690 680 960

Apelują o zmianę nazwy placu Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Proponują plac Demokracji

Lubelscy Młodzi Nowocześni domagają się zmiany nazwy placu Lecha Kaczyńskiego na plac Demokracji. Złożyli w tej sprawie petycję do miejskich radnych.

Młodzieżówka Nowoczesnej złożyła do Rady Miasta Lublin petycję, w której proponują zmianę nazwy placu Lecha Kaczyńskiego na plac Demokracji. Jak wskazują, teren w rejonie ul. Karłowicza, będący jednym z największych placów w mieście, otrzymał imię byłego prezydenta RP, aby uhonorować jego zasługi m.in. w zakresie praworządności i polityki zagranicznej.

Jednak teraz, po 10 latach, jak podkreśla młodzi działacze partii, każdy z obywateli może przekonać się o prawdziwych intencjach partii rządzącej. Mianowicie ma chodzić m.in. o budowanie wokół Lecha Kaczyńskiego swego rodzaju kultu jednostki, a nie chęć upamiętnienia ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Oprócz prezydenta zginęło w niej 95 innych osób, które nie są już upamiętniane.

– Między innymi z tego powodu wysłaliśmy petycję do Rady Miasta Lublin, w której domagamy się zmiany nazwy Placu Lecha Kaczyńskiego na Plac Demokracji, przypominając każdemu o wartości i idei niszczonej przez obecną władzę, a także przywracając temu miejscu pierwotne znaczenie – radosne i pozytywne, a nie żałobne. Chcemy żeby Lublin i województwo lubelskie, jako bastiony Prawa i Sprawiedliwości, stały się symbolem zmian, jakich oczekujemy jako młodzi ludzie, chcący nie Kaczyńskiego, a demokracji – wyjaśniają działacze Nowoczesnej.

Jak wskazano w petycji, w historii Polski i Lublina zapisało się wiele zasłużonych osób i wydarzeń, które mimo swojej wagi historycznej nie zostały w żaden sposób upamiętnione. Mimo tego, w Lublinie od 2011 roku istnieje Plac Lecha Kaczyńskiego, znajdujący się w centralnej części miasta, który w czasie swojej kariery politycznej wykazał się kontrowersyjnymi działaniami i wypowiedziami, sprzecznymi z wartościami wyznawanymi przez mieszkańców Lublina.

Zdanie autorów petycji, osoba prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie powinna patronować placowi w jednym z centralnych punktów miasta. Zważając na bliskość instytucji kulturalnych oraz na przeznaczenie placu, najbardziej odpowiednią nazwą jest Plac Demokracji, o której wszyscy powinni pamiętać i przypominać szczególnie często w czasach, w których jest ona coraz częściej wypierana przez autorytarne praktyki, jawnie widoczne w państwach takich jak Polska, czy Węgry.

(fot. Google Street View)

90 komentarzy

 1. Zmiana nazwy tego Placu jest głupotą. Co ma nieżyjący od 11 lat Prezydent Lech Kaczyński do obecnej sytuacji w kraju? Właśnie ta sytuacja pokazuje, że on temperował dyktatorskie zapędy swojego nawiedzonego brata Jarosława.

 2. A MNIE TO WSZYSTKO WALI !!!!

 3. On nic dla Polski ani Lubelszczyzny nie zrobił. Z jakiej racji ma mieć pomniki? dlatego że zginął?
  Każdy chyba pamięta jak kłepal na Zachodzie Tuska po ramieniu rechocząc się szyderczo przy tym. Każdy pamięta te żenujące zaburzenie wyścig po samolot…

 4. Dokładnie, tylko że oni demokracji nie szanują. Ma być jak chcą…

 5. Proponuję zmienić nazwę na Plac Wpadki redaktora Z.

Kursy walut

 • USD 4.3043zł -0.47%
 • GBP 5.3177zł -0.23%
 • EUR 4.6801zł -0.1%
 • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas