Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Żołnierz z Lublina brał udział w akcji ratowniczej w Tatrach

Podczas czwartkowej tragicznej burzy jaka przeszła nad Tatrami, w samym centrum wydarzeń na Hali Kondratowej był żołnierz z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina, który jako jeden z pierwszych zaczął udzielać pomocy poszkodowanym.

Żołnierz lubelskiej brygady OT przebywał turystycznie w Tatrach, kiedy doszło do tragicznej w skutkach burzy, był wtedy w okolicach Hali Kondratowej. Kiedy na miejsce zaczęli docierać poszkodowani wspólnie z ratownikami TOPR niezwłocznie przystąpił do udzielania im pomocy.

Zaopatrywał ciężej rannych, segregował poszkodowanych przed transportem do szpitala, później kierował akcją udzielania pomocy w schronisku do czasu przybycia służb. Następnie wspólnie ze strażakami z PSP i OSP udał się z zasobnikiem medycznym z Hali Kondratowej w okolice kopuły Giewontu i tam udzielał pomocy przy przygotowaniu rannych do ewakuacji śmigłowcowej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w coraz większym stopniu nasycają środowisko, obecnie w formacji służy już blisko 21 tys. żołnierzy, często są oni pierwszymi świadkami na miejscu tragicznych zdarzeń, podczas których udzielają pomocy poszkodowanym, wykorzystując umiejętności zdobyte podczas szkolenia w WOT. Takie działania wpisują się w misję formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

 1. Brawo

 2. Prawdę Ci powiem

  Ot to nie są żołnierze!

 3. Dyrdymałko Eustachy

  Ludzka rzecz… pomagał bo każdemu jakoś trudno byłoby odwrócić się du..ą i odejść kiedy komukolwiek staje sie jakieś nieszczęście

 4. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Ten akurat pomagał i chwała mu za to, ale ciekawa jestem ilu obok osalałych, zdrowych spier…lało w podskokach nie bacząc np. na leżące dzieci… o inwalidach, starcach i karmiących matkach nawet nie wspomnę.

  • Swawolnik niefrasobliwy

   Własnie, ciekawe ile osób ucierpiało bezpośrednio od wyładowań, a ilu od wiejących w panice i tratujących co im na drodze stało, albo leżało

 5. Szacunek.

 6. Chwała mu za to ale udzielania pierwszej pomocy nie panikowania powinno się uczyć i wpajać dzieciakom od szkoły podstawowej jak najwięcej ograniczyć lekcję religii do minimum

 7. Podobno pomagał też jakiś hydraulik.
  Sprawdźcie, popytajcie, napiszcie. Z 10 reklam można w to upchnąć.

 8. brawo za bohaterską postawę ale z drugiej strony to jak on tam był jako żołnierz WOT czy prywatnie bo jak żołnierz to ok rozumiem można pisać i chwalić WOT itp , ale jak prywatnie to piszcie Pan X lub Y bo tu WOT nie ma nic dorzeczy w tym przypadku -cywil poleciał ratować cywili -TYLE W TEMACIE

 9. Nie cywil, żołnierzem czy policjantem jest się cały czas można być tylko ewentualnie nie na służbie akurat.Jak się zwolni to zostanie cywilem i to będzie wtedy tyle w temacie.

Wiadomości z info112