Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kampania wyborcza się rozkręca, wraca ten sam problem. Wieszają banery gdzie popadnie, nawet na zabytkach (zdjęcia)

Na zabytkowej bramie prowadzącej do zespołu pałacowo-parkowego z XVI wieku pojawiły się banery wyborcze. To kolejny przykład, że niektórzy kandydaci, czy też członkowie ich sztabów wyborczych, za nic mają przepisy prawa. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków podjął już działania w tej sprawie.

W niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe, podczas których wybierać będziemy prezydentów miast, burmistrzów i wójtów a także radnych gmin, rad powiatów, rad dzielnic oraz sejmików województw. Wieli kandydatów prowadzą intensywną kampanię wyborczą. Banery z ich wizerunkami pojawiają się w przestrzeni publicznej, jednak tradycyjnie już nie brakuje sytuacji, kiedy to materiały wyborcze umieszczane są z naruszeniem prawa.

Jeden z takich przypadków zaobserwować można przy ul. Pliszczyńskiej w Lublinie. Znajduje się tam zespół pałacowo-parkowy z XVI wieku, którego najbardziej charakterystycznym obiektem są pozostałością renesansowego dworu obronnego wzniesionego przez Tęczyńskich w drugiej połowie XVI wieku. Pod koniec ub. wieku prowadzone były prace nad odbudową obiektu, wówczas wyremontowana została m.in. okazała brama.

Cały zespół jest wpisany do rejestru zabytków. Nie przeszkadzało to jednak członkom komitetów wyborczych w umieszczeniu na obiekcie banerów. Mowa o kandydatach do Rady Miasta Lublin: Eugeniuszu Bielaku, Justynie Budzyńskiej czy Magdalenie Kamińskiej. To jednak nie wszyscy, gdyż kiedy na bramie zabrakło miejsca, kolejne plakaty powieszono na ogrodzeniu.

Sprawą zainteresował się już Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Rd. Dariusz Kopciowski podkreśla, że nikt nie wydał zgody na umieszczenie materiałów wyborczych na zabytkowym obiekcie. Dodatkowo banery te wpływają negatywnie nie tylko na estetykę tego miejsca, lecz również na odbiór założenia pałacowo-parkowego.

W związku z tym Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków podjął już działania polegające na wyjaśnieniu okoliczności powieszenia banerów w tym miejscu a także nad ich jak najszybszym usunięciem.

Kampania wyborcza się rozkręca, wraca ten sam problem. Wieszają banery gdzie popadnie, nawet na zabytkach (zdjęcia)

Kampania wyborcza się rozkręca, wraca ten sam problem. Wieszają banery gdzie popadnie, nawet na zabytkach (zdjęcia)

54 komentarze

 1. Fatalny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie ws wydobycia węgla w Turowie. Obraz wasalizacji i upolitycznienia sądu. Tak upadała I Rzeczpospolita: decydenci na usługach obcych. Bujdy o uśmiechniętej Polsce. Lud bije brawo. Orkiestra dyskretnie gra. A Titanic tonie. !

 2. Fatalny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie ws wydobycia węgla w Turowie. Obraz wasalizacji i upolitycznienia sądu. Tak upadała I Rzeczpospolita: decydenci na usługach obcych. Bujdy o uśmiechniętej Polsce. Lud bije brawo. Orkiestra dyskretnie gra. A Titanic tonie.

 3. Zniszczenie gospodarki Polski jest celem ryżego szwaba i eurokołchozu.

 4. Każda partia byle nie PO i lewica.

 5. A te napisy obok wejścia to też ozdobne i zarejestrowano kto je namalował?

 6. Nigdy nie zagłosuję na tych z banerów za nie swoje pieniądze.

 7. Dzieki UE mamy drogi prąd

  Pamiętajcie ze to dzięki UE rachunek za energie elektryczną jest większy aż o 67% !!!! 59% Uprawnienia do emisji CO i 8% koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE.

 8. Pierd0lić PO

 9. Niechaj wszystkich polityków trafo szlak !!! Za naszą krzywdę !!!

Dodaj komentarz