Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy chcieli pozwolenia na jazdę po buspasach. Miasto tłumaczy, że to niemożliwe

Jest odpowiedź miasta, na pomysł udostępnienia dla kierowców buspasów na ul. Jana Pawła II i Armii Krajowej. Dzięki temu pokonanie skrzyżowania tych ulic byłoby o wiele prostsze.

Pomysł na udostępnienie buspasów w ciągu ulic Jana Pawła II oraz Armii Krajowej dla wszystkich użytkowników drogi zgłosił na wniosek mieszkańców lubelski radny Jan Madejek. Swoją propozycję argumentował niesłabnącym wzrostem natężenia ruchu w okolicach ronda Emiliana Kowcza, a co się z tym wiąże, rozważeniem wprowadzenia innego rozwiązania komunikacyjnego, które spowoduje upłynnienie ruchu.

Propozycję poparto argumentami, że obecnie z powodu tworzących się w godzinach szczytu korków, pojazdy komunikacji miejskiej nie korzystają w pełni z wydzielonych tras. Wszystko dlatego, że wjazd na buspasy jest często zablokowany przez samochody osobowe. Zmiana dotychczasowego stanu rzeczy na pewno by wpłynęła pozytywnie na płynność ruchu w okolicy.

Pomysłem zajął się Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie. Jednak obecnie nie ma co liczyć na wprowadzenie takiego rozwiązania. Zgodnie z prawem buspasy przeznaczoną są tylko dla autobusów i trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Istnieje możliwość dopuszczenia do wjazdu na nie prywatnych pojazdów, jednak mogą to być tylko auta o napędzie elektrycznym.

Warunkiem udostępnienia tego pasa ruchu dla wszystkich użytkowników, jest wprowadzenie zmiany organizacji ruchu, czyli likwidacja buspasów. To jednak też nie wchodzi w grę, gdyż przebudowa skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Armii Krajowej realizowana była w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Głównym celem projektu było m.in. zwiększenie funkcjonalności i efektywności ekonomicznej transportu miejskiego. Do zakończenia okresu trwałości projektu, czyli końca 2021 roku, wprowadzenie zmian ingerujących w istotę przyjętych założeń projektu jest niedopuszczalne.

(fot. lublin112)
2018-03-25 14:04:22

45 komentarzy

  1. Może zrobić tak jak w niektórych miejscach w Krakowie, gdzie buspasem mogą jeździć auta w których przebywa minimum 3 osoby

  2. Zrobienie takich buspasów to czysty idiotyzm. Zamiast zrobić bezpieczne bezkolizyjne zjazdy to lepiej zakorkować całe skrzyżowanie. Brawo dla myślicieli.

Wiadomości z info112