Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jubileusz Teatru Muzycznego w Lublinie. Nowy sezon artystyczny rozpoczęty

Teatr Muzyczny w Lublinie z rozmachem rozpoczął kolejny nowy sezon  artystyczny 2022/2023, w którym placówka ta świętuje 75-lecie swego istnienia. Jest ona obecna nie tylko na polskiej scenie muzycznej, ale i na międzynarodowej.

Ponad 10-minutowymi owacjami na stojąco, w wypełnionej do ostatniego miejsca Katedrze św. Pawła w Münster, w rocznicę wybuchu II wojny światowej zakończył się pierwszy z cyklu trzech koncertów w ramach międzynarodowego projektu Polska-Niemcy-Izrael. Chór Teatru Muzycznego w Lublinie wraz z Orkiestrą Symfoniczną z Münster oraz z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną Rishon LeZion wykonali II Symfonię „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera, której przesłanie skupia się na ważnych pytaniach o sens życia i śmierci.

– Wraz ze swoim centralnym przesłaniem: „O wierzcie: nie urodziliście się na próżno! Nie żyliście i nie cierpieliście na próżno!” utwór ten jest skierowany do wszystkich prześladowanych i szukających pocieszenia – zaznacza dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie Kamila Lendzion. – Poprzez ten transgraniczny projekt muzyczny miasta partnerskie i ich zespoły wysyłają czytelny sygnał na rzecz pokoju w Europie oraz współpracy polsko-niemiecko-izraelskiej. Na koncercie obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpus dyplomatyczny, attaché ds. kultury i zaproszeni goście z państw biorących udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Na początku mijającego miesiąca artystów teatru można było spotkać i podziwiać w trzech miastach – w Tomaszowie Lubelskim na imprezie „Rodzinny Piknik Europejski”, w Lublinie na Placu Litewskim podczas Narodowego Czytania oraz w Białej Podlaskiej, gdzie operetką „Zemsta nietoperza” w reżyserii Artura Barcisia lubelscy artyści zainaugurowali IV Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

Obecnie w placówce ruszyły warsztaty terapeutyczne pt. „Szczęście na warsztacie”, dla dzieci w wieku 13-16 lat. Prowadzą je artyści Teatru Muzycznego: Dorota Skałecka –  pomysłodawczyni projektu, absolwentka Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz, Małgorzata Papiewska – pianistka i artystka chóru oraz tancerki baletu Agata Grabałowska i Anna Gawęda-Szternal.

W dwóch kolejnych miesiącach zajęcia będą odbywały się w następujących terminach (cykl 5 spotkań):

1 października (sobota) godz. 12.00-16.00
8 października (sobota) godz. 12.00-16.00
11 października (wtorek) godz. 16.00-20.00
22 października (sobota) godz. 12.00-16.00
29 października (sobota) godz. 12.00-16.00

5 listopada (sobota) godz. 12.00-16.00
12 listopada (sobota) godz. 12.00-16.00
15 listopada (wtorek) godz. 16.00-20.00
22 listopada (wtorek) godz. 16.00-20.00
26 listopada (sobota) godz. 12.00-16.00

Udział w warsztatach jest bezpłatny. W grupie może znajdować się maks. 16 osób. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 81 5322521; e-mail: [email protected]

Aktualnie w teatrze trwa akcja „Słyszę Cię -Teatr Muzyczny w Lublinie dla psychiatrii dzieci i młodzieży z I Kliniki Psychiatrii Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie”. Jest ona realizowana z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego rokrocznie 10 października.

– To wielozadaniowy projekt, na który składają się warsztaty terapeutyczne, koncerty dla dzieci, tematyczne prelekcje i informuje Kamila Lendzion. – Zwieńczeniem akcji będzie zaplanowany na 7 października wyjątkowy koncert „Słyszę Cię” z udziałem największych gwiazd muzyki rozrywkowej. Do udziału w projekcie zaangażowany został cały Zespół TML (chór, soliści, balet i orkiestra), prowadzącą warsztaty Dorotę Skałecką oraz lekarzy psychiatrów z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie – dodaje.

Teatr Muzyczny w Lublinie nieustannie włącza się w działalność charytatywną i pomoc osobom z różnymi dysfunkcjami oraz wspiera instytucje naukowe, kliniki i oddziały szpitalne. Jest to jedna z ważniejszych misji placówki, której nadrzędny kierunek prowadzi do tego, aby Teatr Muzyczny był miejscem otwartym, przyjaznym i bezpiecznym oraz likwidującym wszelkie bariery. Na tym polu, według słów dyrektora TM, w sposób najbardziej widoczny artyści mogą pomóc chorym dzieciom i instytucjom, które również na zewnątrz szukają wsparcia i zrozumienia.

Oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego 75. sezonu artystycznego 2022/2023 nastąpiło 17 września. Odbyło się ono podczas pierwszego z cyklu koncertów jubileuszowych „Operetka na poważnie, opera na wesoło”, w trakcie którego widzowie usłyszeli i zobaczyli wszystko to, co najlepsze w muzyce operowej i operetkowej. W programie koncertu wyreżyserowanego przez Annę Barańską-Wróblewską wg własnego scenariusza są najpiękniejsze arie, duety i sceny z oper i operetek w wykonaniu znakomitych solistów, którym towarzyszą artyści chóru, baletu oraz Orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie.

– Gwarantujemy, że jest to pełna emocji i wzruszeń uczta z muzyką klasyczną – zapewnia Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

3 komentarze

  1. Mamy już szalejącą drożyznę, inflację, kilka milionów „sióstr” i „braci na utrzymaniu, brak nam tylko warsztatów artystycznych wraz z Teatrem Muzycznym.

  2. Mają rozmach…

  3. No i czego plujesz jadem? Zadroscisz?