Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

ABW: Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera. Dwie osoby zatrzymane

W miniony piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej – Aleksieja T. i Andrieja G., którzy realizowali działania na rzecz służb specjalnych Rosji. Aktywność obu zatrzymanych polegała na prowadzeniu w Polsce działań propagandowych zleconych przez rosyjskie służby specjalne.

Postępowanie przygotowawcze prowadzi ABW pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Materiały propagandowe przekazane w Moskwie

Jak wynika z ustaleń ABW, zatrzymani kolportowali w Krakowie i Warszawie materiały propagandowe rosyjskiej Grupy Wagnera, w tym ulotki zawierające link do stron zajmujących się naborem. ABW ustaliła, że zatrzymani w dniu 10 sierpnia br. rozklejali ulotki w Krakowie, zaś 11 sierpnia w Warszawie. Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie.

Ulotki na terenie Krakowa i Warszawy

Aleksiej T. i Andriej G. rozkleili łącznie około 300 ulotek we wskazanych im miejscach publicznych na terenie Krakowa i Warszawy. W sumie zlecono im umieszczenie ww. materiałów w kilkuset miejscach publicznych w obu miastach w Polsce. Swoje działania obaj podejrzani dokumentowali na bieżąco, fotografując miejsca oklejone materiałami propagandowymi. Na podstawie materiału fotograficznego otrzymywali wynagrodzenie od stronny rosyjskiej – w sumie za zlecone zadania mieli otrzymać nawet do 500 tys. rubli rosyjskich (ok. 20 tys. zł). Rosjanie, po wykonaniu zadań w Krakowie i Warszawie, planowali w dniu 12 sierpnia opuścić Polskę.

Zatrzymania dzięki współpracy ABW oraz Policji

Do zatrzymań obu podejrzanych doszło dzięki współpracy ABW z funkcjonariuszami małopolskiej i mazowieckiej Policji. Przy zatrzymanych zabezpieczono duże ilości materiałów propagandowych oraz nośniki danych. Ustalono również, że zatrzymani na bieżąco kontaktowali się ze swoimi mocodawcami, którzy wysyłali obu zatrzymanym wskazówki dotyczące podejmowanych działań.

Zarzuty za działania w obcym wywiadzie

Prokuratura postawiła zatrzymanym szereg zarzutów, w tym działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, udziału w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, prowadzenia zaciągu do zakazanej prawem międzynarodowym służby najemnej oraz stosowania, używania i propagowania symboli i nazw wspierających agresję zbrojną Rosji na Ukrainę. Zgodnie z decyzją sądu zatrzymani trafili do tymczasowego aresztu.

Obu podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Opisywana działalność podejrzanych to element rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko Polsce. Jej celem jest wytworzenie poczucia zagrożenia wśród Polaków.

(źródło ABW)

15 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Złapali dwóch, a ilu jeszcze szwenda się po Polsce i na różny sposób ryje ?

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Złapali dwóch, a ilu jeszcze szwenda się po Polsce i na różny sposób ry-je ?

  • Ilu? Dawaj ich!

   • Dziadek ze Slamsowa

    Bławacie, to ty nie wiesz, że od dawania są PiS, agentki towarzyskie i inne cichodajki ?

   • Cały PiS to agenci putina. Niszczą Polskę, tworząc oligarchię PiS-owską. Upolityczniają sądy i prokuraturę. Sprzedali Lotos Saudyjczykom i węgierskiemu MOL-owi, którzy wspierają putina. Orlen kupił rosyjskie stacje Lukoil, a MOL był pośrednikiem. Morawiecki jak kierował BZ WBK to chciał sprzedać zakłady azotowe rosjanom, ale Tusk go zablokował. Teraz Morawiecki knuje przeciwko Polsce z Orbanem i partią VOX, która jawnie popiera putina. PiS krzyczy, że UE chce im wcisnąć 2000 imigrantów, a sami już wpuścili setki tysięcy.

    • Bolesław się wałęsa

     Trza powiadomić „naszego człowieka w Warszawie” tuska może ich wyciągnie

  • Pewnie pod ukraińskim paszportem… ?

 3. Te ulotki zagrażały mojemu życiu psychicznemu i fizycznemu.Dziękuje rządowi i służbom, teraz czuję się bezpieczniej i będę spał spokojnie.

 4. Ale po co to robili? Jaki sens ma taka propaganda w Polsce? To jakieś surrealistyczne myślenie.

 5. Czemu takie osoby przebywają na terenie Polski??
  każdego ruskiego,Białorusina wygonić stąd i nigdy nie wpuszczać!!!

 6. Czasem jak pomylę proszki to mam taki odlot

 7. Cytując klasyka – J3bać prądem bez litości

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112