Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zapytaliśmy ekspertów z kancelarii prawnej Adam Saj, jakie kroki trzeba podjąć w sprawach kredytu we frankach

Frankowicze odnoszą liczne sukcesy w sądach, co sprawia, że na wokandę trafiają kolejne sprawy frankowe. Motywowani sukcesami innych kredytobiorców, klienci banków z coraz większą odwagą dochodzą swoich praw. O to, jak zacząć ten proces zapytaliśmy specjalistów z Kancelarii Radcy Prawnego Lublin. Kancelaria Radcy Prawnego Adam Saj od lat z sukcesami obsługuje sprawy frankowe i może się poszczycić licznymi sukcesami na tym polu.

Jaki powinien być pierwszy krok w sprawie frankowej?

Wyrok TSUE dla wielu Frankowiczów stał się zielonym światłem do tego, aby ruszyć do sądu i dochodzić swoich praw. Jednak to wszystko nie jest takie proste, a przychylność sądów (niektóre źródła mówią nawet o 9 na 10 wygranych procesów) nie gwarantuje wcale zwycięstwa. Dlatego do sprawy należy podejść z chłodną głową i rzetelnym przygotowaniem. 

Radca Prawny Lublin: Wszelkie działania powinniśmy rozpocząć od skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących zawartej umowy. Najważniejsza jest oczywiście sama umowa wraz ze wszystkimi aneksami. Warto jednak sprawdzić, czy załącznikiem do niej był również regulamin kredytu. Ważne są również wszelkie pisma, które wpłynęły od banku, a które dotyczą udzielonego kredytu, w tym tabele walutowe czy informacje o zmianie oprocentowania. 

A co zrobić, kiedy nie potrafimy znaleźć umowy?

RPL: Takie sytuacje się rzeczywiście zdarzają i nie są powodem do niepokoju. Wystarczy wystąpić do banku o wydanie kopii umowy. Ponadto, kontakt z bankiem jest wskazany, żeby uzyskać historię kredytową. Na podstawie historii kredytowej kancelarie obsługujące kredyty frankowe analizują harmonogram spłaty raty oraz to, w jaki sposób były one rozliczane. 

Mamy dokumenty, jaki jest kolejny krok? Czy to analiza umowy kredytowej?  

RPL: I tak, i nie. Analiza umowy kredytowej powinna zostać przeprowadzona przez wybraną kancelarię. Kancelarii, które obsługują kredyty frankowe jest obecnie na rynku dużo, żeby nie powiedzieć bardzo dużo. Niestety, nie wszystkie one mogą się pochwalić wystarczającą wiedzą i doświadczeniem w tej materii. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na doświadczenie danej kancelarii. Najlepiej, żeby było to doświadczenie zdobyte jeszcze w czasach przed wyrokiem TSUE. 

Zapytaliśmy ekspertów z kancelarii prawnej Adam Saj, jakie kroki trzeba podjąć w sprawach kredytu we frankach

Wybraliśmy kancelarię wyspecjalizowaną w sprawach frankowych, czego możemy się spodziewać?

RPL: Kroki, które podejmuje kancelaria zależą od indywidualnej sytuacji klienta, a w późniejszym czasie także od stanowiska banku. Wszystko rozpoczyna się oczywiście od analizy umowy kredytowej. Na tej podstawie jesteśmy w stanie ocenić, czy istnieją podstawy do unieważnienia umowy. Na tym etapie specjaliści przeprowadzą także obliczenia dotyczące sumy wpłaconych do tej pory środków oraz wysokości ewentualnej nadpłaty. 

Analiza umowy kredytowej stanowi podstawę do złożenia reklamacji w instytucji bankowej, która przyznała kredyt. Ze względu na masowe odrzucanie reklamacji przez większość banków, wiele kancelarii decyduje się na pominięcie tego kroku i wystąpienie od razu do sądu.