„Hakerzy nie śpią, my też nie”. Politechnika Lubelska rozpoczyna współpracę z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości
12:25 09-02-2025 | Autor: redakcja

– Takie są uwarunkowania zewnętrzne i potrzeba chwili, do których musimy się dostosować i na które musimy reagować – podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater –Dlatego ważne jest, żeby przygotowywać odpowiednio wyszkolonych specjalistów.
Odpowiedzią na te wyzwania jest budowa IT Tower, czyli Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji Politechniki Lubelskiej. Inwestycja ma już finansowe zabezpieczenie. Trwają negocjacje przetargowe na wykonanie projektu technicznego obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, centrum zacznie działać pod koniec 2028 roku.
Współpraca z CBZC nie ograniczy się do wymiany doświadczeń. Jak zaznacza inspektor Bartosz Furgała, zastępca komendanta CBZC, jednostka aktywnie poszukuje partnerów w środowisku naukowym.
– Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jednostką dosyć młodą, jeśli chodzi o mapę służb policyjnych w naszym kraju. Rozwijamy się i coraz bardziej aktywnie staramy się współpracować z różnymi podmiotami, w tym również ze środowiskiem naukowym, które jest dla nas nieocenionym partnerem, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii – podkreśla Furgała. – Jesteśmy też bardzo atrakcyjnym pracodawcą, a absolwenci kierunków technicznych, informatycznych są u nas bardzo mile widziani. Mogą zdobywać nowe kompetencje i doświadczenie.
Politechnika Lubelska od października tego roku uruchomi studia pierwszego stopnia na kierunku cyberbezpieczeństwo oraz na studiach drugiego stopnia na kierunku informatyka specjalność cyberbezpieczeństwo.
– Będziemy potrzebowali do prowadzenia zajęć praktyków, m.in. z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – zaznacza dr inż. Michał Charlak z Katedry Informatyki Stosowanej.
– Na nowym kierunku znajdą się przedmioty z kryptografii, sztucznej inteligencji oraz szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa. Pozyskujemy aparaturę, która pozwoli studentom ćwiczyć w warunkach symulowanych atak czy obronę przed cyberatakami – mówi prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej
Naukowiec zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt.
– Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Przyszłością kryptografii jest kryptografia kwantowa. Musimy pod tym kątem studentów przygotowywać – dodaje prof. Jonak.
Wystarczy skupić się na wyłapywaniu przestępców drogowych. To automatycznie da się wylapac bandytów pospolitych. Proste
to już sami nie potrafią bronić ludzi tylko coś głupszego postawią jak ai xD
Milicja sobie nie radzi, to może politechnicy coś pomogą…
A może inżynierowie a nie politechnicy bo taki tytuł naukowy/zawodowy zdobywają absolwenci tejże uczelni technicznej?
Gdy zaczną stawiać przecinki przed „a”, to będą „inżyniery””…
„Hakerzy” czyli tacy złoczyńcy jak ta staruszka która śmiała obrazić świntego jurija owsienkę?