Dostał sześć mandatów na kwotę 7350 zł. Za naruszenia czasu pracy

Sześć mandatów na kwotę 7350 zł za naruszenia z czasu pracy dla kierowcy, a także przewidywana kara pieniężna na przedsiębiorcę w wysokości 17.250 zł. To efekt kontroli jednej z ciężarówek przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.

W miniony poniedziałek w miejscowości Wólka Dobryńska w powiecie bialskim funkcjonariusze WITD zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy należący do polskiego przedsiębiorcy. Pojazd wracał do kraju na pusto po wyładunku świeżych kwiatów w Moskwie.

Po przeanalizowaniu czasu pracy kierowy stwierdzono, iż kierowca w sposób nieuprawniony korzystał z dodatkowej karty kierowcy i symulował pracę w załodze.

Po zsumowaniu czasu pracy z dwóch kart stwierdzono, że:

– czas jazdy dziennej wyniósł 47 godzin 57 minut (zamiast maksymalnie 10 godzin),
– czas jazdy ciągłej był wydłużony w trzech przypadkach nawet o 3 godziny 09 minut (ponad dopuszczalny wymiar 4 godziny 30 minut),
– odpoczynek dzienny zamiast wymaganych 9 kolejnych godzin wyniósł tylko 1 godzinę 48 minut.

Kierowca został ukarany 6 mandatami karnymi na kwotę 7350 zł a suma kar na przedsiębiorcę może wynieść nawet 17 250 zł, przy czym z mocy ustawy zostanie ograniczona do 10 000 złotych. Zatrzymano dodatkową kartę kierowcy.

kwiatki-wykres

2018-08-14 14:06:17
(fot. WITD)

Zobacz również

32 komentarze

 1. A co sądzicie o kierowcach ciężarówek którzy dla potrzeb firmy wykonują trasy w normie( nie znam się dokładnie ale około 9 godzin). Ale! od 6 rano wykonują pracę na busie towarowym do 3,5 t który nie ma tachografu lub jako ślusarz czy mechanik, około 14 załadunek i wyjazd, powrót około północy, i to nie jest sporadyczny przypadek tylko codzienność. Zapewne wiele jest takich firm nie tylko ta znana mi, czy w takich przypadkach szefowie mają świadomość że wypuszczają w trasę potencjalnego bandytę drogowego

  • Coś musi być zakombinowane, bo chyba nie ma przepisów zezwalających na pracę 18h dziennie. A tacy kierowcy to chyba maja coś z głową nie tak, że dają się tak wykorzystywać. Argument, ze jak się nie zgodzą to stracą pracę do mnie nie przemawia. Trzeba się szanować. I szukać normalnej firmy. Jak praca kierowcy ma być dobrze płatna i w normalnych warunkach jak dziad-transy mają niewolników za pracowników.

   • Można tyle jechać w podwójnej obsadzie i on taka jazdę symulowal bo miał dwie karty ale jak jest jeden szofer i normalny inspektor to o wykryje

 2. jak można karać kierowce za wykroczenie z przed 30 dni?????? to jest chore, tym powinna zająć sie KE, A nie sądami.

 3. Świadomość co się może stać,jak taki jezdzi non stop prawie nie śpiąc , to oni wszyscy i kierowcy i pracodawcy mają w głebokim poważaniu …puki się nie stanie tragedia na drodze ..wtedy ” no jak to się mogło stać ?”….kierowców ciężarówek brakuje ,wiec w robocie moga sobie przebierać jak chcą …tu mi nie pasuje idę gdzie indziej .Stąd też dziwi mnie fakt ze mówi się że to pracodawca coś wymusza na takim kierowcy np.naciąganie czasu pracy …jakby mi taki coś takiego zasugerował ,to dziekuję i idę gdzie indziej ,proste i oczywiste.Dlatego podejrzewam ze w wiekszosci przypadków kombinacji z czasem pracy ,kierowcy robią z własnej i nie przymuszonej woli …zeby wiecej zarobić ,zeby szybciej wrócić itd

 4. Takich trzech jak ich dwóch to nie ma ani jednego

 5. Zmuszanie kierowcy do takiej jazdy – zdarza sie, inna sprawa że nadal w większości firm transportowych obowiązuje psia podstawa (często minimalna krajowa) i kilometrówka. A slabe są próby przeciwdziałania takim praktykom, i chyba tu się szybko nie zmieni.
  Polska jest dużą siłą na europejskim rynku transportowym. Ale pomyślmy – czym się różni firma zachodnia od wschodnich – auto i naczepa dla wszystkich kosztuje tyle samo, paliwo, opłaty drogowe – też. Ale koszty kierowcy – tu można sporo przyciąć.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”