Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wyszukiwarka grobów na cmentarzach na Majdanku i ul. Białej w Lublinie

W związku ze zbliżającym się okresem Wszystkich Świętych przypominamy, że istnieje możliwość skorzystania z narzędzia pozwalającego w łatwy sposób odszukać miejsce pochówku zmarłej osoby. Za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej Grobonet można odnaleźć groby na dwóch lubelskich cmentarzach komunalnych – przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 oraz przy ul. Białej 3.

Funkcjonujący już od 12 lat Grobonet dysponuje bazą blisko 70 tys. pochowanych osób. Po wpisaniu danych osoby zmarłej w polu wyszukiwania, wyświetlą się nie tylko fotografie nagrobka i dokładne wskazanie sektora, rzędu i numeru kwatery, ale również dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. Wyszukiwarka internetowa Grobonet dostępna jest na stronie internetowej cmentarze.lublin.eu

Systemem Grobonet objęty jest m.in. cmentarz na Majdanku. To największy obiekt w Lublinie, ale również we wschodniej Polsce, na którym znajduje się około 40 tys. grobów i ponad 65 tys. pochowanych osób. Ta miejska nekropolia od lat poddawana jest modernizacjom oraz powiększana o nowe obszary na pochówki, co było możliwe dzięki wprowadzonym zmianom planistycznym. Od kilku lat kontynuowane są prace przy budowie nowej infrastruktury technicznej. Właśnie zakończył się kolejny etap prac budowy nowych ciągów komunikacyjnych w trzech sektorach.

W latach 2020-2022 łącznie na ponad 164 tys. m2 terenu cmentarza wykonano nowe asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Wartość nakładów finansowych poniesionych w tym czasie przez Miasto wyniosła ponad 6 mln zł. Prace w tym zakresie będą kontynuowane. Jednocześnie na cmentarzu na Majdanku trwają przygotowania do budowy miejskiego kolumbarium z 1500 niszami. To zadanie jest na etapie postępowania przetargowego.

Trwa również postępowanie przetargowe na projekt nowego cmentarza komunalnego na Sławinie, pomiędzy ul. Korpusu Ochrony Pogranicza (przedłużenie ul. Zelwerowicza) a ul. Bohaterów Września. Według wstępnej koncepcji, nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha i znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków – będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby, jak i aleja zasłużonych. Na nowym cmentarzu znajdą się także wszystkie niezbędne obiekty do pochówków oraz infrastruktura techniczna.

?Przeczytaj również: Czternaście cmentarzy w jednym miejscu. Wyszukiwarka pozwoli odnaleźć miejsce pochówku

(fot. UM Lublin\źródło UM Lublin)

2 komentarze

  1. A pozostałe cmentarze kiedy ? Lipowa, Unicka, Kalina. Też by się przydało.

  2. Grobonet jako aplikacja nie działa, nie wyszukuje nawet Jana Kowalskiego