Ksiądz przyjdzie po kolędzie, zostawi ulotkę od policji

Początek roku to zwykle czas wizyt duszpasterskich. Księża odwiedzając domy, oprócz spraw typowo duchowych, zadbają o sprawy dotyczące bezpieczeństwa swoich wiernych. Wszystko we współpracy z policją.

Podobnie jak w ubiegłym roku, ruszyła wspólna akcja lubelskiej policji oraz księży z parafii naszego regionu. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom podstawowych zasad bezpieczeństwa. Są to dwie sprawy, które w ostatnim czasie są zmorą policjantów, a pomimo licznych apeli, wciąż wiele osób nie jest świadomych grożącego im zagrożenia. Cały czas starsze osoby tracą oszczędności życia, oddając je oszustom podających się za członków rodziny lub policjantów. Kolejne z kolei osoby tracą życie, lub odnoszą obrażenia, gdyż poruszają się drogami w ciemnych ubraniach i bez żadnych elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze z wydziałów prewencji oraz ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przygotowali ulotki, które zostały przekazane duchownym. Ci z kolei zostawią je wiernym podczas wizyty w ich domach. Zawarto na nich zbiór zasad, którymi należy się kierować w kontaktach z nieznajomym, oraz jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Policyjne statystyki pokazują, że w ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba wypadków z udziałem pieszych. Niestety również tych, które kończą się tragicznie w skutkach. W ciągu 11 miesięcy 2017 roku odnotowano 48 ofiar śmiertelnych wśród osób pieszych, w analogicznym okresie 2016 roku było ich 34. W 2016 roku w listopadzie zanotowano dwie ofiary śmiertelne wśród pieszych, w 2017 roku było ich aż 11. Co trzecia osoba, która ginie w wypadkach w naszym regionie, to osoba piesza. Podobnie sprawa się ma z oszustami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób. Coraz częściej podają się oni za policjantów, opowiadają zmyślone historie o prowadzonych akcjach itp. żądając wydania wszystkiej posiadanej gotówki. Wiele osób traci w ten sposób oszczędności całego życia.

60

61

(fot. policja, lublin112, pixabay)
2018-01-02 23:27:18

Zobacz również

27 komentarzy

 1. A ja uważam, że to dobra akcja. Może chociaż kilka starszych osób dzięki temu nie da się oszukać 🙂

 2. Ależ ty kur..a jesteś głupi „koko”. Sam masz we łbie czarno.

 3. Zeszła, nie zeszła, jednak jeśli ksiądz powie babce że ma założyć odblask to go chętniej założy i będzie babkę widać w nocy jak idzie. Nie jeździsz w nocy że nie dostrzegasz problemu niewidzialnych pieszych?

  • Czy uważasz że babka założy odblask za 1,50 zł lu lepiej kamizelkę odblaskową za 9 zł?Stare babki wieczorami przeważnie siedzą w domu i klepią paciorki do Anioła Stróża

 4. Do mnie żaden czarny złodziej nie wejdzie.

 5. Jestem za zniesieniem konkordatu…

  • W pełni się z Tobą zgadzam. Ponadto wprowadzić podatki i zus jak dla szarych obywateli.

   • Pan Cieć z alei lubartowskich w Mieście Inspiracji k/Świdnika

    To jest nas już trzech – jednak mniemam że to ciut za mało, żeby czarnuchy poczuły się mniej pewnie w Polsce.

    • Już czterech!

    • I mój głos jest na TAK.Ale ostatecznie jest nas za mało i w ogóle nie mamy nic do gadania

     • Całe szczęście, ale granice otwarte – WYPAD !

     • Czasy ubecji mającej coś do gadania, bezpowrotnie minęły. Czas się z tym pogodzić. Was pięciu na jarmarkach czas pokazywać jako relikt odmóżdżonej przeszłości i ku przestrodze.

    • Każdy wie jak już się tak wypowiadacie że Ksiądz, Lekarz, Milicjant płaci ZUS i podatki – żaden Ksiądz nie jest zwolniony z tego obowiązku – chyba dobrze że jak do Was nie przyjdzie ale przyjdzie do waszych matek i babek które często dają swoje oszczędności nie Wam a oszustom i fałszywym milicjantom – nie chcecie nie przyjmujcie ale nie piszcie głupot !

 6. Uważam, że każdy sposób na dotarcie do ludzi starszych jest dobry, a ksiądz ma duży autorytet u większości starszych ludzi. Mojego tatę okradziony podając się za osoby przysłanie przez proboszcza i tylko dlatego ich wpuścił, uważam zatem, że taka akcja jest jak najbardziej zasadna.

 7. Myślę że to trafny przekaz, tym bardziej patrząc po ostatnich statystykach i wpisach na „112” o wypadkach i sporej ilości ofiar śmiertelnych wśród pieszych.

  • Przekaz, przekazem, ale jaka to „oszczędność” w „świętych” obrazeczkach, zwyczajowo wymienianych na kopertę, których jest niejakich deficyt od czasu jak zaczeło się Afgańczyków nawracać na „jedynie słuszną i „prawdziwą” wiarę.

  • jak nam przekazano

   a może przyszedłby dzielinicowy i pokazal babci jak wygląda prawdziwa blacha

 8. Dobra każda akcja lepsze to niż nie robić nic

 9. No przecież to nie za Bóg Zapłać!Kościół za przysługę otrzyma finansowe podziękowanie.Takie akcje już były w latach ubiegłych.Na „kazaniach” księża mieli przestrzegać o oszustach „na wnuczka,na policjanta,na księdza po kolędzie roznoszącego opłatki”.Przyznam,że w mało którym kościele były takie ostrzeżenia.Ale kasa na ten cel została wypłacona.No ale jak oszust ma mówić o oszustwach

  • Podaj zródło tej informacji skoro kwot nie podajesz. Szwagier przy flaszce w sekrecie zdradził ci tą poufną wiadomość?

 10. Oprócz informacji o obowiązku posiadania odblasków, należałoby poinstruować w jakiś sposób pieszy może poruszać się po drodze (po której stronie jezdni) oraz o obowiązku ustąpienia nadjeżdżającemu samochodowi! Sam odblask to za mało!

 11. No przecież kościół do polityki miał się nie mieszać. Krawężniki zamiast babciom i starym piernikom wlepiać mandaty niech ruszą cztery litery i sami rozniosą tę durną makulaturę. Ale boją się wysiąść z radiowozu bo bez antyterrorystów to może być niebezpieczne więc szukają darmowego kolportażu.

 12. Dobrze,że ja tej patologii nie wpuszczam do domu.

 13. I jak się uchronić przed czarnym naciagaczem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9313zł 1.17%
  • GBP 5.0998zł 0.77%
  • EUR 4.6189zł 0.65%
  • CHF 4.3113zł 0.87%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach