Z kraju: Drugi z poszukiwanych górników nie żyje. Nadal trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka

W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju nadal trwa akcja ratunkowa, prowadzone są poszukiwania trzech górników. Niestety powiększył się tragiczny bilans ofiar wczorajszego wstrząsu pod ziemią, dwóch górników nie żyje.

W niedzielę po południu natrafiono na drugiego z pięciu poszukiwanych górników. Odnaleziony przez ratowników mężczyzna znajdował się w podziemnym wyrobisku, niestety nie żył. Wcześniej lekarz stwierdził zgon pierwszego górnika. Ratownicy wciąż poszukują pod ziemią kolejnych trzech zaginionych.

– Ratownicy pracują z pełną determinacją, aby znaleźć pozostałych trzech górników. Warunki w chodniku są bardzo trudne, ratownicy w rumowisku muszą zdemontować części zniszczonych maszyn i urządzeń. W tych warunkach to bardzo ciężka i czasochłonna praca – powiedział Daniel Ozon i dodał – Do wyrobiska cały czas dostarczane jest powietrze. Wiemy, że w wyrobisku były rurociągi ze sprężonym powietrzem. Dwie uratowane wczoraj osoby zawdzięczają życie temu, że te rurociągi się rozprężyły – poinformował prezes Ozon. Ratownikom zostało do spenetrowania około 220 metrów, tam powinni znajdować się trzej poszukiwani górnicy.

Akcja ratunkowa w kopalni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa drugą dobę. Udział w niej bierze ponad 200 osób. W wyniku sobotniego wstrząsu pod ziemią zostało siedmiu górników. Dwóch z nich udało się wydostać na wczesnym etapie akcji. Obecnie przebywają w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Niedzielną akcję utrudniało wysokie stężenia metanu, po wtórnym tąpnięciu w kopalni. Kolejny wstrząs miał miejsce o godzinie 16:30 i zmusił ratowników do przerwania akcji na półtorej godziny.

2018-05-06 21:21:31
(fot. pixabay.com)

2 komentarze

 1. już po akcji bo tamci też nie żyją

 2. Paweł „Paulus” Mazur

  ZAWAŁ

  Siedzą górnicy w kopalni
  siedzą bo są niejadalni.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie