„Idąc sobie gdzieś na lody, możesz wdepnąć w psie odchody”. Nawet 500 zł mandatu za psią kupę

Jak co roku na wiosnę powraca problem miejskich skwerów upstrzonych psimi kupami. W całym kraju na nowo ruszają akcje informacyjne, niektóre dość kreatywne, jak ta strażników miejskich z Tarnowa.

Hasło, które napisaliśmy w tytule materiału, jest jednym z wielu, jakie stworzyli tarnowscy strażnicy miejscy. Mają oni nadzieję, że dzięki śmiesznym rymowankom, uda się ograniczyć ilość psich kup na trawnikach i chodnikach. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na ten problem. Tarnowscy strażnicy kontynuują kampanię zapoczątkowaną w ubiegłym roku pod hasłem „Posprzątaj po swoim psie”.

Co ciekawe przepisy w Polsce dotyczące obowiązku sprzątania po zwierzętach domowych nie są jednolite na terenie całego kraju. Z ustawy z dnia 13 września 1996 roku dowiadujemy się, że każda gmina ma obowiązek ustalenia własnych zasad w sprawie utrzymania czystości i porządku. To jaką karę poniesie właściciel zwierzęcia, któremu obce jest sprzątnie po swoim czworonogu, zależy od uchwały rady gminy, a te ustalają mandaty na poziomie od 200 zł do nawet 500 zł.

Każdej wiosny w mniejszych lub większych miastach ruszają akcje mające na celu uświadomienie właścicieli czworonogów, że sprzątanie to ich obowiązek. Kilka dni temu w Gnieźnie została zorganizowana akcja pod hasłem „Twój pies, Twoja kupa!”. Organizatorzy obliczyli, że jeden pies w ciągu roku pozostawia na trawniku około 20 kilogramów odchodów.

Z kolei w Chorzowie przeprowadzana jest akcja pod hasłem „Nie rób gańby. Sprzątaj po swoim psie”. Urzędnicy informują, że problemem dla mieszkańców jest zwrócenie uwagi sąsiadowi, który nie sprząta po swoim psie. Wymyślono więc sposób, jak zachęcić do tego niewielkiego wysiłku właścicieli czworonogów. Dla mieszkańców przygotowano specjalne zawieszki na klamkę. Na żółtej zawieszce jest rysunek psa i hasła: „Nie rób gańby. Sprzątaj po swoim psie” oraz „Przypominamy, że sprzątanie po swoim psie to obowiązek każdego właściciele i „pamiętaj, że podwórka, skwery i parki to nasza wspólna zieleń”. Oprócz tego w chorzowskich przedszkolach i szkołach organizowane są akcje informacyjne.

Niestety nadal wielu właścicieli psów lekceważy zagrożenia jakie wynikają z tego, że pozostawiają psie odchody na trawnikach. Mogą one zawierać oprócz szkodliwych bakterii, również pierwotniaki czy larwy pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy. Larwy np. glisty albo tasiemca, mogą poprzez kontakt ze zwierzęcymi odchodami przedostać się do organizmu zdrowego dziecka czy innego zwierzęcia i spowodować chorobę pasożytniczą.

Od wielu lat w sklepach zoologicznych dostępne są niezbędne i niedrogie akcesoria pomocne w sprzątaniu po swoim pupilu: łopatki, woreczki, czy specjalne łapki. Dzięki takim gadżetom właściciel czworonoga nie ma bezpośredniego kontaktu z odchodami i zbieranie ich jest w pełni higieniczne.

