Apelują o otwarcie galerii handlowych, straty obliczyli na 30 mld zł. „To jedyne wyjście, aby uniknąć bankructw”

Przedstawiciele branży centrów handlowych apelują do rządu o wznowienie działalności galerii handlowych. Podkreślają, że w przeciwnym razie nieuniknione będą bankructwa oraz likwidacja miejsc pracy. Zagrożona może być także stabilność systemu finansowego w Polsce.

Polska Rada Centrów Handlowych wystosowała apel do rządu o jak najszybsze otwarcie galerii handlowych oraz adekwatne do wprowadzanych restrykcji wsparcie finansowe dla wszystkich podmiotów dotkniętych ograniczeniami. Chodzi o pomoc dla najemców i właścicieli centrów handlowych w formie dofinansowania do kosztów stałych obejmujących czynsze. Jak wskazano, tego typu rozwiązania wprowadzono już w niektórych państwach europejskich, dzięki czemu przedsiębiorcy dotknięci obostrzeniami mają możliwość regulowania zobowiązań finansowych, w tym należności czynszowych oraz rat na rzecz banków.

Jak oszacowano, utracone obroty z powodu trzykrotnego ograniczenia funkcjonowania obiektów handlowych w Polsce wynoszą ok. 30 mld zł. Wiosenny lockdown skutkował spadkiem przychodów o ponad 17,5 mld zł. Listopadowe zamknięcia w galeriach przyniosły ok. 8 mld zł utraconych obrotów, a konsekwencją wprowadzenia kolejnych ograniczeń w handlu od 27 grudnia 2020 roku będzie dziura w obrotach branży na poziomie ponad 4 mld zł.

Przedstawiciele Polskiej Rady Centrów Handlowych zaznaczają, że kolejne zamknięcie placówek handlowych w galeriach było nieuzasadnione. Zauważono, że nie przekłada się to bezpośrednio na obniżenie liczby zachorowań w kraju, gdyż centra handlowe nie były i nie są źródłem zakażeń wirusem.

Jak podkreślono, w centrach handlowych panuje zaostrzony rygor sanitarny, wdrożono zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, WHO oraz rozwiązania rekomendowane przez organizację certyfikującą bezpieczeństwo w obiektach handlowych – Safe Shopping Centres. Na tle innych krajów europejskich polskie regulacje sanitarne są dużo bardziej rygorystyczne. Także tysiące kontroli przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2020 r. przez policję i sanepid w centrach handlowych nie wykazywały naruszeń.

(fot. lublin112)

Zobacz również

49 komentarzy

 1. zero współczucia i zrozumienia ale co tu wymagać jak mega dzbany pisuarowe tvp i kulawego karła słuchajo. Koniec was bliski.

 2. U mnie na sylwestra było z 30 osób i nikt nie zachorował wcale.
  Bo było od początku powiedziane,,masz,kaszlesz, gorączkę masz,,nie przyjdziesz i co????
  Poskutkowało to i sylwestra każdy zaliczył do 3 rano i było ok!!

 3. Fakt, te zamknięcia nie są do końca przemyślane. W takiej galerii ludzie nie tłoczą się tak jak w wielkopowierzchniowych sklepach spożywczych. Zamkniete butiki gdzie z reguły jest kilka osób jednoczesnie a na hali przy kasie człowiek na człowieku i zieje cebulą bo nawet nie dociera że zęby w miejce publiczne trzeba umyć.

 4. I tu jedyny plus noszenia maseczki. Kilka razy mnie uratowała od cudownych zapachów wydobywających się z otworu jamy ustnej 🙂

 5. przecież od początku chodzi o to żeby to wszystko padło a żydzi z ameryki to wykupią za bezcen póżniej zrobią reset i wyjdzie im np. za hotel 10 zł przecież Polską rządzą żydzi i tu będzie 447 dla żydów , obudzcie się szczepionki i pandemia to przykrywka

 6. Handel będzie a siłownię baseny i sauny zamknięte. Kowidowe grubasy będą w kolejkach stać a człowiek nie pocwiczy w Rezimie sanitarnym

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą