Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Za 23 mln złotych na kolejnych lubelskich skrzyżowaniach ma powstać „zielona fala”

Tylko jedna firma stara się o kontrakt na rozbudowę systemu zarządzania ruchem w Lublinie. Ta sama, która wdrożyła w mieście I etap inteligentnego systemu transportowego.

Wczoraj Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zakończył przyjmowanie ofert od firm zainteresowanych rozbudową i wdrożeniem systemu sterowania ruchem. Ma on objąć kolejnych 41 skrzyżowań w ciągu ulic: Głębokiej, Jana Pawła II, Tomasza Zana, Władysława Kunickiego, Zemborzyckiej, Wileńskiej, Mełgiewskiej, Zelwerowicza, al. Spółdzielczości Pracy, al. Warszawskiej a także skrzyżowania: Poligonowa/Ducha, al. Smorawińskiego/al. Kompozytorów Polskich, Armii Krajowej/Orkana i Lubelskiego Lipca 80’/Muzyczna. Kontraktem zainteresowana jest tylko jedna spółka, warszawski Qumak. Zamówione przez miasto prace wyceniła na 23,3 mln zł, co daje niższą kwotę, niż ta zarezerwowana na ten cel przez miasto.

Urządzenia, które mają wchodzić w skład rozbudowanego systemu, mają dawać operatorowi o wiele więcej możliwości technicznych, niż te działające obecnie. Będą współpracować z systemem na obwodnicy Lublina, informować o sytuacji na drodze, robotach i zagrożeniach w ruchu, pełnić funkcję informacji parkingowej, nadzorować wjazd do stref specjalnych czyli np. tej na Starym Mieście, czy też zapewniać informacje meteorologiczne. Priorytetowy przejazd przez skrzyżowania objęte systemem, mają mieć pojazdy komunikacji miejskiej. Do tego powstaną kolejne znaki zmiennej treści oraz śluzy autobusowe. Jak zapewniają urzędnicy, objęcie systemem jak kolejnej części miasta zapewni jego spójność i funkcjonalność, oraz wpłynie na efektywność i usprawnienie systemu komunikacji.

Wśród specjalnych funkcji, jakie miasto chce, aby system spełniał, jest m.in. rejestrowanie wykroczeń popełnianych przez kierowców. Chodzi o przekraczanie prędkości jak też przejeżdżanie na czerwonym świetle. Wymóg zawarty w przetargu mówi o tym, aby pojazd był śledzony w obrazie kamery, która ma zapewniać automatyczne zarejestrowanie wykroczenia oraz utworzenie elektronicznego dowodu zawierającego: zapis wideo, numer rejestracyjny pojazdu wraz z zdjęciem tablicy, typ, model, markę i kolor pojazdu oraz jego prędkość, a także dokładną datę, czas ze wskazaniem miejsce popełnienia danego wykroczenia. Dokumentacja ma być przechowywana przez min. 30 dni. Urządzenia rejestrujące mają zostać zamontowane w pierwszej kolejności na skrzyżowaniu Jana Pawła II/Granitowa. Do tego zwiększona zostanie ilość kamer odczytujących tablice rejestracyjne pojazdów. Chodzi o to, aby wykrywać samochody np. skradzione, czy też poszukiwane przez policję.

System ma powstać do końca 2019 roku.

(fot. lublin112)
2017-08-30 15:38:11

52 komentarze

  1. Już niejaki żuk dostał nagrodę i kasę za poprzednią, zielona falę! Znowu złodziejskie łapy urzędnicze wyciągają za publiczne pieniądze.

  2. Drodzy państwo – zielona fala działa gdy porusza się z prędkością 50 km/h a nie daje gaz w podłogę do 80 do świateł, hamulec w podłogę bo czerwone i znowu gaz. Jak się komuś śpieszy to zielonej fali nie ujrzy a jeśli jedzie zgodnie z przepisami to będzie ją miał. Proszę spróbować ruszyć na zielonym ze skrzyżowania Krańcowa – Pogodna i jadąc 50 km/h jakieś 50 metrów przed pojazdem będzie zapalać się zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach i tak aż do Kunickiego.

    • To spróbuj się rozpędzić od świateł przy Łopacińskiego do świateł przy Długosza do 80km/h…
      Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest zapalanie zielonego w różnym czasie dla tego samego kierunku, ale innego zwrotu.
      Na rzeczonym skrzyżowaniu Łopacińskiego i Al. Racławickich jadący w kierunku Lipowej zdecydowanie wcześniej wjeżdżają na skrzyżowanie niż jadący w kierunku Długosza.

    • bredzisz Pan, teorię zna każdy – rzecz w tym teoria w Lublinie nie obowiązuje, zbyt często jeżdżę Kraśnickimi jak pisałem powyżej…..

  3. Mój kuzyn nadzoruje cały ten system i oni tylko pilnują, w nic nie ingerują. A wracając do sedna: pierwsza zielona fala nie działa to po co inwestować kolejne miliony w następne, może lepiej zainwestować w usprawnienie już istniejącej. Chyba, że pan prezydent oskubany przez byłą żonę szuka rozwiązania swojej trudnej sytuacji a kadencja się kończy i za rok w Lublinie raczej PIS bracie, PIS…

  4. Widocznie Lublin jest bogatym miastem bo co roku wydaje pieniądze na zieloną fale, a kierowców aż zalewa szkoda że krew.

  5. Wkurzony lublinianin

    Zielona fala w mózgach przydała by się naszym wykształconym inżynierom od zielonego korkowania miasta. Miasto ma pieniądze na kolejny drogowy bubel a nie ma na naprawę dziurawych jezdni. Ot kolejny logiczny pomysł… mamy to wydajemy a na co … na byle co aby wydać bo więcej nie dostaniemy. BRAWO urzędnicy zielonej fali. A może by tak jeszcze jedną fontannę wybudować przed Ratuszem…przecież kasa jest a wodotrysku nie

    • Miasto ma pieniądze? Nie bądz śmieszny. Miasto ma dług w wysokości jednego miliarda 290 milionów!!! i brak jakichkolwiek inwestycji lub szans by to spłacić. żuk wraz z partyjnymi kolegami zatopili to miasto. Każda inwestycja w mieście finansowana jest ze środków unijnych wspieranych kredytami zaciąganymi w obcych bankach.

  6. Czytajcie ze zrozumieniem ,w tym nie chodzi o żadne usprawnienia,zieloną falę itp …będą dodatkowe funkcje służące do karania kierowcow i monitorowania (dokumentacja wykroczeń,robienia zdjęć,śledzenie pojazdu itd) Lublin już jest naszpikowany kamerami wszędzie po kilkanaście na skrzyżowaniach…. to już obóz elektroniczny dla mieszkańców i sami za to zapłacimy, więcej kamer,więcej nadzoru,rejestrowania wszelkich ruchów…Nowy Porządek Swiata już u bram ,obudźcie się póki można to powstrzymać

  7. PROSZĘ WAS DROGIE Ś…E Z RATUSZA NIE W……Ć MOICH PODATKÓW W BŁOTO !!!!!! WY NIE WIECIE CO TO JEST ZIELONA FALA POOBSERWUJCIE LIPOWĄ OD RACŁAWICKICH DO CMENTARZ NA LIPOWEJ I POWIEDZCIE MI DLACZEGO PRZY OKOPOWEJ MA ZIELONE A PRZED CMENTARZEM JAK DOJADĘ JUŻ CZERWONE TAM JEST GÓRA 100M I NAWET JAK NIEMA KORKÓW TO NIE PRZEJEŻDŻAM TEGO ?????

    • Bo ktoś wziął w łapę za to być reklamy oglądał stojąc w korku. 🙂
      Cały ten system korkowania miasta nadaje się do zgłoszenia w kilka miejsc (prokuratura, NIK)…

  8. Miasto powinno zakupić sekundniki na sygnalizatory a nie pchać się w cały ten pożal się Boże system…, C za dziecinada z tego Urzędu Miasta

  9. To kara za wybranie pis.Jak byście wybrali do sejmu jedyną słuszną to my byśmy się nachapali i wam coś by skapło w postaci ynteligentnego systemu.A tak sami sobie dostrajajcie.

    • To kara za wybranie PO do samorządów w poprzednich wyborach.Kraść i kombinować jedynie to nacja potrafi i nic więcej. Przykłady w Lublinie można spotkać przy każdej inwestycji. Ale jak się zatrudnia po kumotersku a nie w/g kwalifikacji, to czego się można spodziewać? „Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera.” Powojenne hasło w Lublinie wiecznie żywe jak Lenin. Choć może nie „chęć szczera” tylko układy w PO. Bo chęci do pracy raczej brak

  10. Zielona fala to mit. Codziennie przejezdzam cale miasto w te i spowrotem. Alejami krasnickimi od Weglinu do sikorskiego zalicza sie kazde czerwone.

Z kraju