2018-04-06 00:32:40
(fot. Straż Miejska Tarnów)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Ile w lublinie nałożono mandatów w ostatnim roku?
  G… leży dużo – pies nie jest niczemu winien, że ma właściciela…

  • Dobrze to ująłeś „właściciela” czyli „pana” lub „pańcię”… Ludzie kupują sobie wiernego przyjaciela w postaci np psa, który bez względu na to jak okrutnie traktuje je właściciel „kochają go” czyli są mu wierni. Zwykle są to ludzie mający problemy w relacjach z innymi ludźmi bo o przyjaźń z innym człowiekiem trzeba dbać… a zwierzak będzie bity, trzymany w klatce (czytaj w M2) i będzie się cieszył że go raz na tydzień ktoś poklepie po łbie…. Najczęściej „wyprowadzenie psa na spacer” przez takiego „pancia” polega na wyjściu przed klatkę zapalenie papieroska i jak już pet poleci na chodnik a gowno w pobliski trawniczek, można wracać ze „spaceru”. Przy okazji „pupilek” wystraszy parę dzieciaków bo „pańcia” zapomniała kagańca a że się nie chce chodzić to zwierzak biega po okoicznych placach zabaw… i „niech sie nie boi, on nie gryzie”.. karwa takich „właścicieli należy chipować…

   • Panie GEGON! Swoją wypowiedzią, krzywdzi Szanowny Pan innych właścicieli, którzy sprzątają po swoich psach, pilnują, aby nie wystraszać dzieciaków i nie wychodzą przed klatkę. Wrzuca Pan wszystkich do jednego worka! Nie każdy pies a szczególnie latem może byc wyprowadzany w kagańcu! Niech Pan założy sobie takie żelastwo latem przy 30- paru stopniach upału!!!!! Są rasy ziejące, którym , kaganiec może utrudnić oddychanie!!! Proponuję,żeby Pan dał przykład i sam się „CHIPOWAŁ”. Pozdrawiam.

    • „rasy ziejące”… a nie wszystkie psy..? Czy wie Pani co znaczy słowo „najczęściej”..? ale skoro poczuła się Pańcia urażona to sama się Pańcia wrzuciła do jednego worka…! Ponadto, nikomu nie każę zakładać kagańca lecz mówię właśnie, że są tacy co tak robią bo nie chce im się biegać na drugim końcu smyczy za psem lub nawet puszczają ze smyczy bez kagańca… Niech Pani nie nadinterpretuje!

 2. Więcej niż edukacją zdziałać można w tym wypadku przykładnym karaniem.
  Czekam na wiadomości ze Straży Miejskiej dotyczące tego, ile to właścicieli czworonogów w ubiegłym roku ukarała mandatami (i w jakiej wysokości).
  Sam mam psa i jakoś podniesienie „prezentów” z trawnika nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu… ale dla większości to nadal kwestia podniesienia korony, która w wypadku schylenia się po odchody mogłaby przecież z zakutego łba zlecieć.

 3. Za to powinno być 2000 kary i pół roku sprzątania gówna w żółtej kamizelce !

 4. Zasłany cały trawnik a później pretensje bo ktoś psom coś robi.
  Nie ma to jak zycie w bloku z psami i kotami 😂

 5. Powinien być wprowadzony podatek od psa, tak 500 zł miesięcznie, był by to – 500 PIES. Oczywiście dotyczy to jakiegokolwiek miasta.
  Trzymanie i męczenie psa w bloku jest nie etyczne, a nie sprzątanie po nim oznaką złego wychowania.

  • Przecież nie musicie chodzić tam gdzie pieski robią kupkę. Ludzie po sobie kupek nie sprzątają a mają to robić po pieskach

  • Mówią że na wsi syf i brud ale to co jest na trawnikach obok bloków to aż sie niedobrze robi. Pole nie jest tak wynawożone… Ale jak mieszczanie lubią takie widoki i zapachy…. Powinien byc zakaz trzymania zwierzat w blokach bo mają mniej miejsca niż kury w klatkach no i co muszą czuć sąsiedzi już na klatce schodowej

 6. Mam nadzieję, że w końcu ludzie zaczną sprzątać po swoich psach- jak nie prośbą to groźbą.
  Ja żeby dojść po ładunek mojego psa mijam średnio 10 porzuconych w pośpiechu klocków….

 7. samochodzista – zwal sobie konia!

 8. Po 1000 zł kary dawać chamom co posprzątać nie potrafią po psie. .a tak poza tym jak można mówić że się kocha zwierzęta i trzymać je w bloku.

