– Zostaniemy bez środków do życia. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie spalarni odpadów niebezpiecznych

Dzisiaj rano przed Urzędem Gminy w Milejowie zebrali się mieszkańcy miejscowości Antoniów Kolonia, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swój protest przeciwko budowie w ich miejscowości spalarni odpadów medycznych. Obawiają się konsekwencji związanych z tą inwestycją.

W środę w Urzędzie Gminy w Milejowie, radni zebrali się na nadzwyczajnej sesji związanej z planami budowy na terenie gminy spalarni odpadów niebezpiecznych. Pikietę w tej sprawie zorganizowali z kolei mieszkańcy miejscowości Antoniów Kolonia, gdzie obiekt ma powstać. Przede wszystkim obawiają się o uprawy warzyw i owoców, które są ich głównym źródłem utrzymania. Problem jest o tyle poważny, że już teraz największy w okolicy pracodawca, jakim jest Firma Kampol-Fruit, wystosował pismo do Wójta Gminy, w którym informuje, że jeżeli spalania powstanie, ograniczy odbiór owoców i warzyw od okolicznych rolników.

Wszystko zaczęło się w styczniu, kiedy mieszkańcy wsi Antoniów Kolonia otrzymali niepokojące informacje, że na ich terenie jest planowana budowa spalarni odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych i weterynaryjnych. Po zagłębieniu się w całą sprawę okazało się, że rzeczywiście we wsi Antoniów Kolonia są dwie działki, na których jest możliwa utylizacja odpadów. Mieszkańcy zaczęli się interesować całą sprawą i wtedy się okazało, że w grudniu 2016 roku firma NatEko kupiła dwie działki przeznaczone pod utylizację odpadów.

Mieszkańcy ustalili jednocześnie, że przedsiębiorca planujący kontrowersyjną inwestycję nie sporządził wcześniej żadnej dokumentacji, aby upewnić się, czy uda się sfinalizować spalarnię, lecz od razu kupił działki. Nie jest to też pierwszy przypadek problemów z planowaną spalarnią, firmie odmówiono już pozwolenia na budowę w Pionkach.

– W naszej wsi są tereny stricte ekologiczne, a spalarnia miała by powstać pod lasem, na mokradłach, w bardzo bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. W całej naszej gminie ze względu na ochronę środowiska wprowadzono też zakaz lokalizowania obiektów szczególnie uciążliwych – wyjaśniają w przesłanym do nas piśmie mieszkańcy. – Przecież my żyjemy z rolnictwa, a każdy z nas zajmuje się uprawa warzyw i owoców. Jeżeli zakład przestanie je od nas odbierać to zostaniemy bez środków do życia – tłumaczyli dzisiaj rano naszemu reporterowi mieszkańcy Antoniowa.

Z kolei jak wyjaśniają gminni urzędnicy, inwestycja jest dopiero w początkowej fazie planowania, a ostateczna decyzja, co do jej powstania, będzie zależna od tego, czy inwestor otrzyma m.in. decyzję środowiskową. Mieszkańcy w każdej chwili mogą też złożyć swój protest w każdej z instytucji, która wydaje wymagane prawem pozwolenia związane z budową spalarni.

Do sprawy będziemy wracać.

2017-04-12 12:50:55
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Od kiedy Niewiadomski jest mieszkańcem koloni Antoniów, pcha się wszędzie

  • Dokładnie.. .. wszędzie go pełno… zalosny jest

  • Czy to jest teraz istotne?
   Chcą Wam wybudować miasteczko utylizacyjne, tak miasteczko, w którym ma pracować około 300 osób. Magazyny będą pewnie sięgać pod Milejów.
   Jest już taka spalarnia pod Bydgoszczą, a Wy się głupotami zajmujecie.
   Ze skali tego przedsięwzięcia jeszcze nikt sobie nie zdaje sprawy, będziecie jeszcze wszyscy uciekać i sprzedawać domy za bezcen…..
   Zajmijcie się tym w sposób konstruktywny, nie czas na spory.

   • Miasteczko utylizacyjne na 2 działkach ewidencyjnych? Hmmmm, wiem że miniaturyzacja postępuje, ale żeby aż tak?
    Dobrze że jest Pan Karol – takich ludzi nam trzeba 🙂

    • Jaka mądrość płynie z tych wszystkich komentarzy. Przecież nie można dokupić działek sąsiednich…. no nikt tak nie robi, kupuje dwie i kończy. No i wcale sąsiedzi nie otrzymali już propozycji…. no nie, to zbyt skomplikowany proces dać po 250 000 za działkę i patrzeć jak przepychają się w kolejce do Notariusza.

 2. Skoro nauczyciele szantażują obywateli, roszczą sobie prawo do gwarancji zatrudniania przez 5 lat, to co się dziwić rolnikom. Tylko czy nauczyciele wesprą tychze rolników w ich walce o pracę, jak tego oczekują od każdego Polaka? Zadajmy to pytanie Panu Broniarzowi – zróbcie strajk w obronie rolników a nie tylko o swoje potraficie walczyć i krzyczeć.

 3. Niewiadomski myśli, że jak wszędzie wsadzi swoje 3 gr to zostanie drugim Kaczyńskim. A Kampol jest śmieszny z tym swoim pismem. Niech najpierw tam zajrzy sanepid z prawdziwego zdarzenia i zobaczy jak to się produkuje zgnite mrożonki a potem niech się wypowiada w sprawie spalarni.

 4. „zostaniemy bez środków do życia” czyli wszyscy umrzemy…!!! Co za tragizm!

 5. Nie znam większego chama niż młody Niewiadomski, rodzice normalni, brat też a to nie wiadomo skąd taki charakter wziął. Dziwne rzeczy protestuje z mieszkańcami- plebsem, a jeszcze nie dawno miał pretensje na Facebooku, że plebs ma miejsca siedzące w autobusie a on stoi. Panie Karolu Panu nie przystaje zadawanie się z plebsem.

  • Gdyby Rodzice byli normalni to i syn by taki był. Pani chyba nie zna dobrze Rodziców. Co do Pana Karola – to jego wstęp do kampanii wyborczej na urząd wójta. Wtedy dopiero będzie wesoło.

 6. Drodzy czytelnicy, ten protest to nie jest pan Niewiadomski. On nawet nie jest ani jego organizatorem ani inicjatorem. To sami mieszkańcy się zebrali i bronią przed głupimi decyzjami włodarzy, które mogą doprowadzić do katastrofy całą gminę.

  • jakiej katastrofy? Ludzie… chyba zostaliście z 19 wieku i od tamtych lat zupełnie się nie rozwijacie… Jeszcze wam ta spalarnia pracę by zapewniła. wieś pełną gębą

   • Oczywiście, ekologiczne spalanie 100 ton odpadów na dobę. Magazynowanie na placu 300 ton odpadów ze szpitalu i ubojni. Transport lokalnymi drogami przy użyciu tirow. Prawdziwe rozrywki rodem z XXI . To ja wole wieś z XIX.

   • Ciekawe co być człowieku powiedział gdyby ci pod nosem taką samą spalarnię zbudowali. Nie byłoby ci do śmiechu.

  • Jaka katastrofa człowieku, czy Ty widziałeś kiedyś katastrofę, trzeba się uświadamiać a nie głupoty pisać

 7. Skoro Niewiadomski jest mieszkańcem gminy Milejów to ma prawo się udzielać i z tego korzysta. Ewidentnie przeciwnicy albo zazdrośni go atakują. Brawa dla mieszkańców za stanowczą postawę wobec wójta.

 8. Nowe tablice se zróbte na łurzędzie bo wam rdzewiejo

  • Raczej ten gminy nie stać nawet na nowe tablice:( i kolejny podatnik odpadnie jak spalarnia nie powstanie… pech…

 9. bicz sprawiedliwosci

  Takie spalarnie maja takie filtry, że większe zagrożenie dla środowiska mają wzdęcia Karola. Choć to chyba oczywiste…

 10. Temat dotyczy każdego mieszkańca gminy Milejów, nie tylko wsi Antoniów i Antoniów kol. Mimo filtrów i zabezpieczeń zawsze istnieje ryzyko skażenia środowiska i czeka nas życie na bombie. Przeraża skala inwestycji -100 ton na dobę!!!- samochody będą z tym jechały przez Jaszczów, Milejów itd. Kampolowi można wiele zarzucić ale nie ulega wątpliwości że dzięki niemu większość gminy ma pracę. Jakość ich wyrobów wbrew pozorom jest naprawdę dobra i rygorystycznie przestrzegana.

  • Większość gminy ma pracę? Co to za śmieszne kłamstwo. Chyba większość Ukrainy. I nie pracę tylko obóz pracy. Umowy zlecenie. Nieprzestrzeganie BHP. Zbieranie owoców z podłogi i wrzucanie ich na przemiał do tłoczni. Prezes palący papierosa na sortowni. No rewelacja. Tylko bić brawa dla tego zacnego zakładu pracy. 😉

 11. „zostaniemy bez środków do życia” – rozumiem, że obecnie zajmują się spalaniem odpadów niebezpiecznych? biorąc pod uwagę wygląd dymu z kominów większości wiejskich domków, jestem skłonny w to uwierzyć.

 12. Po komentarzach sądząc wszyscy tutaj są specjalistami od technologii utylizacji odpadów niebezpiecznych. Czysta ekologia, miejsca pracy, cudo. No to może tak – mieszkańcy Antoniowa nie chcą tej inwestycji za płotem, bo to ciemnota jest. W takim wypadku Ci wszyscy oświeceni- zaproście tego inwestora za swój płot i korzystajcie ze wszelkich dobrodziejstw tej wspaniałej inwestycji, jako obywatele światli i postępowi.

 13. no i jeszcze radny ze Świdnika Sawicki,jaki on ma w tym interes żeby protestować zachowuje sią jak celebryta{nieważne co robi ,ważne żeby o Nim mówiono}

 14. Netykieta!!!haha wszystkie komentarze wywalane??Ziomuś stoi na bramce?Nie wierzę! W sumie mogę ci powiedzieć to w twarz….Karolu

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki