Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Żelazna Dywizja będzie miała kolejną brygadę. Nowa jednostka wojskowa powstanie w Poniatowej

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał decyzję o rozpoczęciu tworzenia nowej jednostki wojskowej w naszym regionie. Powstanie ona w ramach w 18 Dywizji Zmechanizowanej.

We wtorek w Siedlcach, gdzie swoją siedzibę ma 18 Dywizja Zmechanizowana, minister obrony narodowej ogłosił dalszą rozbudowę Żelaznej Dywizji. Obecnie składa się ona z 3 brygad, 4 pułków i dwóch batalionów. Właśnie rusza formowanie czwartej brygady, której dowództwo powstanie w naszym regionie, a dokładnie w Poniatowej.

Mariusz Błaszczak podkreślał, że nowa brygada będzie obejmowała południowo – wschodnią część odpowiedzialności 18 Dywizji Zmechanizowanej. Wchodzące w jej skład jednostki wojskowe powstaną w pięciu miejscowościach województwa lubelskiego i podkarpackiego. Całość ma uzupełnić zdolności 18 Dywizji Zmechanizowanej w zakresie wysokiej mobilności.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą teraz brygady: 1 Warszawska Brygada Pancerna, 19 Brygada Zmechanizowana z siedzibą w Lublinie oraz 21 Brygada Strzelców podhalańskich. Minister zaznaczał, iż każdy skrawek polskiej ziemi jest i będzie broniony. Powoływanie nowych jednostek wojskowych, w miejsce tych, zlikwidowanych przez poprzedni rząd, ma też na celu skuteczne odstraszanie agresora.

– Budujemy także w nowych lokalizacjach. To jest warunek podstawowy tego, żeby doktryna odstraszania działała. Wojsko Polskie musi być silne. W związku z tym jest coraz liczniejsze i jest wyposażane w nowoczesną broń. W ramach 18 Dywizji Zmechanizowanej, wspomniana już 1 Warszawska Brygada Pancerna jest wyposażana w czołgi Abrams. Abramsy razem ze śmigłowcami Apachami mają zamknąć Bramę Brzeską – mówił Mariusz Błaszczak.

W lipcu radni Poniatowej przyjęli uchwałę o przekazaniu terenu na utworzenie nowej jednostki wojskowej. Chodzi o grunty o powierzchni blisko 20 ha po byłych zakładach EDA. Działka sąsiaduje z kompleksem leśnym i jak wówczas wskazywano, jeżeli będzie potrzeba, na rozwój jednostki pozyskane zostaną kolejne tereny, tym razem od Lasów Państwowych. Szacuje się, że nową jednostkę może tworzyć nawet kilka tysięcy żołnierzy.

30 komentarzy

 1. Błaszczak idzie drogą PRL znowu będą jednostki na papierze bo na realne zabraknie ludzi i sprzętu. Na razie tylko mają ilości defiladowe bo dla HIMARS 1,5 JO Kraby oddali i sprzedali a dla naszych sił dopiero remontują w Koreii podobnie z czołgami. Tzw „fachowcy” będą obiecywać (nie oddamy guzika)

 2. 1 taczka plus łopata na wyposażeniu qwert 2

 3. ile jeszcze lasów wytniecie żeby jakieś budy dla psów zbudować

 4. No no Pan genialny mynyster pewnie ciut ciut przed wyborami ogłosi że mamy 2 mln armię ludzi na papierku co jak co ale facet liczyć pod siebie umie byle tylko wyszło ile on chce

 5. Także ludzie dobrze się zastanówcie na kogo zagłosujecie w tych wyborach jeżeli chcecie „wolności „ wybierzcie koalicje jeżeli chcecie ocalić swoje domy i bezpieczeństwo chyba nie muszę mówić na kogo głosować

 6. Ale wdzięcznych przybędzie-nowy etat dowódcy brygady, cały nowy sztab brygady, nowy kapelan. A że armat nie ma to szczegół, koreańce umaluja i doślą.

 7. No, No. Strategicznie, drogami powiatowymi będzie logistyka się zbierała. Politycznie musiało się dostac, szkoda ze nie chcą w Poniatowej i inwestycji jak przed wojną, czyli realnych dających prace i rozwój. Szkoda.

 8. PiS czuje że większość w sejmie im odjeżdża i stąd taka agresywna kampania wyborcza. Poza obietnicami i rozdawnictwem to tylko straszenie Tuskiem im zostaje. Bo nie mają kompletnie nic do zaproponowania.

 9. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał decyzję o rozpoczęciu tworzenia nowej jednostki wojskowej…
  Czego to sie nie podpisze ze strachu tuż przed utratą stołka i dostępu do żłoba…

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo