Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Joanna Mucha: „Chcemy, żeby dzieci ukraińskie mogły w polskiej szkole uczyć się języka ukraińskiego”

Posłanka Joanna Mucha w jednym z wywiadów w tym tygodniu powiedziała, że ministerstwo edukacji chce, aby ukraińskie dzieci uczyły się w polskiej szkole języka ukraińskiego. Na te słowa zareagował poseł Przemysław Czarnek komentując, że nowe ministerstwo edukacji będzie zatrudniać więcej nauczycieli ukraińskich w szkołach kosztem deficytu w budżecie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jest w trakcie prac nad wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla ukraińskich dzieci na terenie Polski. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od września tego roku, czyli od nowego roku szkolnego. O planach powiedziała w tym tygodniu wiceminister edukacji Joanna Mucha.

– Dzieci ukraińskie nie mogą być pozbawione edukacji, a niestety dzisiaj mamy z taką sytuacja do czynienia. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować, w jaki sposób jest realizowany obowiązek szkolny dla tych dzieci w ukraińskim systemie online. Mamy pełną świadomość, że to są bardzo duże grupy dzieci. Musimy brać pod uwagę, że część z tych dzieci zostanie w Polsce, więc one maja prawo do edukacji, a my mamy w związku z tym obowiązek, żeby tę edukacje im zapewnić – powiedziała Joanna Mucha w wywiadzie.

Wiceminister powiedziała, że resort chce, aby ukraińskie dzieci przyszły do polskich szkół i dobrze się w nich czuły.

– Chcemy, żeby one przyszły do polskiej szkoły i dobrze się czuły ze swoją tożsamością ukraińską. Chcemy, żeby dzieci ukraińskie mogły w polskiej szkole uczyć się języka ukraińskiego. Co jest bardzo ważne dla ukraińskich dzieci rosyjskojęzycznych, które do tej pory nie miały szansy nauczyć się języka ukraińskiego – mówiła Joanna Mucha.

Na zadane pytanie, czy w kraju jest odpowiednia liczba nauczycieli języka ukraińskiego, odparła, że resort szkolnictwa chce, aby ukraińscy nauczyciele włączyli się do polskiego systemu szkolnictwa. Na te słowa zareagował poseł PiS Przemysław Czarnek, były minister edukacji.

– Nowe ministerstwo edukacji z Barbarą Nowacką i Joanną Muchą będzie zatrudniać więcej nauczycieli ukraińskich w szkołach. To trzeba zwiększyć deficyt jeszcze o kilka miliardów, albo zwolnić trochę polskich nauczycieli. Jak to Państwo oceniacie? – pyta poseł.

Należy zaznaczyć, że w Polsce nadal przebywa grupa ukraińskich dzieci, które nie podlegają obowiązkowi szkolnemu i od dwóch lat nie uczęszczają do żadnych placówek oświatowych. Wiceminister edukacji, Joanna Mucha, poinformowała, że od września około 50-60 tysięcy Ukraińców może zostać włączonych do polskiego systemu edukacyjnego, nad czym Ministerstwo Edukacji Narodowej aktualnie pracuje. Zaznaczyła, że celem nie jest polonizacja dzieci. W planach znajduje się między innymi nauka języka ukraińskiego oraz zagadnień związanych z integracją europejską.

Z danych Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że w kraju jest prawie 300 tys. dzieci ukraińskich. W polskich szkołach uczy się ok. 185 tys. uczennic i uczniów z Ukrainy, w tym ok. 135 tys. z nich to uchodźcy wojenni, reszta to dzieci migrantów ekonomicznych. Uczniowie uchodźczy z Ukrainy to niemal 3 proc. wszystkich uczniów.

109 komentarzy

 1. Tak Polak ma uczyć się wszystkich oprócz OJCZYSTEGO.
  Baby w polityce oszalały. Chłopy tych bab to głąby do potęgi entej, prowadzane na smycz.
  Gdzie to przysłowie ” dla jej du….y wziął ją do chałupy”

 2. Ja nie chcę

 3. że co?????????? kobieto ogarnij się!!!!!

 4. tęczowy fredek

  ale czego się spodziewać po pustaku? na wszystkim się zna

 5. Delikatnie mówiąc po…. ją. Niech lepiej się nie odzywa i nie mówi że z Lublina się wywodzi bo wstyd REGIONU.

 6. I pomyśleć że przed laty głosowałem na tą kobietę. Więcej takiego błędu nie popełnię.

 7. Pani Mucho, jak pani nie wstyd? Mam nadzieję, ze ten nierząd niebawem sie rozpadnie i już więcej nie będzie ukraniz polskiej szkoły. Won zarazo!

 8. ----------------------

  Prof. Adam Strzembosz:

  „Wprawdzie do tej istoty, która urodzi się za jakiś czas, kobieta ma szczególne uprawnienia z racji, że jest jego matką, ale te uprawnienia nie są takimi, które mogłyby obejmować prawo do życia”

 9. My chcemy żeby Joanna mucha przestała jeść na czym zazwyczaj siedzi czyli gooowno

Dodaj komentarz

Z kraju