Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo wydało komunikat i przeprasza kandydatów na kierowców

Wczoraj w pytaniach na egzaminach na prawo jazdy pojawiły się błędy. Ministerstwo Infrastruktury wydało w tej sprawie komunikat i przeprasza kandydatów na kierowców, którzy byli narażeni na wylosowanie wadliwych pytań.

W poniedziałek 24 stycznia 2022 r. systemy teleinformatyczne Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zostały uzupełnione o 41 nowych pytań w celu ich zastosowania podczas części teoretycznej egzaminów państwowych na prawo jazdy. Zgodnie z prawem pytania egzaminacyjne przygotowuje Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, a następnie przekazuje je do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Ok. godz. 12 tego samego dnia osiem spośród tych pytań zostało wycofanych z systemu ze względu na zawarty w nich błąd. Wadliwe pytania nie mogą zatem już zostać wylosowane przez kandydatów na kierowców.

– Minister infrastruktury zlecił uruchomienie kontroli w Departamencie Transportu Drogowego w MI oraz w Komisji. Trwa ustalanie bezpośrednich przyczyn błędu. Za zaistniałą w wyniku zaniedbania Komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych sytuację wszystkich kandydatów na kierowców, którzy byli narażeni na wylosowanie wadliwych pytań, przepraszamy – przekazuje Ministerstwo Infrastruktury.

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami każda osoba egzaminowana, której wylosowano na egzaminie wadliwe pytanie, a odpowiedź na nie miała bezpośredni wpływ na wynik egzaminu może złożyć skargę wraz z uzasadnieniem do dyrektora właściwego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W przypadku uznania skargi za zasadną egzamin ulega unieważnieniu i przeprowadza się go ponownie – na koszt Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

(fot. źródło MI)

11 komentarzy

 1. I tu od nowego ładu pchał ktoś paluchy ??

 2. „może złożyć skargę wraz z uzasadnieniem” – po co uzasadnienie, skoro zawiera się w samej skardze? Biurokracja i ilość papierów na biurku musi się zgadzać.

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Zgodnie z prawem pytania egzaminacyjne przygotowuje Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, ale ta Komisja składa się imiennie z ludzi, posiadające jakieś swoje nazwiska, stopnie naukowe, uprawnienia do tego co robią, a którzy teraz powinni „beknąć” za swoją złą pracę.

 4. Zastanawiam się jak to jest możliwe, że pytania na egzaminie coraz trudniejsze a na drogach coraz więcej głąbów za kierownicą …chyba nie tędy droga panowie od wymyślania pytań …zabrneliscie w ślepą uliczkę ,o czym świadczy powyższa wpadka ….nie czytacie co piszecie

 5. No cóż, powoli przyzwyczajamy się do tego, że co tęgie głowy w ministerstwach wypuszczą w świat, to zaraz trzeba poprawiać lub prostować. Oczywiście pracują ciężko dla ojczyzny za symboliczną złotówkę. Wprawdzie grubo pomnożoną ale zawsze za złotówkę.

 6. To jak przez błędne pytanie ktoś nie zdał, to powinien z automatu dostać zaliczenie testu. A nie przystępować jeszcze raz.

 7. Nowy Ład dosięgnął już egzaminów na prawo jazdy. Oby tak dalej to PIS popłynie razem z wiosennymi roztopami

 8. Nie ma już chyba żadnej dziedziny życia, do której pisowcy nie wsadzili swoich paskudnych łap i czegoś nie spi.przyli.

 9. Każdy narzeka na PiS a kto na nich głosował bo ja chodzę na wybory mój kandydat H..J WAM W D….E się nie dostał SMUTNE ,ŻE NIE MA NA KOGO GŁOSOWAĆ

Z kraju