690 680 960

Zwłoki trzech osób przy granicy z Białorusią. Premier zabiera głos

W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie ujawnienia zwłok trzech osób przy granicy z Białorusią. Szef rządu zaznaczył, że zmarły one na skutek hipotermii i wycieńczenia.

W niedzielę po południu Straż Graniczna poinformowała, że w rejonie granicy z Białorusią zostały ujawnione zwłoki trzech osób. Obecnie trwa ustalanie okoliczności ich śmierci. W poniedziałek rano w tej sprawie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

– W ostatnich godzinach minionego weekendu zostało dokonane bardzo tragiczne odkrycie — doszło do tego, że 3 osoby, które przekroczyły polską granicę, na skutek głównie hipotermii i wycieńczenia, zmarły. Wszystkim osobom, które przekroczyły granicę z Polską i zostały znalezione, staramy się pomagać i ratować życie wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe – powiedział premier.

Szef rządu dodał, że służby uratowały życie 8 osobom, które zostały uwięzione w rozlewiskach rzeki Supraśl.

– Mamy też do czynienia z sytuacjami, które w sposób oczywisty oznaczają zorganizowaną akcję Łukaszenki, która ma w sposób jak najbardziej masowy doprowadzić do destabilizacji na granicy polsko-białoruskiej. W samym tylko wrześniu zidentyfikowaliśmy prawie 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. To dużo więcej niż w sierpniu. Nie znamy dokładnie tożsamości osób, które zmarły na terytorium RP, ale zrobimy wszystko, żeby zidentyfikować ich tożsamość. Chcemy, żeby każdy był potraktowany godnie – przekazał Mateusz Morawiecki.

Premier wyjaśnił, że służby dysponują nagraniami z kamer i dronów. Na nagraniach widać, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do placówek straży granicznej białoruskiej. Tam są instruowane i przewożone na granicę z Polską.

– Dodatkowo mój niepokój budzi fakt, że Białoruś w tym celu, żeby napór na zewnętrzną granicę UE trwał, to specjalnie w tym celu wprowadzili ruch bezwizowy z kilkoma krajami o wielkim potencjale nielegalnej emigracji. My naszej granicy będziemy bronili z całą determinacją. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej i żołnierzom Wojska Polskiego za ochronę tej granicy. Jesteśmy wyczuleni na ludzką krzywdę i tam gdzie tylko możemy, leczymy w naszych szpitalach i pomagamy poprzez zapewnienie odpowiednich środków bytowych. Staramy się przeprowadzić odpowiednie dochodzenie i postępowanie wobec tych osób, które w tragiczny sposób zapłaciły ceną swojego życia za ten dramatyczny scenariusz napisany w Mińsku i w Moskwie. Na tym etapie mogę stwierdzić, że to zorganizowany szturm na granicę polską i my się nie ugniemy. Będziemy umacniać nasze instalacje ochronne. Przekazaliśmy dodatkowy sprzęt i środki na ten cel – dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że osobom, które w sposób nielegalny przedostały się na terytorium RP udzielana jest pomoc w szpitalach, pomoc bytowa, zabezpieczająca zdrowie i życie tych ludzi.

(fot. KPRM)

31 komentarzy

 1. głu..e ce.y dają się nabrać.

 2. klechy do roboty.

 3. katolicy niech płacą za swoją wiarę sami, precz od publicznych pieniędzy.

 4. konkordat won.

 5. pedofile do pierdla.

 6. współsprawcy też.

 7. zaraza czarna toczy nasz kraj.

 8. święty od pedofilów waszym wzorem katolickim.

 9. ćwe, ćwe, ćwe. popaprańcom.

 10. Czego ten znowu kłamie, bandy luchodzcóf przelazo gdzie chco z bagna z lasu z pola . Wystarczy posłuchać co mówią mieszkańcy przygranicznych miejscowości, czarni łażą grupami prawie codziennie.

  • Łukaszenka ma głęboko gdzieś tych ludzi, a nawet pewnie mu na rękę, że nie chcą zostać na Białorusi i sami się wynoszą. Jemu jednak łatwiej powiedzieć że to zmasowana akcja Łukaszenki.. Zresztą, widziałeś polityka który by nie kłamał?

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas