Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wyższe kary za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom policji (wideo)

Sobotnie wydarzenia dały początek wprowadzenia zmian w związku z atakami na funkcjonariuszy policji. Mundurowym będzie przysługiwała m.in. bezpłatna ochrona prawna. O zmianach poinformował premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Kamiński.

Wydarzenia z 12 września 2020 roku wpłynęły na propozycje zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom. Policjanci wezwani w sobotę na interwencję w Pastuchowie zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn. Pomimo napaści funkcjonariusze podjęli działania. Na miejscu zatrzymali jednego z napastników, chwilę później ujęli drugiego sprawcę. Obaj mężczyźni byli pod wpływem alkoholu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy oraz ich znieważenie.

– Widzieliśmy na filmie, jak kilka dni temu doszło do bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowanego zajścia, brutalnego pobicia policjantki i policjanta – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Razem z ministrem Mariuszem Kamińskim podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca – podkreślił szef rządu. – Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni i zrobimy wszystko, żeby Wasze bezpieczeństwo jeszcze umocnić – dodał.

 

 

Minister Mariusz Kamiński zapowiedział, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt nowelizacji przepisów podwyższających kary za przestępstwa wobec policjantów. W przypadku stwierdzenia przestępstwa będzie obowiązywała dodatkowa kara finansowa.

Od 2015 r. do sierpnia 2020 r. policja odnotowała ponad 20 tys. stwierdzonych przestępstw naruszenia nietykalności funkcjonariuszy oraz blisko 1500 czynnych napaści. W tym okresie odnotowano również ponad 50 tys. przypadków znieważenia funkcjonariuszy publicznych. Od 1 października br. wejdą w życie przyjęte nowe ustawy z 14 sierpnia br. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych.

(fot. wideo MSWiA/KPRM)

24 komentarze

  1. Nie znam przypadku by policja czepiła się kogoś, kto zachowuje się jak biały człowiek i nie wszedł w kolizję z prawem. Dzicz i patole niech się boją!

    • Masz rację, policjant powinien mieć nie tylko większe uprawnienia, ale nie bać się z nich korzystać. Tymczasem policjanci w obawie uprzykrzania im życia przez dochodzenia i procedury, wolą nie wyciągać broni, a nawet dać się pobić byle pan bandyta sie nie obraził, że np. dostał w pyskatą mordę.

  2. A co z pijanymi bandytami za kierą czy jakiś ma przyp….dilic w osla z wiejskiej to się zajmiecie?

  3. a kiedy będzie nietykalność obywateli na strajkach przedsiębiorców żeby gazem nie dostali ?

  4. Super to w takim razie wideorejestratory powinny być na obowiązkowym wyposażeniu a za niesprawny sprzęt z którym wyszło się na miasto policjant powinien mieć dyscyplinarkę.

  5. Oczywiście bardzo dobra inicjatywa ale prod warunkiem że każdy policjant który dokonuje przestępstwa z automatu otrzymuje karę podwójną.

  6. panie VATOWSKI, niech pan zajmie się swoimi ludźmi np szumowski, niech pan się zajmie sprawą igora zabitego przez pały policyjne, niech pan się zajmie sprawą chłopaka z konina zastrzelonego przez upośledzonego psa, niech pan się zajmie swoim SOPEM gdzie spychają auta z drogi. niech pan się zajmie Burakami z policji w górnej strukturze, przez przypadek te ćwoki nie dostały oklepu, myślą że mogą wszystko to zostali zweryfikowani, Czy tylko mi się wydaje ze policja powinna być wyćwiczona a nie brani do nich synowie byłym policjantów. testy sprawnościowe widział pan jak wyglądają, gdzie prawie 50 latek robi z „wyszkolonym” funkcjonariuszem co chce. PISIORKU problem jest w rządzie i policji a nie ludziach. mam nadzieje że po kolejnym wpier…lu policjantom otworzycie oczy że polska policja to mafia i gorsi przestępcy od innych. ZDEJMIJ MUNDUR PRZEPROŚ MATKĘ!!!! nie masz ambicji pracujesz gnoju w policji nie masz ambicji!!!! pracujesz gnoju w policji.