Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Choinka za krew. Honorowi dawcy otrzymają świąteczne drzewko

W ramach podziękowania dla Honorowych Dawców Krwi, będą czekać na nich choinki. Świadomość uratowania komuś życia jest bowiem jedną z najistotniejszych wartości ich działania.

W czwartek 16 grudnia w całym kraju odbędzie się akcja „Choinka dla życia”, którą organizują wspólnie Lasy Państwowe oraz Narodowe Centrum Krwi. Tego dnia, w ponad 40 punktach w całej Polsce, osoby które oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalną choinkę. Celem działań jest podziękowanie dla Honorowych Dawców Krwi, którzy dzielą się najcenniejszym darem, jakim jest życie.

Jak podkreśla Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Dodatkowo jest to misja i odpowiedzialność, zaś świadomość uratowania komuś życia to jedna z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa.

– Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

W naszym regionie akcja zostanie przeprowadzona we współpracy z lubelskim oddziałem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Centrum Spotkania Kultur. W godzinach od 9:00 do 14:00 na Placu Teatralnym na honorowych krwiodawców czekał będzie krwiobus, a punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej zostanie uruchomione o godz. 7 rano. świąteczne drzewka otrzyma 60 osób, które jako pierwsze oddadzą krew na hasło „Choinka dla życia”. Kolejne 30 drzewek będzie czekało w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Terebelskiej w Białej Podlaskiej.

Jak tłumaczą leśnicy, choinki pochodzą ze specjalnych plantacji, które najczęściej tworzone są w miejscach, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. Krew i jej składniki mogą oddawać osoby między 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań, jak też nie były leczone krwią i jej składnikami.

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym oraz nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, w ciągu 24
godzin wypić ok. 2 l płynów a także wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

(fot. Lasy Państwowe/zdjęcie ilustracyjne)

14 komentarzy

 1. Szkoda, że w małych miejscowościach nie ma punktów, w których można by oddawać krew.

  • To słabo… przyjedź do Miasta Inspiracji to nawet jak punkty bedą nieczynne to na niektórych ulicach bezinteresownie utoczą ci krwi. 😆

  • Jedzie się autobusem bądź taxi, jeśli uda się oddać krew to zwracają kosztu dojazdu

 2. Cieee chorobaaaa !!!

  Jeśli choinka za krew, to może by tak na polsko-białoruskiej granicy… jak nasz żołnierz, strażnik graniczny albo policjant*, dostanie w bohaterski łeb kamieniem od opalonego bandziora, a poleje sie krew, to na otarcie łez i pociechę… choinka.

 3. Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

  Nawet jakby chcieli ode mnie wziąć (73 wiosny), tonie przelałbym własnej krwi za kawałek krzaka.
  Wolałbym w obronie granicy Polski…

 4. Podpis elektroniczny

  A może za PIT przedstawiony ile to podatku na ten kraj oddany ?

 5. Oddałem krew 16 listopada i co nie dostanę choinki? A dla przypadkowych osób, które się o tym dowiedzą będą

  A dlaczego tylko na Żołnierzy Niepodległej? Raz byłem, traktują Cię jak nijak, po co przyszedłeś? Nie zajmuj nam czasu. Normalnie jak za komuny. Od tamtej pory oddaję w wojskowym na Racławickich. Tam się cieszą, że oddajesz krew i nawet smsa przypominającego wysyłają. Ogólnie obsługa dużo lepsza niż CKiK. Mogliby się od wojskowych uczyć

  • Jak w wojsku zaczną pobierać składniki, a nie tylko pełną, to daj znać.

  • Dokładnie, trochę to przykre, że człowiek oddaje regularnie cały rok (a nawet i kilka lat) i nikt go nie doceni, a ktoś, kto odda raz w roku dostanie ekstra fanty. Może czas docenić regularnych krwiodawców?
   Co do RCKiK i WCKiK pełna zgoda! W internecie widziałem niepochlebienie komentarze odnośnie wojskowego centrum (jakoby zatrzymało się w PRLu), a jest zupełnie na odwrót! A w cywilnym centrum, oprócz słabej obsługi nie ma nawet gdzie zaparkować!

 6. stop ograniczaniu wolności

  a czemu w takich godzinach. kiedy większość pracuje wtedy

  • YoungLeosia fanboy

   Jeśli oddajesz krew obowiązują cię 2 dni zwolnienia lekarskiego z tego powodu więc to bez różnicy w jakich godzinach, jeśli oczywiście oddasz krew ??‍♂️

   • Nie każdy może pozwolić sobie na dzień wolny w pracy; niektórzy nie chcą brać wolnego (nawet jeżeli przysługuje im ustawowo) i wolą oddać krew po pracy.