Zadzwonią po pizzę lub po taksówkę, zapłacą grzywnę. Nowe przepisy weszły w życie

Weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń, która wprowadza kary za nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych. Blisko 80 procent połączeń na nr alarmowy 112 nie ma nic wspólnego z potrzebą wezwania służb alarmowych.

Nowe przepisy, które weszły w życie w niedzielę 19 listopada, mają przeciwdziałać bezkarnemu i nieuzasadnionemu blokowaniu numerów alarmowych. Obecnie statystyki są przerażające. W ubiegłym roku lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjęło ponad 660 tys. zgłoszeń, z czego zaledwie 22 procent z nich stanowiły tzw. zgłoszenia zasadne, czyli takie z których sporządzono zdarzenie i przekazano do odpowiednich służb.

Spora część połączeń na nr alarmowy 112 pochodzi od osób, które chcą np. zamówić pizzę, taksówkę, zapytać o rozkład jazdy autobusów czy godziny otwarcia danej apteki. Nie brakuje też osób, które dzwonią żeby np. naubliżać operatorowi czy też porozmawiać o pogodzie. Do tego dochodzą głuche telefony bądź też połączenia od osób, mających problemy natury psychicznej. Niektórzy dzwonią na numer alarmowy po kilkaset razy, notorycznie blokując linię.

Teraz osoba, która umyślnie, bez uzasadnienia, będzie blokować telefoniczny numer alarmowy, utrudniając lub uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie systemu powiadomienia ratunkowego, będzie podlegała karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości 1,5 tys. zł. Celem wprowadzenia tego typu rozwiązania ma być poprawienie dostępności numerów alarmowych, co wpłynie na skrócenie czasu reakcji służb ratunkowych a tym samym wzrośnie bezpieczeństwo społeczeństwa.

(fot. UW)
2017-11-21 20:50:45

18 komentarzy

 1. Mi się zdarza zadzwonić z pytaniem czy korek przed Niemcami 🙂 jeśli potwierdzą to jadę objazdem – po co mam dodatkowo korkować drogę 🙂

 2. kwota grzywny zdecydowanie za niska

 3. Brawo! Czas najwyższy. Czekam jeszcze na przepisy przeciwko baranom ostentacyjnie filmującym pracę policji trzymając smartfony dosłownie przy twarzy policjanta. W końcu ktoś miał odwagę ukrócić zdziczenie społeczne jakie się wykluło w ciągu ostatnich wielu lat.

  • Brawo, brawo, świetny pomysł. W takim razie ja czekam, kiedy policja będzie mogła bezkarnie pobić, czy zastrzelić każdego posiadacza kamerki, telefonu, czy innego rejestratora. Albo co tam – niech walą do kogo tylko im się spodoba. 😉

   • Za darmo nikt ci z policji nie wpieprzy, chyba że sam się o to prosisz. Lewactwo ze Stachowiaka nie zrobi Grzegorza Przemyka.

  • Idź, paszoł do swojego ruskiego kraju płynącego korupcją, szemranymi interesami i przemocą w stosunku do obywateli.

 4. I Bardzo dobrze …jeszcze tak samo powinni bulić „żartownisie „dzwoniący na inne numery alarmowe

 5. Pozdrowienia dla Andrzeja z nr 112. Równy gość.

 6. A kiedy wprowadza kary za nieuzasadnione wyjazdy gdy karetke wzywa sie do bolu gardla, do podniesienia kogos z podlogi czy przeprowadzeniu zapijaczonego menela z podworka do domu lub dla cwaniakow ktorzy mysla ze jak wezwa karetke to będzie szybciej zalatwieni na SOR-e?

  • Zgadzam się w pełni. Tylko ratownicy z karetki musieliby wpierw mieć większe jaja żeby przy takim zdarzeniu od razu skierować sprawę na odpowiednie tory. I nie ma tłumaczenia że „bo ja nie wiedziałem” itp. Jakoś nasze zdziczałe społeczeństwo kiedy przychodzi ponieść za cokolwiek konsekwencje nagle „nic nie wie”. Dopiero przy wyborach wszyscy nagle wszystko wiedzą.

 7. Jak dla mnie spoko.

 8. niestety osób chorych psychicznie chyba ten przepis nie obejmuje, a zdarza się że tacy dzwonią często po kilkadziesiąt razy dziennie, bo sąsiad negatywne prądy wysyła przez ścianę :/

 9. Ja bym zrobil 15tys.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku