Lublin: Zwierzęta z szopki przy Parafii św. Rodziny wróciły do właściciela

W szopce przy Parafii św. Rodziny w Lublinie interweniowała Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege. Przebywające tam zwierzęta wróciły do właściciela.

Po burzy w Internecie wywołanej informacjami, że zwierzęta przebywające w szopce przy Parafii św. Rodziny w Lublinie, marzną przy dość niskich temperaturach, interweniowała lubelska Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege. Do naszej redakcji pisały i dzwoniły osoby, które informowały nas, że pomimo zgłaszania problemu służbom miejskim nikt nie chciał zainterweniować. Dopiero dzięki Fundacji Ex Lege udało się dojść do kompromisu.

– Fundacja przeprowadziła interwencję dotyczącą oceny dobrostanu i warunków utrzymania zwierząt w szopce przy Parafii św. Rodziny w Lublinie. Działania zostały podjęte ze względu na bardzo liczne zgłoszenia płynące do Fundacji z wielu źródeł. Na miejscu nasi wolontariusze zastali dwie kozy oraz osła. Zwierzęta przebywały w drewnianej szopie, miały zapewnioną głęboką ściółkę oraz stały dostęp do siana – informuje Marta Włosek z Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege.

Wolontariusze dowiedzieli się od księdza odpowiedzialnego za opiekę nad zwierzętami, że szopa posiada specjalny system ogrzewania w postaci lamp nagrzewających, jednak na prośbę właściciela zwierząt nie są one włączone.

– Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię z właścicielem zwierząt. Podczas rozmowy telefonicznej właściciel wyjaśnił, że zwierzęta są utrzymywane w systemie wolno wybiegowym – są przyzwyczajone do różnych warunków atmosferycznych. Uruchomienie systemu lamp nagrzewających mogłoby doprowadzić do przegrzania zwierząt, a w dalszej konsekwencji do ich zachorowania na skutek nagłych zmian temperatur – wyjaśnia Marta Włosek.

Przedstawiciele Fundacji po rozpatrzeniu wszystkich kwestii zaproponowali, aby zwierzęta jak najszybciej wróciły do właściciela, gdzie mają najlepsze dla siebie warunki rozumiemy bowiem, że warunki wolno wybiegowe przy zapewnieniu dostępu do zadaszonego pomieszczenia najlepiej sprawdzają się gdy zwierzęta mają możliwość swobodnego ruchu.

Przedstawiciel parafii oraz właściciel zgodzili się na powrót zwierząt, które trafiły z powrotem do gospodarstwa.

– Warto podkreślić, że ze strony parafii nasze działania spotkały się ze zrozumieniem, zaś osoby odpowiedzialne za zwierzęta wykazywały chęć współpracy. Spokojna rozmowa i wysłuchanie argumentów wszystkich stron zawsze daje dobre rezultaty – dodaje Marta Włosek z Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege.

2016-01-05 03:56:36
(fot. Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege)

Zobacz również

33 komentarze

 1. Niedorzecznik prasowy jedynie słusznej partii Przepraszam i Spieprzam

  Odbyła się prawdziwie polska szopka wokół szopki, a gdyby się tak głębiej przyjrzeć to i znamiona cyrku można gołym okiem dojrzeć.

 2. Od stu tysięcy lat w oborach było ogrzewanie. … szkoda mi tych ludzi co nie wiedzą jak się świat kręci… najlepiej niech ta fundacja weźmie te zwierzaki do siebie jak się znają lepiej niż hodowca.

 3. Nie ma czemu się dziwić, kiedyś pies był psem, a dziś większość poubierana, przy znikomym nawet mrozie, bo to takie modne…

  • york to nie pies ani kot…

  • Widać, że niektórzy nie są doinformowani.
   Jeżeli nie miałeś małego psa, a sądzę że nie miałeś/łaś to po co się wypowiadasz? Psy marzna pod wpływem niskich temperatur. Na dodatek pies, który jest wychowywany w domu, wychodząc na dwór odczuwa chłód.
   Ja mam dużego psa to nie mam z tym problemu. Inna masa ciała. A niestety przy małych rasach jest to nie uniknione.

 4. Ło co ci chodzi Olooooo?! Przecie nawet jak juhasy z bacom łowiecki na halach wypasajom to na noc do szałasu se kazden bieze po łowiecce do łogzania – abo co…

 5. Oloooo ma racje! To, że ludziom zimno to nie znaczy, że zwierzętom też. Jakby zwierzęcy organizm był taki jak ludzki to koń po jednym kuligu by sobie „stópki” odmroził, a konia w butach jeszcze nie widziałem 😀 u mnie kury po podwórku też na boso popylają i jaja, że palce lizać 😀

  • hehehe:D juz fundacja do Ciebie jedżie!! montuj ogrzewanie podłogowe na podwórku 😀

  • Marysia - nie zawsze dziewica

   Ja swoje koty chciałam do noszenia butów przymusić, ale mnie obśmiały i jeszcze zagroziły, ze jak będę je dalej do tego niecnego czynu namawiać, to zadzwonią do „świętej” Anny Marii Wesołowskiej. 🙂

 6. A moze niech ta fundacja wylapie tez wszstkie dzikie zwerzeta biegajace po lasach . Im tez jest przeciez zimno! Rozumiem wszystko, gdy zwierzetom dzieje sie krzywda owszem trzeba dzialac. Ale ostatnio zauwazam ze robi sie to bez wzgledu czy krzywda sie dzieje czy nie, bo jest to modne. No i trzeba te heroiczne czyny medialnie naglasniac….. ehhhh

 7. Ludzie nie oburzajcie się tak. Żywe zwierzęta nie są pluszowymi zabawkami i nie są przeznaczone do zabawy. Te szopki to prawdziwa szopka, nie musimy ślepo naśladować wszystkich tradycji.

 8. Zwierzęta w lesie to co mają ? Podgrzewaną ściółkę i klimatyzację ?
  Po zdjęciach nawet nie widać by działa się jakakolwiek krzywda.

 9. Ciekaw jestem, czy ci obrońcy zwierząt, łącznie z szefową, kochają na co dzień z równą mocą ludzi.

  • Marysia - nie zawsze dziewica

   Cała ta szopka z szopką ma na celu uzasadnienie sensu istnienia takiego sztucznego tworu na pokaz jak cała ta funta kłaków nie wart, Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege.

 10. A ryb z zalewu ta durna fundacja nie chce odławiać bo woda zamarza? Co roku mają parcie na szkło by dostać fundusze na swoje utrzymanie; jacy to oni są bardzo potrzebni. Hipokryci. Cofnąć dotacje to 90% fundacji zniknie z przestrzeni publicznej.

 11. Parę lat temu przed tym samym kościołem była szopka, w której oprócz zwierząt była też kobieta, mężczyzna i dziecko odgrywający Świętą Rodzinę. Ubrani byli na styl bliskowschodni, więc lekko. Mrozy były siarczyste, a oni tam stali z uporem godnym lepszej sprawy.

  • Ciupciasek małolatek swawolnych

   Dając przykład ze wspomnianej szopki poruszyłeś Waść niebezpieczny temat fanatyzmu religijnego.
   Taka kobitka wcielona w rolę dziewicy, która nie tylko zaszła bez straty dziewictwa, ale jako chyba pierwsza i ostatnia w dziejach ludzkości urodziła nie uszkodziwszy se przy tym błonki i ten facio udający nieudacznika seksualnego, który dał se to wszystko wmówić o imieniu Józio, dla jedynie słusznej religii gotowi zamrozić i to dziecię, byleby publicznie zaistnieć.

   • Jesteś debilem. Niebezpiecznym internetowym jaskuniowcem. Powinieneś być ścigany za obrazę uczuć, ale na takiego durnia szkoda czasu.

   • Zastanawiam się, co robi administrator tego forum. Czy nie widzi tego, co wypisują tacy durnie jak Ciupciasek?! Może ten chlew mu nie przeszkadza? A powinien!

 12. Do wszystkich komantujących i porównujących zwierzęta lesne do tych hodowlanych… zwierzeta w lesie mają mozliwosc swobodnego poruszania czy biegania i dzieki temu ich organizm sie rozgrzewa a stojąc w miejscu w szopce nie maja takiej mozliwosci… WOLNY WYBIEG TAK ZAMKNIĘTE W SZOPKACH NIE!!!!! Polska to nie Jerozolima tam jest ciepło!!!!!!!!!!

  • Polska to nie Jerozolima. Brudasów w naszym kraju też nie chcemy. Zaczyna się od szopki ze zwierzętami a skończą na obronie ciapatych, bo choinka i szopka obraża ich uczucia religijne. Zakazać działalności tej organizacji. Niedługo szynki w sklepie nie kupimy, bo świnia to zwierze nieczyste i muzułmanin się jej boi. A wszystko pod osłoną miłości do zwierząt.

  • Daj spokój, niektórych nic nie przekona, że czarne jest czarne, a białe – białe.

 13. Ja rozumiem, że to tradycja i w ogóle, ale czy problem by się nie skończył, gdyby żywe zwierzęta w takiej szopce zastąpić sztucznymi? Nawiedzone czepiły by się czegoś innego, oszczędzono by prąd, kasę i przede wszystkim stresu zwierzakom.

 14. a na stronie fundacji zachęcają do zakupów w takim a nie innym sklepie zoologicznym to część zysku idzie do nich….pewnie to ich sklep i żerują na ludziach poruszonych krzywdą zwierzaczków…

 15. pomogliby lepiej rolnikowi z Bogucina co po pożarze nie ma siana i paszy dla zwierząt

 16. Lewactwo wygrało. Najważniejsze że dokopali kościołowi bo zwierzęta to tam są na drugim albo trzecim miejscu.

 17. Ej, a nie byłoby lepiej dowiedzieć się u źródła, czy jest problem? Ja się dowiedziałam, rozmawiałam z księdzem, rozmawiałam z właścicielką, i wiem. A wy nie ruszyliście d…pki sprzed kompa, ale się wypowiadacie, jakbyście byli autorytetami.. No sorry, nie jesteście. Problem nie w tym, że zwierzaków nie podgrzewają, bo lampy są i w każdej chwili można. Problem w tym, że sztucznie podgrzewane zwierzaki tracą naturalną odporność i po powrocie do domu chorują. Jak jesteście tacy miłosierni, to może byście wyłożyli kasę na antybiotyki, bo to chamsko droga impreza.

 18. Trzeba wokół siebie szum zrobić aby zaistnieć w Internecie

 19. O jej jakie wspaniałe są takie fundacje, natychmiast przybiegają na ratunek. Z chęcią przygarnęłyby zwierzątka, poddały leczeniu, i prosiły o wpłatę na konto bo biedne zwierzęta zostały pokrzywdzone przez właściciela i groziła im śmierć z przemarznięcia. a ludzie płacą bo przecież szkoda zwierzątka…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9322zł -0.23%
  • GBP 4.8953zł 0.15%
  • EUR 4.3419zł 0.02%
  • CHF 3.9499zł -0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają na Akcję Honorowego Oddawania Krwi
   Obchody 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę
   Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Lublin, 25-26 września 2019
   UMCS na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki
   Kozłówka inspiracją dla akwarelistów
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.