Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zwiększa się ruch na przejściach granicznych z Ukrainą. Na wjeździe do Polski tworzą się długie kolejki

Największy ruch na granicy z Ukrainą panuje w Dorohusku i Hrebennem. Służby nie wypuszczają z kraju mężczyzn w wieku poborowym.

Nasila się ruch na granicy z Ukrainą. Przed przejściami granicznymi utworzyły się wielokilometrowe kolejki pojazdów, które zmierzają do Polski. Część z obywateli ogarniętego wojną kraju uciekają szukając schronienia u swoich sąsiadów. Jak wyjaśnił dzisiaj rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, w ciągu ostatniej doby do Polski przybyło 29 tys. osób. Większość, gdyż 17,5 tys. osób, skorzystało z przejść granicznych na Lubelszczyźnie, głównie z Dorohusku i Hrebennem.

Jak zaznaczają służby graniczne, głównie do naszego kraju wjeżdżają kobiety z dziećmi. Ma to związek z powszechną mobilizacją, jaką ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oznacza to, że z Ukrainy służby nie wypuszczają mężczyzn w wieku poborowym. Często dojeżdżają oni do granicy i są zawracani. Co więcej, większość przekraczających granicę osób ma sprecyzowany cel podróży. Głównie udają się do swoich bliskich, którzy już są w Polsce, czy też w innych krajach Unii Europejskiej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za migrację, Margaritis Schinas, oszacował liczbę przewidywanych uchodźców na od 20 tys. do ponad miliona. Agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR poinformowała, że z Ukrainy ucieka obecnie około 100 tys. osób. Ruch migrantów jest rozłożony na Polskę, Słowację i Węgry. Część z Ukraińców wybiera także Rumunię oraz Mołdawię. Jak wczoraj informowała prezydent tego kraju Maia Sandu, przybyło tam już ponad 4 tys. osób z Ukrainy.

Wojewoda lubelski zapewnia, że wszystkie osoby z Ukrainy mają dostęp do opieki medycznej oraz miejsc zakwaterowania. Na razie jednak niewielkie jest zainteresowanie oferowaną pomocą.

(fot. SG/zdjęcie ilustracyjne)

9 komentarzy

 1. I to jest realne działanie naszego kraju. Nie jakieś puste deklarację w stylu potępiamy, negujemy. BRAWO

 2. Jakby tu podsumować twoje wypociny.
  Przyjeżdża tu „dziana” matka z dwójką, trójką małych dzieci…
  Nie jest zainteresowana oferowaną pomocą…
  Jej mąż został na Ukrainie w związku z powszechną mobilizacją…
  Będzie walczył i może (może) uda mu się przeżyć a żona i dzieci zobaczą jeszcze męża i ojca…
  A ty p*******y głąbie zazdrościsz im, że mają samochód, o którym ty marzyłeś?
  Putin już ci zapłacił za pisanie komentarzy?
  Papierosa sobie kupisz…

 3. i cyk kolejne ruble wpadły od putina za komentarz anty-ukraiński

 4. Brawo Panek!

 5. lublin112.pl, patrząc na niektóre komentarze, wydaje mi się, że tak jak wp powinniście zablokować komentarze. Działalnośc radzieckich trolli jest widoczna również tutaj. To jest bardzo niebezpieczne w tym momencie.

  • Jeżeli temat nie zostanie rozwiązany przez redakcje pozostaje przesłanie zgłoszenia do policji, MSWiA, ABW, bo to już nie są żarty w obecnej sytuacji. Poważna dezinformacja, propaganda, sianie nienawiści i hejtu, przekładają się na realne ludzkie działania.

 6. Ja tez już mam
  Dość słuchania tylko o sankcjach … a brak konkretnych działań tam są kobiety,dzieci,starcy, …. Ludzie nie macie serca ? Nie jest wam zal tych ludzi ? Postawcie się na ich miejscu! Widzę jak działają i pomagają inne miasta Gdańsk , Szczecin a o Lublinie gdzie jesteśmy tak blisko cisza …. Ludzie pokażcie ze jesteście jeszcze LUDŹMI a nie potworami bez serca!

 7. i cyk kolejne ruble wpadły od putina za komentarz anty-ukraiński

Z kraju