  • Teoretycznie Straż Miejska może na miejscu zdarzenia dać „500 minus”. W praktyce zaś prawdopodobieństwo spotkania patrolu Straży Miejskiej jest prawie zerowe. Co innego, gdybyś był starą babcią ze wsi i chciałbyś dorobić handlując pietruszką na miejskim chodniku. Z takimi podstępnymi przestępcami dzielna Straż Miejska radzi sobie wyśmienicie, nie okazując im śladu litości.

 9. Za sa5ranie miasta psem powinna być grzywna min 2000 dla właściciela a pies powinien zostać natychmiast uśpiony.

  • Z tej napinki sam się nie zes…. Czemu pies winny, że właściciel idiota? Sama mam psa i jestem jak najbardziej za karami dla niesprzątających właścicieli. Jak sprzątam po psie to muszę za każdym razem robić slalom po trawniku, bo paniusi z yorkiem korona z głowy spadnie.

 10. Sama sobie zwal ….

 11. Podaj swój adres to ci jeszcze nasra na wycieraczkę…!!

 12. dzięki takim komentarzom, ludzie nie będą mieć skrupułów dzwonić po straż… Dzięki!!!

 13. Miałem pod blokiem kiedyś takiego dziada. Tylko się ściemniło brał psa na spacer a jak pies srał po trawnikach to dziad głowe odwracał. Kiedyś moje dziecko weszło w coś takiego to uznałem że go naucze. Trwało to tydzień bo nic na siłę ale w końcu wyśledziłem gdzie dziad mieszka. Wysmarowałem mu drzwi do mieszkania gównem mojego dziecka. Nie wiem czy dziada nauczyłem bo się wyprowadziłem ale nauczkę miał.

 14. Zapraszam SM pomiędzy szpinalskiego 4, a 6. Istny wychodek bez smyczy, bez kagańców. Miejsce spotkań „Dam” z pieskami i ciągłe ujadanie jeden burek na drógiego.

 15. chcesz pobiegać?
  w parku równo
  lecz uważaj
  wdepniesz w gó*no!

 16. Chcesz pobiegać? Bardzo proszę. Tylko najpierw włóż kalosze.

 17. nawet filce nie pomogą
  bo nasr*ne jest tu srogo

 18. Przy rejestracji psa powinien być pobierany materiał genetyczny, potem byłoby można znalezione odchody porównać z bazą i nałożyć mandat 500 zł + zwrot kosztów badania. Dodatkowo za hodowlę psa bez rejestracji mandat 1000 zł nakładany przez lotne brygady legitymujące spacerowiczów z psami. Zaraz by się trawniki i chodniki oczyściły.

  Najgorzej jest zawsze wiosną. Wystarczyło, że śnieg poleżał kilka dni, a już są chodniki upstrzone kupami (zwykle zarobione są trawniki, ale jak leży śnieg, to ludzie psami walą kupy wszędzie, a potem się to wytapia…). Ostatnio z dziećmi na spacerze liczyliśmy kupy przy chodnikach. Wyszło średnio 60 kup na 100 m chodnika…

 19. A od czego mamy cieciów. Zamiata trawnik/chodnik to może też pozmiatać kupsztala mojego Azorka. Przecież wspólnoty płacą nie małą kasę na cieciów.

 20. „Zasrany Lublin” brzmi dobrze?

 21. A z jakiego art. można otrzymać ten mandat, wie ktoś?

 22. Denerwujące jest to, że brakuje koszy na psie kupy. Do normalnego wrzucić nie wolno, bo też jest mandat. A tych specjalnych brakuje i to bardzo!

 23. Kary powinny dotyczyć nie tylko właścicieli psów ale również kotów! Siersciuchy sąsiadów zasraly mi cały ogród!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7619zł 0.21%
  • GBP 4.8439zł 0.29%
  • EUR 4.2929zł 0.02%
  • CHF 3.8066zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  13 stycznia po raz 27. zagra Orkiestra Świątecznej Pomocy [PROGRAM]
  Nie wiesz, co robić w ten weekend? Podpowiadamy!
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.