Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezrobocie spada. We wrześniu niższe niż przed miesiącem

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła – według szacunków – 5,6 proc. To mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. W tym czasie o prawie 25 tys. zmniejszyła się także liczba zarejestrowanych bezrobotnych.

Szacowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 5,6 proc. To o 0,2 pkt. proc mniej niż w sierpniu br. i o 0,5 pkt. proc. mniej niż we wrześniu 2020 r.

– Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 3,3 proc. To doskonały wynik. W żadnym województwie bezrobocie nie przekroczyło 9 proc. i to bardzo dobra wiadomość – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezrobocie spada

Począwszy od marca br. poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce systematycznie spadał. Według wstępnych danych w końcu września 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych.

W porównaniu do stanu z końca sierpnia br. liczba ta zmniejszyła się o 24,8 tys. osób, czyli o 2,6 proc. To oznacza, że tempo spadku było niemal 2-krotnie silniejsze niż miesiąc wcześniej i ponad 6-krotnie silniejsze niż we wrześniu 2020 r.

W rejestrach bezrobotnych w końcu września br. było o 87,7 tys. (czyli o 8,6 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu września 2020 r.

Więcej ofert pracy

We wrześniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 5,3 tys. (4,6 proc.) więcej niż w sierpniu br. i o 10,4 tys. (9,4 proc.) więcej niż we wrześniu 2020 r.

Eurostat potwierdza: sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna

Z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w Polsce – liczona według metodologii Eurostat – wyniosła 3,4 proc. Taki sam wynik odnotowano w lipcu br. Wśród krajów Unii Europejskiej było to w sierpniu br. 6,8 proc.

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

  1. Praca za najniższą krajową.

  2. Nie spada.
    Tylko ludzie stąd wyjeżdżają.

  3. Spada, bo coraz więcej ludzi wyjeżdża…

  4. A ja wróciłem .

  5. Za miskę ryżu

  6. Mniej zarejestrowanych…. i to jest klucz spadku bezrobocia.

  7. Zmniejszyła się także liczba Obywateli RP, którzy jeszcze nie dawno pracowali, a teraz „zarejestrowali” sie do
    św. Piotra z powodu koronawirusa i chorób współistniejących, ktoś ich musi zastąpić więc padło na bezrobotnych

  8. Słaby parametr. Lepszy jest wskaźnik zatrudnienia.
    Bo np. 50-letni emeryt nie jest bezrobotnym, choć nie pracuje. To samo z wiecznymi studentami, matkami siedzącymi w domu i zajmującymi się wychowaniem 20-letnich dzieci, rencistami itp.

    I tym sposobem mamy bezrobocie 3%, a de facto połowa osób w wieku produkcyjnym jednak nie pracuje.

  9. bezrobocie spada i co z tego jak praca za najniższą krajową jest na skraju nędzy i rozpaczy;) przy obecnej inflacji:)

  10. Ta, wyjeżdżają aż świszczy, tylko jakoś nie chcecie zobaczyć tych 2 mln Ukraińców, którzy tu przyjechali. Nie na wczasy bynajmniej.

Z kraju