Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lekarz nie poniesie kary za intymne spotkania z 14-latką. Nie wiedział, że jest ona tak młoda

Jest kolejny wyrok dla lekarza ze szpitala w Białej Podlaskiej, który wcześniej został skazany za doprowadzenie 14-latki do intymnych kontaktów. Tym razem Maciej T. został uniewinniony.

W czwartek przed Sądem Okręgowym w Lublinie zapadł wyrok dla Macieja T., oskarżonego o przestępstwa seksualne wobec małoletniej. Chodzi o głośną sprawę lekarza ze szpitala w Białej Podlaskiej. W lipcu 2018 roku znanemu w mieście neonatologowi prokuratura postawiła zarzuty. Jak ustalili śledczy, lekarz miał za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych prowadzić korespondencję z 14-letnią dziewczyną, jak również składać jej propozycje obcowania płciowego i wykonania innych czynności seksualnych.

Afera wybuchła, kiedy to oboje mieli zostać przyłapani w jednym z domów w powiecie bialskim podczas potajemnego spotkania. W trakcie śledztwa prokuratura ustaliła, że podobnych spotkań było kilka, a dokładnie miały one miejsce w dniach 15, 17 i 19 lipca 2018 roku. W ich trakcie Maciej T. miał doprowadzić małoletnią do poddania się innym czynnościom seksualnym oraz dwukrotnie do wykonania przez nią czynności seksualnych. W trakcie przesłuchania lekarz nie przyznał się do winy.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej i ten skazał Macieja T. na dwa lata pozbawienia wolności. Dodatkowo przez 5 lat zabronił mu jakiegokolwiek kontaktowania się z nastolatką, nakazał poddanie się terapii psychologicznej, a także wydał trzyletni zakaz wykonywania zawodu. Lekarz odwołał się od wyroku i sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Lublinie. Ten jednak uznał, że wina 36-latka nie budzi wątpliwości, a tym samym utrzymał go w mocy.

Lekarz się nie poddał, gdyż jak zapewniał, czuje się niewinny. Ze względu, iż wyrok był prawomocny, starał się o ułaskawienie. To jednak również nie przyniosło skutku, gdyż bialski sąd negatywnie opowiedział się ku tego typu decyzji. Nie występowały bowiem żadne przesłanki mogące skutkować przychyleniem się do złożonego wniosku. Dlatego też Maciej T. postanowił walczyć o kasację wyroku. Wszystko trafiło przed oblicze Sądu Najwyższego, ten zaś polecił, aby sprawą ponownie zajął się Sąd Okręgowy.

Wieloletnia batalia zakończyła się dla lekarza pomyślnie. Sąd uniewinnił go od zarzucanego mu czynu. Z uwagi na charakter sprawy uzasadnienie wyroku było niejawne. Jak jednak nieoficjalnie udało nam się ustalić, sędzia przychylił się do wniosku obrony iż wygląd nastolatki, a przede wszystkim jej cechy antropologiczne wskazywały, iż jest ona starsza. Nastolatka miała go też zapewniać, iż skończyła już 15 lat. Dlatego też Maciej T. zapewniał, iż nie miał świadomości, że dziewczyna ma zaledwie 14 lat. Wyrok jest prawomocny.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

41 komentarzy

  1. Acha, czyli jak nie wiem, jestem niewinna? A podobno nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

  2. czyi l lekarz nie ma karty pacjenta / nie ma inf. o dacie urodzenia? to dlaczego pytają o to przy rejestracji?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo