Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Komisja Europejska podjęła ważną decyzję. 137 miliardów euro dla Polski odblokowane

Po blisko trzech latach odblokowane zostały środki finansowe dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy a także polityki spójności. Pierwsze pieniądze trafią do naszego kraju w ciągu kilku tygodni.

W czwartek w południe Komisja Europejska poinformowała o odblokowaniu środków finansowych dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy a także polityki spójności. Chodzi o łączną kwotę 137 miliardów euro. Dodatkowo zatwierdzony został pierwszy wniosek o wypłatę 6 miliardów 300 milionów euro. Mają one trafić do Warszawy na przełomie marca i kwietnia.

Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na sfinansowanie programu „Czyste Powietrze”, a wiec dopłaty do wymiany tzw. kopciuchów, na modernizację kolei a także wsparcie opieki nad dziećmi. Ponad 1,4 mld euro trafi też do rolników na zwiększenie konkurencyjności ich produkcji

Jak wyjaśniła komisja, decyzja ta związana jest z osiągnięciem przez Polskę w stopniu zadowalającym dwóch „superkamieni milowych” mających wzmocnić niezależność polskiego sądownictwa. Wskazano tu na działania podjęte przez nasz kraj w tym kompleksową reformę systemu środków dyscyplinarnych wobec polskich sędziów w tym likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej niezależnym i bezstronnym sądem.

Odblokowanie funduszy dla Polski musi zostać jeszcze zatwierdzone przez m.in. przedstawicieli krajów członkowskich, jednak jak zaznaczono, ma to być już formalnością.

Pula środków z Krajowego Planu Odbudowy to prawie 60 miliardów euro, z czego ponad 25 miliardów euro to bezzwrotne dotacje, do tego dochodzi 34 miliarda euro tanich pożyczek. Co ważne, pieniądze te muszą zostać wydane i rozliczone do 2026 roku. Z kolei do końca tej dekady Polska ma czas na spożytkowanie ponad 76 miliardów euro pochodzących z funduszy spójności.

Przypomnijmy, unijne fundusze dla naszego kraju były zablokowane przez blisko trzy lata.

46 komentarzy

  1. jak się zgadzają na każe òwno to dają

  2. Ale pisostwo wyje, ale skowyt. Ahahaha

    • Sam będziesz wył biedaku umysłowy jak dostaniesz podwyżki podatków żeby spłacać ten dług.

  3. Wszystko jasne Siemens wygrał dwa przetargi na budowę farm wiatrowych na Bałtyku ogłoszonych przez Orlen

  4. Zrobimy wszystko by Niemcom żyło się lepiej.

  5. Po co wojna wystarczy unia.

  6. Przecież Polska ma do spłaty dług. W pierwszej kolejności powinien być spłacony. Czyż nie?

  7. Polska to nie jakiś szwagier że się jemu coś załatwia po znajomości — albo się należy albo nie.Tak właśnie robi rudy niemiecki wycierus

Dodaj komentarz

Z kraju