Trwają kolejne przygotowania do budowy elektrowni koło Łęcznej

W ostatnim czasie w Starej Wsi koło Łęcznej można było zaobserwować samochody ze specjalistycznym sprzętem do prac geotechnicznych. Prowadzone były tak kolejne badania terenowe. Będą one kontynuowane w najbliższych miesiącach.

W Starej Wsi koło Łęcznej prowadzone są badania terenowe w ramach przygotowań do budowy w tym miejscu elektrowni. Badania geotechniczne są jednym z etapów rozpoznania tzw. środowiska gruntowo-wodnego przyszłego podłoża budowlanego, który pozwoli pozyskać niezbędne dane projektowe. Wcześniej, gdyż jesienią 2019 r., na tym samym obszarze wykonane zostały kompleksowe i bezinwazyjne badania geofizyczne.

W ostatnich tygodniach wykonywane były m.in.: wiercenia geotechniczne, makroskopową ocenę uzyskanego materiału, pobór prób gruntu do badań laboratoryjnych, obserwacje i pomiary wód gruntowych oraz sondowania geotechniczne za pomocą sondy wciskanej do statycznego badania parametrów podłoża gruntowego. Podczas badań polowych można było zaobserwować samochody ze specjalistycznym sprzętem do prac geotechnicznych. Punkty do badań geotechnicznych zostały precyzyjnie wytyczone za pomocą urządzeń geodezyjnych w technologii satelitarnej.

Jednak to nie koniec badań. Będą one kontynuowane w najbliższych miesiącach. Jest to standardowe działanie poprzedzające przygotowanie projektów infrastrukturalnych. Na podstawie pozyskanych wyników, zarówno wcześniej wykonanych badań geofizycznych, jak również obecnie zakończonych badań geotechnicznych, zostanie sporządzona opinia geotechniczna.

Elektrownię w Starej Wsi planuje wybudować spółka Enea, która w 2015 r. zakupiła kopalnię w Bogdance. Ma ona funkcjonować w technologii IGCC, czyli czystego węgla. Węgiel z Bogdanki nie będzie bezpośrednio spalany, jak to się odbywa w tradycyjnych elektrowniach, lecz ma być przerabiany na gaz syntezowy. Ten dopiero będzie zasilał blok gazowo-parowy, który ma wytwarzać prąd o mocy około 500 MW. Termin rozpoczęcia budowy nie jest jeszcze znany.

(fot. UM Łęczna)

26 komentarzy

 1. I bardzo dobrze. Czas najwyższy rozpocząć tą budowę.

  • będzi jak z Ostrołęką… powołają spółki, prezesów, zarządy… wydadzą kilkadziesiąt milionów na palny, studia (zarobi kto trzeba…) po czym stwierdzą że to ekonomicznie nieuzasadnione…

   • Szanowny przedmówca wogle wie czem jest Spółka komandytowa, sp z.o.o, cywilna, kapitałowa, akcyjna etc…
    Bo mam spore podejrzenia że nie..

    • jak byś jeszcze podał definicje wszystkich mądrych słów które zacytowałeś to dużo by wniosło do dyskusji…

  • Od dziesięciu lat istnieje spółka skarbu państwa mająca na celu zbudować elektrownię atomową. Ani jednej łopaty jeszcze nie wbili, ale poszło już na ich działalność około 500 mln złotych. Także nie spodziewaj się rychłego rozpoczęcia budowy pod Łęczną.

   • bo nie chodzi by złapać króliczka ale by gonić go…
    jak się dobrze zastanowić to po co budowa, same kłopoty… jeszcze by nie daj boże kiedyś skończono i by się okazało, że to najdroższa el. atomowa na świecie, która nie zostanie nigdy uruchomiona… bo będą tańsze i bezpieczniejsze źródła energii (właściwe to już są…) i po co to komu…..
    a tak prezesi zarząd kierownicy itd biorą ładne pensyjki pierdzą w stołek i żyć nie umierać a podatnik coś tam pokrzykuje… to mu się temat zastępczy znajdzie np coronavirus…

 2. janusz z grażyną

  Lęgujący świstak i kolonia mrówek zabiją tę inwestycję na etapie środowiskowym.

  • Wcześniej zabije tę inwestycję ekonomia… tak jak el. Ostrołęka…
   Cały cywilizowany świat odchodzi od coraz częściej przegrywającego z OZE ekonomicznie węgla ale nie my jesteśmy „mądrzejsi” od wszystkich… jeszcze im pokażemy…

 3. Rozpoczynają już od 12 lat….

 4. Elektrownia potrzebuje dużo wody. Najpierw kanał podsuszył tereny, elektrownia temat zakończy. Nie będzie z czasem takich jezior i lasów. Będą stepy.

  • wody już nie ma…

   • No jak to nie ma Przecież jeszcze niedawno klimat sie ocieplał>> topniały lodowce>> i podnosił się stan wód. TO CO GRYPA ZATRZYMAŁA NAGLE EKO BAJKĘ???

    CZY WAM SIE JUŻ CAŁKIEM TE KURZE MÓŻDŻKI POMPOWANE PROPAGANDĄ ZLASOWAŁY???

    • Podnosił się poziom wód słodkich?

     • przecież wystarczy wyjść z domu… i nogi włożyć do wody… ech
      POpiś wie lepiej niż klimatolodzy, hydrolodzy, rolnicy i ekonomiści alarmujący o tragicznej suszy w Polsce..!!!

    • POpis ty ***, to że lodowce topnieją i w oceanach się podniósł poziom o kilka cm to nie znaczy że więcej będzie wody na lądzie…
     jak w kranie wody zabraknie to pojedziesz nad Bałtyk się napić ***…?

    • To zacznij człowieku pić wodę z morza albo oceanu, jak taki ‚mundry’ jesteś. Uwaga, mamy eksperta wyzywającego innych od kurzych móżdżków.

 5. Znając PiS, to będzie elektrownia na węgiel, ale z Rosji.

 6. Technologia CZYSTEGO węgla… ahahahahaahaha!!

 7. Teraz modny węgiel z Kolumbii

 8. To było przeciąganie w czasie aby wykupić pola od rolników.Jeszcze dobrze nie ruszyły plany a grunty zmieniły właścicieli jedna wielka ściema.Tak jak koło szpitala w Łęcznej włodarze miasta wykupili ugory za grosze a teraz wartość wzrosła dziwnym przypadkiem.

 9. 10 lat temu zapowiadały ówczesne władze, że w Pawłowie i okolicach powstaną kopalnie węgla do 2017 r. na 100 %, Już mieszkańcy liczyli zyski (wzrost zapotrzebowania na mieszkania w okolicznych miastach, miejscowościach) a także nowe miejsca pracy wtedy mówiono o 3 tyś, ale …

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach