Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Inwestycja” w Baltic Pipe zakończona utratą ponad 100 tys. złotych

Mieszkaniec powiatu bialskiego padł ofiarą oszustów. Mężczyzna chciał zainwestować na giełdzie. W wyniku działania przestępców stracił swoje oszczędności, a także pieniądze pochodzące z zaciągniętych kredytów, łącznie ponad 100 tys. złotych.

Wczoraj dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące oszustwa na szkodę 68-latka. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że na początku tego miesiąca na portalu społecznościowym znalazł reklamę inwestycji w Baltic Pipe. Reklama ta zawierała formularz kontaktowy. Zainteresowany tą formą inwestycji wpisał wymagane dane.

– Nieznajoma, która po tym skontaktowała się z 68-latkiem opowiadała o dużych zyskach z rzekomej inwestycji, twierdziła, że nie ma tu żadnego ryzyka tylko pewne pieniądze. Po pierwszej wpłacie, na którą zdecydował się mężczyzna, obsługę „jego inwestycji” przejąć miał inny konsultant. To on instruował pokrzywdzonego, co do kolejnych inwestycji. Polecił mu również założenie konta na platformie i zapewnił pomoc w obsłudze. W tym celu pokrzywdzony zainstalował na swoim laptopie program do zdalnej obsługi – relacjonuje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

Miał wybrać pakiet Gold i zarobić w 15 dni

W trakcie rozmowy 68-latek miał wybrać również pakiet inwestycyjny. W jego przypadku był to pakiet Gold, gdzie minimalna kwota inwestycji wynosiła 70 tys. zł. Osiągnięty zysk miał być dwukrotnością tej kwoty, natomiast czas inwestycji wynieść miał 15 dni.

– W trakcie dalszej korespondencji ze sprawcami mężczyzna uzyskał informacje o wypracowanym już zysku, który jednak został zablokowany przez hakerów. By odblokować pieniądze niezbędna była kolejna wpłata. Niestety po tym „fałszywy konsultant” informował pokrzywdzonego o konieczności następnych przelewów. Wówczas zaczął podejrzewać, że padł ofiarą oszustów. W wyniku ich działalności mężczyzna stracił ponad 100 tys. zł. Niestety zainwestowane środki pochodziły również z zaciągniętych kredytów – dodaje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Bądź czujny podczas inwestowania

Mundurowi ustalają wszystkie okoliczności tej sprawy i apelują o rozwagę w trakcie inwestycji i operacji finansowych. Uważajmy na wizje szybkiego zysku. Pojawiające się w Internecie reklamy kuszą niskimi kosztami związanymi rozpoczęciem inwestycji, a jednocześnie dają gwarancję wysokich zysów w bardzo krótkim czasie. W rzeczywistości wiąże się to z wysokim ryzykiem utraty oszczędności. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Tylko zachowując czujność możemy uchronić się przed utratą oszczędności.

18 komentarzy

  1. Jak trzeba być tępym.

    • Najgorzej, że tacy nie mają tego wytatuowanego na czole – i dopóki się nie odezwie, albo czegoś nie zrobi, nie wiesz z kim masz do czynienia…

  2. Społeczeństwo ogłupione internetem.

Dodaj komentarz