690 680 960

Interwencja poselska w stadninie w Janowie Podlaskim. „Część zwierząt przebywa w skandalicznych warunkach” (zdjęcia)

Posłanki postanowiły dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda sytuacja w stadninie w Janowie Podlaskim. Interwencja poselska potwierdziła doniesienia medialne o fatalnych warunkach przebywających tam zwierząt. W ostatnim czasie zaczęto jednak bardziej dbać o konie.

We wtorek w stadninie koni w Janowie Podlaskim przeprowadzona została interwencja poselska. Posłanki Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dorota Niedziela, po ostatnich doniesieniach prasowych dotyczących fatalnej kondycji stadniny, chciały dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda sytuacja. Ta okazała się nie najlepsza, choć jak tłumaczą posłanki, w ostatnim czasie warunki bytowania znajdujących się tam zwierząt, częściowo się poprawiły. Nastąpiło to wraz z początkiem kwietnia, kiedy p.o. prezesa w stadninie w Janowie Podlaskim został Marek Gawlik.

Nie ma on nic wspólnego z branżą koni, lecz jest przewodniczącym Polsko – Saudyjskiej Rady Biznesu oraz wiceprezesem Międzynarodowej Izby Handlowej Ukrainy. Jego zadaniem, jako osoby mającej menadżerskie doświadczenie w biznesie, jest wyciągnięcie stadniny z kłopotów, które ciągną się za nią od lutego 2016 roku, kiedy to decyzją prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, która nadzoruje stadninę, zwolniony został wieloletni jej szef Marek Trela. Wywołało to oburzenie w środowisku miłośników koni arabskich na całym świecie oraz przyczyniło się do widma upadku stadniny. Kiedy za rządów Marka Treli konie z janowskiej stadniny osiągały rekordowe kwoty sprzedaży, tak obecnie stadnina przynosi miliony złotych strat rocznie.

Posłanki wyjaśniają, że Marek Gawlik zaczął rządy w stadninie od najprostszych rzeczy. Boksy w których przebywają konie zostały posprzątane, do stadniny zostało sprowadzonych sześciu kowali, zakupiony został dobry owies, a zgniłe siano wyrzucono. Lekarze weterynarii mają zaś sprawdzać stan wszystkich zwierząt. Dzięki temu konie odzyskują kondycję, gorzej jest jednak z bydłem. Ponad 600 sztuk ma przebywać w skandalicznych warunkach. Do tego dochodzi brak właściwej opieki higienicznej i weterynaryjnej, co sprawia, że panuje wysoka śmiertelność cieląt.

– Boksy nie były sprzątane przez kilka miesięcy. Koniom nie strugano kopyt od sierpnia, choć powinno się to robić co 6-8 tygodni. Przez to niektóre młode konie mają nieodwracalne zmiany ortopedyczne. Wszystko to doprowadziło do spadku wartości hodowli. Poprzedni prezes stadniny, zamiast awansu do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, powinien ponieść konsekwencje skrajnego zaniedbania zwierząt – tłumaczy posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska.

Była to kolejna już interwencja poselska w stadninie w Janowie Podlaskim. W październiku 2019 r. posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzali sprawdzić jej sytuację finansową. Wtedy również interwencja była poprzedzona doniesieniami o coraz gorszej kondycji finansowej stadniny. Według nieoficjalnych informacji, którymi dysponowali posłowie, stadninie groziło bankructwo

Ówczesny prezes Grzegorz Czochański nie zgodził się jednak na udostępnienie posłom dokumentów, których żądali. Chodziło m.in. o audyt stadniny sporządzony w 2016 r., obejmujący lata 2013-2015. Tłumaczył, że audyt jest tajemnicą spółki. Z kolei pytany o złą sytuację finansową stadniny wyjaśniał, że raz zdarzają się okresy lepszej koniunktury, innym razem gorszej. Dodał też, że patrzy optymistycznie w przyszłość i ma nadzieję, iż okres gorszej koniunktury niebawem minie.

