do tej pory korzystali z usług kolei.

(fot. Krzysztof Wiśniewski / Port Lotniczy Lublin)

21 komentarzy

 1. Wiadomo, czas podróży, tylko że do pociągu wsiadasz 5 min przed odjazdem, a ile trwa odprawa nawet na lot krajowy? Półtorej godziny przed odlotem trzeba być.

 2. Tylko to jest trochę naciągane, ktoś nie sprawdził z redaktorów materiału, bo to jest lat bez bagażu, z bagażem 10 kg kosztuje 300 zł xD

 3. Odprawa – 30 minut wystarczy

 4. Ryanair mnie nie przewiezie za 49 zł z rowerem oraz 4 sakwami pełnymi bagażu.
  PKP doliczy tylko 9 zł za rower do ceny biletu.

 5. Do wszystkich krzykaczy.
  Nie wszyscy poruszają się po kraju w celach rekreacyjnych.
  Czasem trzeba podjechać po prostu na drugi koniec Polski prywatnie lub służbowo, w takim przypadku ani własny samochód, ani kolej nie przebije linii lotniczych.
  Wiadomo, że wypad nad morze na wakacje to inna para kaloszy..

 6. Na 5 dni spokojnie można się spakować w plecak za który nie trzeba płacić. Co innego jak się jedzie z dziećmi

Z kraju