Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kościół prawosławny obchodzi Wielkanoc. UMCS przygotował świąteczne posiłki dla studentów

W niedzielę wierni prawosławni, których w naszym regionie jest bardzo wielu, będą obchodzić Wielkanoc. Dla pół tysiąca prawosławnych studentów, którzy nie mogli wrócić do kraju, UMCS przygotował świąteczne śniadanie.

Kościół katolicki świętował Wielkanoc w ubiegły weekend, teraz przyszedł czas na wiernych prawosławnych. Różnica w terminach Wielkanocy wynika z uznawania innych kalendarzy. Katolicy stosują kalendarz gregoriański, wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII w 1582 r. Kościół prawosławny uznaje zaś kalendarz juliański. Termin Wielkanocy u wiernych prawosławnych zależy od kilku czynników, wyznaczany jest m.in. po przesileniu wiosennym i po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Zawsze musi to być też niedziela.

Nie ma oficjalnych danych na temat liczby prawosławnych wiernych w naszym kraju, jednak przedstawiciele Cerkwi podają, że jest to ok. 450-500 tys. osób. Religia prawosławna dominuje głównie na Podlasiu, połowa wiernych zamieszkuje północno-wschodnią Polskę. W naszym regionie miejscem głównych uroczystości będzie cerkiew katedralna p.w. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Ponieważ w Lublinie kształci się wielu studentów prawosławnych, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich żaków śniadanie wielkanocne. Jednak z uwagi na koronawirusa, zamiast tradycyjnej formy, studenci otrzymają pakiety z tradycyjnym śniadaniem. Trafi ono do tych studentów uczelni, którzy z powodu panującej pandemii nie mogli wrócić do domów na Święta i przebywają w akademikach.

– Należy podkreślić, że kilkaset osób pozostających aktualnie w domach studenckich UMCS-u to przede wszystkim studenci-cudzoziemcy, głównie wyznania prawosławnego, którzy w najbliższą niedzielę będą obchodzić Święta Wielkiej Nocy. Zapewniamy, że żaden z mieszkańców naszych akademików, w tym szczególnym czasie, nie pozostanie bez świątecznego posiłku – wyjaśnia Aneta Adamska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Uczelnia przygotowała około 500 pakietów, w których znajdzie się m.in.: żurek z jajkiem, drugie danie składające się z ziemniaków, rybki i surówki oraz drożdżowa paska wielkanocna. Posiłki przygotują pracownicy stołówki akademickiej „Trójka” a dostarczą je członkowie Stowarzyszenie Legia Akademicka UMCS. Jako pierwsi, śniadania otrzymają żacy z Domu Studenckiego ”Zana”, następnie Jowisz”, „Grześ”’, „Femina”, „Helios”, na końcu posiłki zostaną dostarczone do DS. „Ikar”.

(fot. pixabay)

7 komentarzy

  1. Mogą tam wrócić, nie chcą.

  2. Tydzień temu nie oferowano polskim studentom śniadania… Jak widać są równi i równiejsi (obcokrajowcy). Wstyd i żenada!!!

  3. Polscy studenci pojechali do domu .Dobrze ,że Uczelnia chociaż symbolicznie ugościła.

  4. Po co siedzą w Lublinie, kiedy POWIEDZMY TO SOBIE OTWARCIE szanse na wznowienie zajęć w tym roku akademickim są ZNIKOME.

  5. A dlaczego na nabożeństwach prawosławnych ludzie byli bez maseczek? Gdzie była policja?