Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne. Lubelska sieć sklepów zmieni właściciela

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie kontroli nad właścicielem sieci sklepów Stokrotka. Oznacza to, że właścicielem spółki Emperia zostanie Maxima Grupe, zarządzająca sklepami Aldik.

Prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie miało na celu sprawdzenie, czy transakcja nie ograniczy konkurencji na poszczególnych rynkach. Zwłaszcza, że obie firmy prowadzą taką samą działalność, czyli zarządzają zarówno sklepami wielkopowierzchniowymi, jak i tradycyjnymi. W związku z tym, konieczne było przeprowadzenie badania rynku. urząd wysłał ankiety do ok. 50 konkurencyjnych firm.

Na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców oraz dotychczasowego orzecznictwa uznano, że sklepy rywalizują ze sobą na lokalnych rynkach. Większe, na obszarze o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem, natomiast mniejsze na terenie do kilometra.

– Przeprowadzone postępowanie wykazało, że na żadnym z lokalnych rynków nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Po przejęciu Emperii, Maxima Grupe będzie musiała w dalszym ciągu rywalizować z innymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że konsumenci nadal będą mieli duży wybór sklepów blisko domu. Zarówno tych dużych, jak i tradycyjnych – wyjaśnia wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Poszukiwanie inwestora strategicznego sieć Stokrotka ogłosiła w maju ub. roku. Zakupem spółki Emperia zainteresowało się wiele podmiotów. W drodze otwartego i konkurencyjnego procesu został wybrany litewski inwestor, właściciel sieci sklepów Aldik. Zarząd spółki ogłosił, że ustalone warunki transakcji są atrakcyjne dla akcjonariuszy. Jednocześnie podkreślono, że wejście do spółki nowego inwestora umożliwi jej bardziej dynamiczny rozwój.

Dzięki nowemu inwestorowi Stokrotka będzie mogła rozwijać się jeszcze szybciej nie tylko przez wzrost organiczny, ale również przez fuzje i przejęcia, a także będzie konsekwentnie realizowała strategię w oparciu o obecnie funkcjonujące formaty.

(fot. lublin112)
2018-04-06 07:42:50

18 komentarzy

 1. A ja myślałam, że to lubelski potentat LSS Społem kupił stokrotkę bo rozpoczyna ekspansję na nowe rynki!

 2. Lepsze to niż Niemiec miałby kupić.

 3. Kolejna polska firma znika z rynku? Coś jest chyba nie tak, skoro rodzimy kapitał nie jest zainteresowany. a interes przejmuje zagraniczny właściciel.

  • Jak zamiast pomagać przedsiębiorcom to się szuka w nich potencjalnych oszustów i osób do dojenia to nie ma się co dziwić.

 4. Tak pod Litwinami się rozwiną napewno…. Ja współczuję pracownikom zacznie się wykorzystywanie jak w aldiku kpina wszystko najlepiej sprzedać

 5. Litwa a w szczególności Łotwa to ruskie kolonie w EU…

  • Sam jesteś rosyjska kolonia.

   • Delikatnie mówiąc, Litwini nie pałają miłością do Polaków. Mam nadzieję, że sanepid sprawdza, czy nie plują nam do jogurtu. No ale kapitał podobno nie ma narodowości… Aldik akurat jakościowo wypada lepiej niż Stokrotka, ale pracowników (a szczególnie niektórych apetycznych pracownic) szkoda. Przypomnę, że biedrę też założył Polak i sprzedał, zamiast rozwijać. A jak nie ma polskiego handlu, to jak ma być dobrze producentom?

   • Poczytaj sobie dane etnograficzne ! Jeszcze chwila a Putin „w obronie rosyjskich obywateli” zacznie na Litwie i Łotwie rozdawać rosyjskie paszporty… a potem to juz z górki heheee

 6. Znowu maxima będzie roboli z Litwy ściągać, bo Polacy nie będą chcieli pracować za te ochłapy albo będą mieć spory przemiał pracowników…

 7. Dobra, dojna zmiana, a tak PIS miał bronić i stawiać na polski kapitał. Okazało się, że tak naprawdę interesują ich spółki skarbu państwa bo tam mogą bez żadnej odpowiedzialności szaleć obajtki, sadurskie, misiewicze oraz całe rodziny prominentów. No i na te nagrody też trzeba znaleźć. A resztę mają wiadomo gdzie, niech tam inny kapitał to przejmie. A co z polskimi pracownikami? Teraz Litwini będą nas uczyć żyć w kapitalizmie? Chichot historii a ciemny lud i tak to kupi.

 8. Jak Maxima będzie tak samo zarządzać stokrotką jak aldikiem to faktycznie za kilka miesięcy nie będzie miał kto pracować. A swoją drogą chyba info dość spóźnione, bo papiery w tej sprawie były podpisane pod koniec ubiegłego roku (październik/listopad) o ile pamiętam.

  • tak papiery podpisane byly ale 2 udzialowcow nie chcialo oddac a maxima musiala miec 100% jednak i ich przekupili ja dalej nie moge zrozumiec jak mozna litwinom sie sprzedac chociaz z eldorado bylo to samo wypromowali i uj sprzedajemy bo co tam

 9. Kto ci wydrylował mózg? Czy PO a poprawił Petru z Kijowskim?

 10. OBÓZ PRACY MAXIMA GROUP(Aldik .Stokrotka).