Interwencja poselska w stadninie w Janowie Podlaskim. „Część zwierząt przebywa w skandalicznych warunkach” (zdjęcia)

Interwencja poselska w stadninie w Janowie Podlaskim. „Część zwierząt przebywa w skandalicznych warunkach” (zdjęcia)

Interwencja poselska w stadninie w Janowie Podlaskim. „Część zwierząt przebywa w skandalicznych warunkach” (zdjęcia)

Interwencja poselska w stadninie w Janowie Podlaskim. „Część zwierząt przebywa w skandalicznych warunkach” (zdjęcia)

(fot. Joanna Kluzik-Rostkowska, Dorota Niedziela)

38 komentarzy

 1. Morris mam pytanie wiesz jakie sa wymogi fitosanitarne DLA zwierzat jesli nie to zamknij.dziub Na zdjeciach widac ze powinno tam wkroczyc inspekcja weterynaryjna I zrobic porzadek .Tu nic nie trzeba krasc Bo I tak stadina ktora byla swiatowym wzorcem hodowli arabow zeszla Na psy .Trzeba zaznaczyc ze poprzedni rzad nie tknal szefa stadiny Bo facet sie znal Na rzeczy przyszedl pis no I efekty jego super rzadow odrazu widac stadina.zamiast Na plusie jest na minusie nawet juz unikaja przyjazdu zachodni hodowcy arabow pozabierano koniec ktore tu byly dalszy komentarz wydaje sie juz zbyteczny

 2. Konie mają tam warunki wręcz luksusowe , te championy co idą na aukcje to leżą sobie w salonach , muchy tam nawet nie zobaczysz. A krowy to wiadomo lubią w łajnie leżeć i dlatego ciut umurusane ale krowy po to tam są bo koniki piją mleko z miodem. Ale dzisiaj krowy też mają łaźnię to też będą czyściejsze choć parę dni.

 3. to chyba stadnina koni a na zdjęciach krowy i oślice

 4. dwie fustratki z PO
  jeszcze łysego Michała Kamińskiego brak i Konia Giertycha z Marcinkiewiczem i alimenciarzem Kijowskim tam brak

  • Oj boli prawda, trzeba rzeczywistość wykręcić jak kota ogonem. Zwolennik dojnej zmiany, wy nie kradniecie wam się należy. Tamci kradli to i my możemy.Takie slogany plyną z ust złotoustych pisich prominentów.

 5. ZNISZCZYLI WIZYTÓWKĘ POLSKI. PIS W CIĄGU KILKU LAT ZNISZCZYŁ TO CO PRZEZ POKOLENIA BYLO BUDOWANE. JUZ POLSKA NIEMA I NIEBEDZIE MIAŁA CZEGOŚ CO BYŁO ZNANE NA CAŁY ŚWIAT.

 6. no i gdzie te konie? nie wiedzą jak wygląda kuń? To niech się wybiorą na bibkę do Giertycha i zapytają

 7. Ale pisuary szczekają, aż miło 😁

 8. Parę osiągnięć PIS :
  5lat i Polska bankrutem.
  5lat i mamy dwucyfrowe bezrobocie.
  5lat i wiele rodzin zobaczył dno w garnku.
  5lat i cała rzesza Polaków zamiast pracować nauczyla się żyć z lepka ręką w kieszeni pracowitego sąsiada.

  • Proponuję ci założyć agencję ratingową tylko popracuj nad wiarygodnoscią a jesli chodzi o konie to zapytajcie p Trele na ile lat sprzedał nasienie od naszych championów i za ile

 9. Proponuję zatrudnić budowlanca no stanowisko dyrektora żeby zwierzęta się nie meczyly zaleje je cementem z wapnem albo kaczkę niech naprawi to co zrobil

 10. jerzy z wieży

  Kaczka już coraz starsza, może dożyjemy lepszych czasów…

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas