690 680 960

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie

W naszym regionie stwierdzono kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń. Gospodarstwo znajduje się nieopodal miejsca, gdzie wystąpiły poprzednie przypadki choroby.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego w naszym regionie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). W Polsce jest to już dwudzieste pierwsze ognisko tej choroby wykryte u świń domowych, jakie wystąpiło od 17 lutego 2014 roku, czyli odkąd stwierdzono ASF w naszym kraju. Najwięcej przypadków wystąpiło jednak w tym roku, od stycznia zanotowano już osiemnaście ognisk choroby z czego część w województwie lubelskim.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w poniedziałek 26 września 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, gdzie wykryto chorobę położone jest w gminie Leśna Podlaska.

Jest to kolejne gospodarstwo w tej gminie, w którym stwierdzono obecność wirusa. Co więcej, znajduje się ono w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białej Podlaskiej w związku z wystąpieniem poprzednich ognisk ASF, a więc w promieniu 3 kilometrów od miejsca, gdzie wcześniej odkryto wirusa.

W gospodarstwie znajdowało się 10 świń. Zgodnie z procedurami, wdrożone zostały odpowiednie środki bezpieczeństwa a świnie uśpiono i zutylizowano. Wokół gospodarstwa wyznaczana została strefa zapowietrzona o promieniu 3 km oraz strefa zagrożenia o promieniu 7 km. Trwają kontrole w kolejnych gospodarstwach znajdujących się w tej strefie.

(fot. lublin112)
2016-09-27 23:49:12

Jeden komentarz

  1. kupił chłop tanią świnię z zarazą i potem cały chlew wyrżnięty…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska