690 680 960

Z kraju: Wypadek na Zakopiance z udziałem motocyklisty. – Dajcie szanse, aby kierowcy was zobaczyli (MOMENT WYPADKU)

W miniony poniedziałek na Zakopiance doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Kierowca audi zmieniając pas ruchu, zderzył się z motocyklistą.

Nagranie wywołało falę komentarzy użytkowników serwisu YouTube, z jednej strony krytykujących motocyklistów za nadmierną prędkość, zaś z drugiej kierujących samochodami, za wykonywanie manewrów bez wcześniejszego upewnienia się, czy będzie on bezpieczny.

Wideo pochodzi z trasy Kraków – Zakopane i zostało zarejestrowane w miniony poniedziałek. Widać na nim dwóch motocyklistów przeciskających się pomiędzy pojazdami i wyprzedzających prawym pasem. Po chwili jeden z nich zderza się z pojazdem marki Audi, którego kierowca chciał zmienić pas.

Jeden z komentujących apeluje do motocyklistów – Dajcie szansę, aby kierowcy was zobaczyli.

 

2018-07-27 18:51:00
(fot. wideo YouTube Michał Tamaka)

57 komentarzy

 1. ewidentna wina motocyklisty, poruszał się z taką prędkością i w tak nieprzewidywalny sposób, że doprowadził do wypadku. Na drogach ograniczenia prędkości stoją nie dlatego aby były, tylko po to aby było bezpiecznie. Po drugie trzeba tak jeździć aby być widocznym, a ten spadł jak grom z jasnego nieba.

  Pewnie motor miał wyższe IQ niż ten co go dosiadał. Brawura, niebezpieczna jazda, więc jak nie teraz to za rok.

 2. Mógł szybciej zap….. Tak to jest jak sie wyprzedza slalomem. A później bo kierowcy nie patrzą w luserka. Motocykliści bądźcie rozsądni. Życie jest piękne, by je tak szybko skończyć.

 3. Dwa przyglupy z jednej d..y , takich się nie żałuję

 4. Ciekawi mnie jaka będzie decyzja policji w tej sprawie, bo jest tu dużo opinii, przepisy wszyscy znamy, co sami robimy na ulicy to też wiemy, a tu widać czarno na białym co się wydarzyło.
  To jak policja rozstrzygnie tę sprawę było by bardzo pouczające dla nas wszystkich, bo tu się tylko emocjonujemy, ale liczy się decyzja policji czy sądu i warto by ja znać.

  Jeśli Lublin112 będzie posiadał taką informację to bardzo proszę o jej podanie.

 5. dobrze …ujowi, ma nauczke nie bedzie jeden z drugim cwaniakowal, mysla ze wszystko im wolno i bogami drogi sa motorynkowce a uby zalane olejem zamiast mozgu albo strog siana.

 6. Motocyklista chciał być szybszy i nie myślał.

 7. „Lubił zapi**dalać”. Dlatego patrzę tylko w lewe lusterko.

 8. TROCHĘ TEORII – KODEKS RUCHU DROGOWEGO
  1 Zasady ogólne
  Art. 16.
  1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
  2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

  2.3.06. Ruch pojazdów: Wyprzedzanie
  Art. 24.
  10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
  1) na jezdni jednokierunkowej;
  2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
  POJAZDY NA FILMIE PORUSZAJĄ SIĘ DROGĄ JEDNOKIERUNKOWĄ- pasy ruchu o przeciwnych kierunkach są oddzielone pasem zieleni.

  Oddział 4
  Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu
  Art. 22
  4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
  5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

  ANALIZA FILMU
  0:01 Audi powinno zjechać na prawy pas po wyprzedzeniu czerwonego fiata kombi (spowalniał jazdę pierwszemu motocykliście oraz samochodowi z kamerą) na nagraniu ewidentnie widać, że szybko dochodzą Audi, które powinno zjechać zgodnie z przepisami prawą stroną.
  0:04 pierwszy motocyklista wyprzedza Audi prawym pasem, ponieważ Audi się „nie opłacało zjechać” na kilka sekund na prawy pas. [Pomijam że motocyklista rozpoczął wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i nie zasygnalizował tego wcześniej tylko w trakcie manewru.]
  0:10 drugi motocyklista wyprzedza pojazd z kamerą prawym pasem jezdni (zgodnie z przepisami). proszę zwrócić uwagę na tor jazdy motocyklisty jedzie cały czas swoim PRAWYM pasem jezdni przy lewej krawędzi- TO NIE JEST SLALOM!!!!!
  0:11 Audi zbliża się do prawej krawędzi pasa ruchu włączając kierunkowskaz – tu popełnia dwa błędy, które doprowadzają do kolizji, a może i wypadku.
  Po pierwsze nie zasygnalizował ZAMIARU zmiany pasa ruchu innym uczestnikom ruchu. On zasygnalizował w momencie zmiany pasa ruchu. Gdyby zasygnalizował ZAMIAR zmiany ruchu to motocyklista by wyhamował.
  Po drugie nie upewnił się, że zmieniając pas ruchu ustąpił pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na tym pasie w naszym przypadku motocykliście.
  0:12 dochodzi do zderzenia- motocyklista jest na wysokości drzwi i tylnego błotnika Audi.
  TOR JAZDY MOTOCYKLU JEST TAKI SAM – jedzie prawym pasem przy lewej krawędzi, nawet nie ociera się o linię przerywaną jak tu co niektórzy piszą, że jechał slalomem.

  REASUMUJĄC – EWIDENTNA WINA JEST PO STRONIE KIEROWCY AUDI.

  To że motocyklistom zabrakło zdrowego rozsądku to już zupełnie inna sprawa, ale to właśnie jeden z nich odnosi skutki braku ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

  Reasumując
  1. JEŹDZIMY PRAWYM PASEM JEZDNI
  2. JEŚLI ZMIENIASZ PAS RUCHU WŁĄCZ WCZEŚNIEJ KIERUNKOWSKAZ (nie w momencie zmiana pasa ruchu, albo sekundę wcześniej)
  3. UPEWNIJ SIĘ ŻE KOMUŚ NIE ZAJEDZIESZ DROGI (to że raz spojrzysz w lusterko i stwierdzisz że ktoś jest daleko nie znaczy że mu nie zajedziesz drogi- gdybyś spojrzał raz jeszcze to byś już wiedział że ten ktoś będzie musiał hamować za Tobą).
  4. WYPRZEDZAJĄC UŻYWAJ PEDAŁU GAZU, ŻEBY MANEWR TRWAŁ JAK NAJKRÓCEJ.

  Jeżdżąc obwodnicą Lublina S17/S19/S12 naprawdę robi mi się słabo jak dwóch jegomości jedzie środkowym pasem i jeden zaczyna wyprzedzać drugiego lewym pasem, gdy trzeci (skrajny prawy) jest wolny jadąc szybciej jestem zmuszony wyprzedzać ich prawą stroną- DLACZEGO???? zupełnie tego nie rozumiem… Mało tego kontynuuje jazdę skrajnie prawym pasem zgodnie z przepisami, patrzę w lusterko a szanowni jegomoście nadal jadą środkowym pasem??? Jaka jest tego przyczyna??? SZOK!!! RUCH W POLSCE JEST PRAWOSTRONNY. SKRAJNY PRAWY PAS NIE JEST DLA TIRÓW, MATIZÓW I LAWET, ale dla WSZYSTKICH uczestników ruchu- TO NIE UJMA NA HONORZE JEŹDZIĆ NIM
  Kolejna sytuacja – TIR jedzie 90km/h jegomość jedzie za TIRem 100km/h, ja się zbliżam do „jegomościa” z prędkością 130km/h włączam kierunkowskaz, jestem już na lewym pasie. Po czym włącza ktoś kierunkowskaz i ładuje mi się na lewy pas. Mało tego nawet nie przyśpieszy, aby skończyć szybciej manewr wyprzedzania.
  PÓŹNIEJ LUDZIE SIĘ DZIWĄ ŻE KTOŚ MRUGA MU ŚWIATŁAMI DROGOWYMI PO LUSTERKACH.
  Zdecydowanie łatwiej komuś kto jedzie 100km/h musnąć delikatnie hamulec, albo odpuścić gaz, żeby go ktoś wyprzedził, a następnie dodać gazu i wyprzedzić ciężarówkę. Tobie zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest wyhamować ze 100km/h do 90km/h niż komuś innemu ze 130km/h na 100. TO CHYBA JEST LOGICZNE…

  POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW
  kierowca CZARNEGO AUDI

 9. szkoda że mu łba nie urwało!

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie