Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Zaśmiecony Plac Izaaka Singera. „Część działek w tym miejscu jest własnością osób prywatnych i Skarbu Państwa” (zdjęcia)

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie Jacek Skiba powiadomił nas o zaśmieconym Placu Izaaka Singera. Jednocześnie zaapelował do Miasta Lublin o uprzątnięcie tego terenu.

– Zbliża się wielkimi krokami druga edycja Lubliner Festival, przyjedzie do naszego miasta wielu turystów wyznania judaistycznego z Polski i z zagranicy, którzy mogą być zainteresowani żydowskimi akcentami w naszym mieście. Niestety plac imienia „naszego” noblisty jest wyjątkowo zaniedbany. Niekoszona trawa, chwasty, zarośla, pełno butelek po alkoholu, śmieci, ławka ze starego dywanu, ludzkie ekskrementy itd – napisał do nas Jacek Skiba Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie.

Słowa te potwierdzają zdjęcia, które otrzymaliśmy. Niestety miejsce to w części jest bardzo zaniedbane, jednocześnie widać, że od dawna nikt nie interesował się stanem czystości placu. Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie w tej sprawie interweniował również u prezydenta miasta.

– Szanowny Panie Prezydencie na wstępie chciałem pogratulować miastu Lublin kolejnej atrakcji jaka niewątpliwie wzmocni pozycję turystyczną i przyciągnie kolejnych zwiedzających, to jest festiwalu Lubliner Festival. Lubliner Festival i Carnaval Sztukmistrzów są ściśle związane z żydowską historią naszego miasta a jednocześnie z twórczością laureata literackiej Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera, niestety trudno uznać patrząc na stan zagospodarowania i utrzymania placu jego imienia, że miasto nadając mu imię noblisty uhonorowało w ten sposób pisarza. Brak jakiejkolwiek infrastruktury typu ławki, zorganizowana zieleń, bruk pamiętający poprzedniego patrona Bolesława Bieruta i to wszystko w ciągu komunikacyjnym do starego cmentarza na Kalinowszczyźnie, który będzie niewątpliwie odwiedzany przez naszych gości wyznających Judaizm. Zwracam się z prośbą to Pana Prezydenta o wyjaśnienia czy stan tego placu od lat niezmienny, jest związany z jakąś ukrytą niechęcią miasta do jego patrona czy z jakich powodów jest on tak zaniedbany. Proszę o odpowiedź Pana Prezydenta, czy jeżeli kiedyś za niewątpliwe Pana zasługi dla miasta miasto uhonorowałoby Pana placem w takim stanie, czy czułby się Pan doceniony czy raczej zlekceważony. Mają na uwadze powyższe zwracam się z wnioskiem o „ogarnięcie” tego terenu do dnia rozpoczęcia kolejnej edycji Lubliner Festival – czytamy w piśmie przesłanym do Prezydenta Miasta Lublin.

O sprawę tego, co dzieje się na placu zapytaliśmy Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

– Tylko część placu Singera należy do Miasta. Część działek w tym miejscu jest własnością osób prywatnych i Skarbu Państwa. Wydział Gospodarki Komunalnej w ramach zawartej umowy na kompleksową konserwację terenów zieleni komunalnej zlokalizowanej poza pasem drogowym w Lublinie w rejonie II utrzymuje na tym terenie działki nr 37, 30, 17/2 stanowiące własność Miasta Lublin. Zgodnie z umową działki te są sprzątane i koszone. Takich prac nie wykonujemy na prywatnych nieruchomościach. Załączone zdjęcia przedstawiają tereny prywatne oraz Skarbu Państwa. Miasto nie ma podstaw prawnych, by na prywatnych działkach prowadzić prace w zakresie bieżącego utrzymania, koszenia czy nawet uprzątnięcia śmieci. W związku ze zgłoszeniem, po przeprowadzeniu kontroli, Straż Miejska zwróciła się z prośbą do właściciela nieruchomości o posprzątanie śmieci, który obiecał ich usunięcie – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Jeżeli chodzi o działkę będącą własnością Skarbu Państwa została zlecona do oczyszczenia w ramach umowy na likwidację dzikich wysypisk śmieci zlokalizowanych poza pasem drogowym.

– Prace te będą wykonywane od dzisiaj. Koszenie miejskiej działki zaplanowane zgodnie z harmonogramem prac na miesiąc sierpień, będzie wykonane jak najszybciej – wyjaśnia Monika Głazik.

Zaśmiecony Plac Izaaka Singera. „Część działek w tym miejscu jest własnością osób prywatnych i Skarbu Państwa” (zdjęcia)

Zaśmiecony Plac Izaaka Singera. „Część działek w tym miejscu jest własnością osób prywatnych i Skarbu Państwa” (zdjęcia)

Zaśmiecony Plac Izaaka Singera. „Część działek w tym miejscu jest własnością osób prywatnych i Skarbu Państwa” (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

16 komentarzy

  1. Josek Rozenberg Cymerman

    Uuuuuuu, antysemityzm.

  2. Ktoś jest tu nadgorliwy chyba społeczny informator. Trawa żółta wyschnięta ma 5 cm wysokości a od rana na placu warczą kosiarki spalinowe. Gdzie tu dens i logika. Śmieci to co innego … Ale takichmiejs na Kalinie jest kilkanaści. Proponuję spacer po innych częściach miasta i szukanie brudów. Jak mieszkam od 50 lat na Kalinowszczyźnie nidgy nie widziałem żadnej wycieczki narodowości żydowskiej na tym placu bo to nie jest miejsce kultu. Społecznikowi coś sie covidowo pomyliło albo nie mieszka na Kalinie.Miłego spostrzegania życia.

  3. To samo jest a nawet gorzej jak ziomkowie tego co nazwa ulicy pozostawiają po sobie w hotelach gdy przyjeżdżają na swoje objazdowe wycieczki… Generalne remonty często są robione po ich wizycie… Popytajcie właścicieli hoteli…

  4. Nasi przyjaciele wyznający judaizm ?

  5. Jeśli tacy przyjaciele to dlaczego kazali sobie zapłacić za budynek Collegium Maius na Lubartowskiej a potem i tak go przejęli bo im się „prawnie” należał.

    „W 1964 roku The Theological Seminary Yeshivath Chachmey z Michigan otrzymało za budynek odszkodowanie w wysokości ok. 177 tys. ówczesnych dolarów.
    Jesienią 2003 roku gmach został zwrócony Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (z filią w Lublinie).”

  6. uuuuuu żydzi poskąpili grosza i nie wynajęli firmy do sprzątania , myśleli może ze im się uda i miasto za nich za darmochę posprząta ich teren ?

  7. Nie ma złota nie posprzątam.

  8. Jak się niewymownym nie podoba,to niech sami posprzątają.Przecież im Bozie nie up… chciwych rączek po same pachy.

  9. Niech sobie posprzątają, wykoszą, wygrabią i będzie wszystkim przyjemniej. Zbliża się festiwal kultury Żydowskiej jest okazja. Szalom.

Z kraju