690 680 960

Dostał maila z linkiem do zapłaty za telefon. Stracił 1000 złotych

Mieszkaniec Włodawy po kliknięciu w przesłany link i zalogowaniu się do bankowości elektronicznej stracił z konta 1000 zł. Policjanci poszukują oszusta i apelują o ostrożność podczas internetowych transakcji.

Do włodawskich policjantów zgłosił się mężczyzna, który przekazał informację o oszustwie. Jak ustalili policjanci, włodawianin na swoją skrzynkę mailową otrzymał mail z linkiem do zapłaty za rachunek za telefon.

Mężczyzna chcąc uiścić opłatę wszedł w przesłany link i zalogował się do swojej bankowości elektronicznej po czym dokonał płatności blikiem. Niedługo potem zorientował się, że ktoś wykorzystując kod blik wypłacił z jego konta 1000 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność

Należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności za pośrednictwem Internetu. Szczególnie uważać na fałszywe wiadomości, które mogą zawierać załączniki z oprogramowaniem, którego otworzenie może spowodować zainfekowanie komputera oraz wyłudzenie między innymi danych uwierzytelniających do kont bankowych.

Aby ustrzec się przed fałszywymi wiadomości należy zawsze uważnie przeczytać treść maila. Jeśli pojawią się wątpliwości trzeba porównać ją z korespondencją od tego samego nadawcy. Zawsze trzeba zachować czujność w przypadku wiadomości związanych z kwestiami finansowymi. Jeśli zawarty link odsyła do formularza, w którym trzeba podać dane zachowajmy wzmożoną ostrożność.

Przed potwierdzeniem każdej transakcji finansowej dokładnie przeczytajmy treść SMS-a z banku (lub powiadomienia w aplikacji mobilnej banku) i upewnijmy się, że dotyczy ona takiej transakcji jaką właśnie wykonujemy, czy zgadzają się zarówno kwoty jak i numerów rachunków. Jeśli nie — jak najszybciej należy zadzwonić na infolinię banku i powiadomić Policję.

(fot. Policja)

5 komentarzy

 1. Był taki serial dr house.bohater powtarzał jedno zdanie: ludzie kłamią. I tutaj też skoro miał zapłacić za telefon to zapłacił. Gdzie problemy.?

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Mojej żonie, kilka dni temu zachciało się kupić szlafrok przez Allegro i kupiła, zapłaciła kartą…
  Przesyłkę otrzymała już następnego dnia i ze wskazanego paczkomatu odebrała ją na ten tych miast, (nawet ładny szlafroczek) ale od tygodnia otrzymuje SMS’y , ją, że: „paczkę przygotowano do wysyłki i żeby to sprawdzić, bo w drodze: link… bywa, że w godzinę później informowana jest, że zaraz przyjedzie kurier i żeby sprawdzić dokładnie o której godzinie: link… potem sms, że paczka umieszczona jest w innym paczkomacie bo we wskazanym zabrakło miejsca, sprawdź: link… następnego dnia znów: paczka już w drodze, sprawdź: link… po kilku godzinach: paczka oczekuje na dostarczenie, chcesz sprawdzić: link…
  I tak jak napisałem na początku, dzieje się od tygodnia.
  Zastanawiamy się skąd oszuści mają dane o zamówieniu, o wysyłce, adres paczkomatu, numer telefonu…

 3. Tak szukają oszustów, aby papierki im się zgadzały. Jakiś przypadek tylko decyduje o znalezieniu. Chyba że naciągnął skarb państwa, to wtedy w Boliwii nawet szukają.

 4. Durnoty w ogóle jest żal.

 5. to ja poproszę tel do pana tez link wyśle przyda się kasa :]

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Gra Miejska – Unia Lubelska
Rodzinny Piknik Kajakowy w Sernikach. Będzie też Festiwal Serników
Wakacyjne Kino Plenerowe w Ostrowie Lubelskim
Powitanie wakacji w Hrubieszowie. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz Zagrobelny
Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie