690 680 960

Dynamiczna pogoda w regionie. Możliwe burze i silny wiatr, później duże ocieplenie

Dzisiaj kluczowy wpływ na warunki pogodowe w Polsce ma świeżo uformowany układ niżowy o imieniu „FRANZISKA”, który przemieszczać ma się nad zachodnią połową kraju. Po swojej wschodniej stronie prowadzi on ciepły front z opadami deszczu, który lokalnie może przynieść burze.

Tuż za deszczowym frontem podąża powietrze polarnomorskie o zwiększonym zasobie wilgoci, co może doprowadzić za dnia do powstania wiosennych burz, najpierw w południowych województwach kraju.

Wielka Sobota minie w województwie lubelskim pod znakiem zróżnicowanej aury. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego i całkowitego, możliwe są opady deszczu na froncie ciepłym. Temperatura wyniesie od 10°C do 12°C. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać i barometry pokażą 1010 hPa, a pod koniec dnia tylko 990 hPa.

W nocy z soboty na niedzielę Polska będzie pod wpływem rozległej zatoki niżowej, w strefie frontów atmosferycznych. Główny niż znajdzie się nad Polską i przynosić będzie dynamiczną aurę. W tym samym niemal czasie od południa do kraju wkraczać będzie następna strefa opadów o charakterze wieloskalowym, związana będzie ona ze świeżo uformowanym niżem na południe od nas.

Kolejna porcja opadów deszczu nad region zacznie nasuwać się późnym wieczorem. Najpierw zacznie padać na południu województwa. W obszar zachmurzenia warstwowego mogą być wbudowane chmury Cumulonimbus, które oprócz zwiększenia sumy opadów najprawdopodobniej przyniosą lokalne burze. Intensywność ich powinna być jednak niewielka. Termometry wskażą od 7°C do 10°C.

Niedziela Wielkanocna przyniesie nieprzyjemną aurę w regionie. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Temperatura wyniesie od 5°C do 10°C. W drugiej części dnia rozpocznie się systematyczny spadek temperatury za sprawą wędrówki frontu chłodnego związanego z niżem, który jutro ulokuje się nad Białorusią. Po jego południowo-zachodniej i zachodniej stronie występować będzie coraz większy gradient baryczny, co w drugiej części dnia spowoduje wzrost prędkości wiatru z kierunku północno-zachodniego i zachodniego. Średnia prędkość wiatru wyniesie 30 km/h, w porywach do 50 km/h. Temperatura odczuwalna będzie zauważalnie niższa.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie kontynuacje deszczowej aury. Temperatura wyniesie od 3°C do 0°C. Dalej wietrzenie, średnia prędkość wiatru do 25 km/h w porywach maksymalnie 70 km/h. Bliżej godzin porannych opady deszczu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Natężenie ich będzie jednak niewielkie.

W lany poniedziałek termometry za dnia pokażą od 2°C do 5°C. Ciśnienie systematycznie ma wzrastać, dalej prognozowana jest wietrzna aura, stopniowo ustawać mają opady śniegu. Silny wiatr ucichnie dopiero pod wieczór pojutrze.

Po świętach rozkład pola barycznego nad Europą spowoduje napływ ciepłych mas powietrza z południa kontynentu. Z bieżących prognoz numerycznych wynika, że już we wtorek termometry na obszarze województwa pokażą nawet 15°C, natomiast w środę nawet 20°C. Niewykluczone, że iście wiosenna aura utrzyma się do końca przyszłego tygodnia.

BIEŻĄCE PROGNOZY POGODY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

2018-03-31 14:09:24
(fot. Fani Pogody)

Jeden komentarz

  1. Właścicielka używanej prezerwatywy

    W moim „regionie” tzn. na lubelskim slamsowie (boczne Kunickiego) z tej zapowiadanej dynamicznej pogody ino deszcz se pada równo: raz na Ewcię, raz na… Ewcię.

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie