Uderzenie Straży Granicznej w grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację

Funkcjonariusze Straży Granicznej we współpracy ze służbami Litwy i Łotwy, rozbili międzynarodową grupę przestępczą organizująca nielegalną migrację obywateli Wietnamu przez Rosję i kraje nadbałtyckie do Polski. Zatrzymań dokonano na terenie trzech państw.

– W działaniach, które doprowadziły do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania członków grupy, obywateli Polski i Rosji, uczestniczyli funkcjonariusze z Nadbużańskiego OSG, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, Służby Ochrony Granicy Państwowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz Zarządu Operacyjnego Głównego Zarządu SG Łotwy – informuje Wojciech Kopeć rzecznik prasowy Straży Granicznej.

Zatrzymań dokonano jednocześnie na terenie trzech państw, Polski, Litwy i Łotwy. W Polsce zatrzymano dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela RP, którzy tworzyli trzon grupy.

 

Cudzoziemcy przebywali na terytorium Polski na podstawie udzielonej im zgody na pobyt tolerowany. Służby łotewskie zatrzymały dziesięciu obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, popełniających przestępstwa na granicy łotewsko – rosyjskiej. W tym samym czasie strona litewska aresztowała na podstawie ENA jednego z głównych organizatorów nielegalnej migracji, także obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej.

– Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 – wyjaśnia Wojciech Kopeć.

Na wniosek Prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Sąd Rejonowy w Lublinie w stosunku do zatrzymanych dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela Polski zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

– W sprawie do chwili obecnej zatrzymano 84 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu, w tym 42 przez Straż Graniczną oraz 42 przez służby litewskie i łotewskie dzięki informacjom uzyskanym przez Straż Graniczną. W Polsce śledztwo nadzoruje Prokuratura Krajowa w Lublinie – dodaje Wojciech Kopeć.

12-99866

12-99867

12-99868

2016-09-27 23:24:13
(fot. wideo SG)

Zobacz również

2 komentarze

  1. widzieliście te papiery na filmie? Kolejni „uchodźcy”…

  2. Zatrzymanych obywateli Wietnamu przekazać do rodzimej ambasady. Niech oni się martwią co z nimi zrobić. Pod żadnym pozorem nie zostawiać w kraju lub wydalać na Litwę lub Łotwę bo wrócą na 100% inną drogą.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu