Znaleźli sposób na suszę. Gmina wykorzystała do tego kanał Wieprz-Krzna (zdjęcia)

Dobry pomysł walki ze skutkami suszy zastosowano w gminie Drelów. Do nawadniania gruntów użytkowanych rolniczo wykorzystano system rowów melioracyjnych. Zasila je woda z kanału Wieprz-Krzna.

W tym tygodniu rozpoczęło się napełnianie wodą z kanału Wieprz – Krzna rowów melioracyjnych okalających pola uprawne oraz łąki na terenie gminy Drelów w powiecie bialskim. W ten sposób tereny te mają zostać nawodnione, co pomoże w złagodzeniu skutków suszy, a rolnicy oraz sadownicy będą mogli liczyć na normalne plony ze swoich pól. Łącznie w ten sposób woda dotrze do ok. 4 tys. hektarów gruntów użytkowanych rolniczo w miejscowościach Przechodzisko, Łózki, Wólka Łózecka, Szóstka, Worsy oraz Drelów – Augustówka.

Tego typu działania są możliwe dzięki porozumieniu Gminy Drelów z Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”. Wnioskował o to wójt Piotr Kazimierski. Zbudowany wiele lat temu system melioracyjny jest do tej pory w miarę sprawny, jednak od bardzo dawna był nieużywany. Dlatego gmina zleciła również odpowiedniej firmie udrożnienie głównych cieków wodnych na tym terenie. Wójt zaapelował też do rolników o pomoc w tak ważnej dla nich sprawie.

Ze względu na rozległy obszar oraz wieloletnie zaniedbania obowiązku utrzymania rowów melioracyjnych w należytym stanie przez właścicieli nieruchomości, może dochodzić do zatorów i niedrożności, które utrudnia dotarcie wody i nawodnienie jak największej powierzchni gruntów. Dlatego też rolnicy powinni sygnalizować, jeżeli zacznie dochodzić do większych zatorów oraz ewentualnych niedrożności przepustów na drogach gminnych przecinających rowy. Zostaną wówczas wykonane niezbędne prace naprawcze

Piętrzenie wód kanału od tamy w Augustówce, w celu napełnienia rowów melioracyjnych, będzie prowadzone przez kilka najbliższych dni.

(fot. UG Drelów)

23 komentarze

  1. Obecnie rzekami Piszczanka i Krzna płynie woda z oczyszczalni sciekow i jest zanieczyszczona bakteriami i chemikaliami stosowanymi w gospodarstwach domowych,na brzegach rzek i rowow ptaki juz maja gniazda i jaja zaczynaja wysiadywac. To niewiem czy to jest dobry pomysł napewno mocno spozniony.

  2. Ten kanał powinien być dawno zasypany.
    Polskie jezioro aralskie.

  3. Przez ten kanał w rzece Wieprz jest coraz mniej wody starorzecza powysychały ryby nie mają gdzie się wytrzeć .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu