Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jesteś wypompowany po treningu? Sprawdź, jakie wsparcie możesz dać swojemu organizmowi!

Większy niż zwykle wysiłek fizyczny i angażowanie nieprzygotowanych do treningu mięśni skutkuje najczęściej powstaniem mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Towarzyszy im dyskomfort i napięcie, które niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pomocne mogą być wówczas bezpieczne i naturalne metody wspomagania organizmu w zwalczaniu tzw. zakwasów.

Przyczyny dyskomfortu po treningu

Dyskomfort po treningu fizycznym, występuje niemal u każdego sportowca (zarówno amatora, jak i zawodowca), który ćwiczył intensywniej niż zwykle lub zmusił do wysiłku nieangażowane dotychczas partie mięśni. W efekcie dochodzi do niewielkich uszkodzeń włókien mięśniowych, co może być odczuwane jako dyskomfort.

Staje się on najbardziej intensywny w pierwszej i drugiej dobie po treningu, po czym zaczyna stopniowo ustępować. Dyskomfort odczuwany jest jednak nawet przez tydzień. W tym czasie może również występować trudność w wykonywaniu pełnego zakresu ruchów i osłabienie mięśni na skutek wysiłku. Natomiast na poziomie biochemicznym we krwi podwyższa się stężenie kinazy kreatynowej (enzymu uczestniczącego w procesie rozpadu komórek).

Właściwa dieta i suplementacja po treningu

Niekiedy po treningu odczuwamy wyłącznie dyskomfort. Bywa jednak i tak, że utrudniony jest pełen zakres ruchu i tym samym codzienne funkcjonowanie przez kilka dni. Wówczas warto zadbać o prawidłowy sposób odżywiania.

Podstawą jest właściwie zbilansowana dieta, która pomoże w szybkiej regeneracji mięśni. Posiłki powinny być bogate w węglowodany i pełnowartościowe białko.

W celu uzupełnienia zdrowej diety warto stosować suplementy diety zawierające np. olej MCT. Takie suplementy można kupić m.in. na https://cannabigold.pl/cannabigold-sport/. Są to suplementy diety zawierające połączenie oleju MCT (średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych) oraz cennego CBD. Olejki CBD są istotnym uzupełnieniem diety. 

Nie należy zapominać o prawidłowym nawodnieniu. Zachwianie równowagi elektrolitowej może przyczyniać się do  nasilenia dyskomfortu w czasie treningu i tuż po nim. Poza wodą na organizm korzystnie wpływają izotoniki (np. woda kokosowa). Warto po nie sięgnąć, by poza utraconymi płynami uzupełnić także substancje mineralne.

Odpoczynek przynoszący ulgę

Poza dietą i suplementacją, kluczem do wspomagania szybkiej regeneracji mięśni i zmniejszenia towarzyszącego im dyskomfortu są odpoczynek i sen. Podczas głębokiej fazy snu przedni płat przysadki mózgowej wydziela somatotropinę (hormon wzrostu). Dzięki temu możliwa jest naprawa uszkodzonych komórek i tkanek.

Warto skorzystać z sauny. Wystarczy piętnastominutowy odpoczynek w saunie fińskiej, w której panuje temperatura 70–100 st. Celsjusza i wilgotność 10–20 proc., by rozluźnić napięte mięśnie.

Przy dyskomforcie po treningu może przynieść ulgę także drenaż limfatyczny. Jest to rodzaj masażu, który ma na celu pobudzenie krążenia chłonki (limfy). Jeśli ta forma okaże się niewystarczająca, warta rozważenia jest pomoc wykwalifikowanego fizjoterapeuty w postaci terapii mięśniowo-powięziowej, która nie tylko wspomoże likwidację dyskomfortu, ale również nauczy Cię, jak uniknąć dolegliwości po kolejnych intensywnych treningach.

 

Źródła

  1. A.H. Bakhtiary i in., Influence of vibration on delayed onset of muscle soreness following eccentric exercise, „British Journal of Sports Medicine” 2007, nr 41, s. 145–148.
  2. B. Kochański i in., Ocena wiedzy na temat opóźnionej bolesności mięśniowej w sporcie, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6 (1), s. 241–250.
  3. H. Trzebiński, Sen jako kluczowy element regeneracji sportowca – przegląd badań, „Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne Rozwiązania Szkoleniowe)” 2017, zeszyt 14, s. 37–42.
  4. P. Zalewski i in., Sauna sucha (fińska) w medycynie i kosmetyce – zastosowanie i wpływ na organizm, „Kosmetologia Estetyczna” 2012, vol. 8, nr 2, s. 131–134.